18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
03 червня 2019 року м. Черкаси справа № 925/271/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:
від позивача: Насонова Л.В. - адвокат;
від відповідача: Шевченко А.Л. - адвокат;
від третьої особи: Пилипас І.Я. - за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Господарського суду Черкаської області в місті Черкаси справу:
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “А.Ф.Злагода”
до Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області
про визнання недійсним наказу,
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “А.Ф.Злагода” (код ЄДРПОУ 33003862) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою до Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” (код ЄДРПОУ 00709709), в якій просить суд визнати недійсним наказ № 7 від 15.01.2018 “Про затвердження Правил проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)”, що був виданий директором Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що директор ДП «Черкаський інститут землеустрою» приймаючи наказ № 7 від 15.01.2018 «Про затвердження Правил проведення земельних торгів у формі аукціону Державним підприємством «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» перевищив свої повноваження, якими він наділений відповідно до Статуту, чим порушив положення ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України, тому зазначений наказ суперечить нормам чинного законодавства.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 18.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
02 квітня 2019 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 61 - 66), в якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Свої заперечення представник відповідача мотивує наступним:
- з метою вжиття усіх заходів, необхідних для належного виконання договірних зобов'язань щодо організації та проведення земельних торгів, дотримання вимог чинного законодавства України, зокрема, ст. З, 193 Господарського кодексу України, ч. І, ч. 5, ч. 6 ст. 135, ч. 7, ч. 11, ч. 22, ч. 24, ст. 137 Земельного кодексу України, ст. 92 Цивільного кодексу України, керуючись п. 7.5. Статуту підприємства, директором ДП «Черкаський інститут землеустрою» прийнято наказ № 7 від 15.01.2018, яким затверджено «Правила проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» (далі - Правила).
- метою затверджених Правил є всебічне забезпечення виконання договірних зобов'язань, що склались між Організатором та Виконавцем земельних торгів, допущення до участі у земельних торгах осіб, що мають обсяг цивільної дієздатності та мають право набувати право користування земельними ділянками, визначення переможця земельних торгів, підписання протоколу земельних торгів, укладання договору оренди землі, отримання винагороди Виконавця та поповнення місцевих бюджетів за рахунок продажу такого права.
- зазначені правила розроблені на підставі вимог ст. ст. 134-139 Земельного кодексу України, Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, з урахуванням правового дозвільного принципу - «дозволено все, що не заборонено законом» та судової практики щодо проведення земельних торгів, що склалась в Україні. Правила жодним чином не суперечать зазначеним законодавчим актам України та є однаковими для усіх осіб, які мають бажання приймати участь у земельних торгах.
- посилання позивача на ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України не знаходить свого підтвердження, так як наказ ДП «Черкаський інститут землеустрою» № 7 від 15.01.2018 прийнято директором у межах повноважень визначених Статутом, за змістом він не суперечить законодавству, а також не ущемляє права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.
- позивач не зазначає яким чином Правила порушують права та інтереси Позивача та не зазначає, як рішення по даній справі може захистити порушене на думку позивача право або інтерес.
Крім того, відповідач у відзиві на позов звертає увагу суду, що Позивач 01.10.2018 приймав участь у земельних торгах (аукціонах) з продажу права оренди земельної ділянки за лотом №26014 (аукціон №13378), виконавцем яких є ДП «Черкаський інститут землеустрою», шляхом подання заяви з документами, що визначені Правилами проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених наказом ДП «Черкаський інститут землеустрою» № 7 від 15.01.2018, що підтверджується заявою про участь у земельних торгах СТОВ «А.Ф. Злагода» від 25.09.2018 № 369 та довідкою про отримання документів виконавцем земельних торгів від 25.09.2018 № 369.
У зазначених вище документах є деталізований перелік документів, які подавались Позивачем для участі у земельних торгах за лотом №26014 (аукціон №13378), серед яких є копія документа, що посвідчує особу керівника (копія паспорту ОСОБА_1 .); копія документа, що посвідчує особу представника; довідка про розрахунковий рахунок № 2525 від 14.09.2018.
За результатами земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки за лотом №26014 (аукціон №13378) Позивач став переможцем та уклав договір оренди землі
Будучі обізнаним з Правилами, Позивач звернувся із заявами на участь у земельних торгах за лотами №28269, №28266, №28273, №28287, №28260, № 28253 (аукціон - № 14566). До заяв подано документи, що визначені ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України та п. 25 Правил проведення земельних торгів, що підтверджується доданими Позивачем копіями заяв до позову. З огляду на подані заяви, Позивач намагався виконати вимоги п. 25 Правил, проте його недбалість, що полягала у ненаданні належним чином завіреної копії документа, що посвідчує особу керівника юридичної особи - учасника земельних торгів; належним чином завірена копія документа, що посвідчує особу представника юридичної особи - учасника земельних торгів та інформації про розрахунковий рахунок юридичної особи, стала підставою відмови у реєстрації Позивача у земельних торгах (аукціон - № 14566).
З огляду на вищевикладене, Позивач є обізнаним з Правилами проведення земельних торгів, затверджених наказом ДП «Черкаський інститут землеустрою» № 7 від 15.01.2018, до цього часу погоджувався з ними, дотримувався їх та не оскаржував в установленому законом порядку.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04.04.2019 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 11 год. 00 хв. 16 квітня 2019 року за необхідності в залученні до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.
02 квітня 2019 представник позивача подав до суду відповідь на відзив (а.с. 148 - 152), де зазначено, що відзив не містить правового обґрунтування наявності в директора ДП «Черкаський інститут землеустрою» повноважень приймати нормативні акти в сфері земельних відносин.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 16.04.2019 задоволено клопотання представника третьої особи про відкладення засідання, розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 11 год. 00 хв. 02 травня 2019 року.
02 травня 2019 року представник третьої особи подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 168 - 174), в якому повністю підтримує заперечення відповідача щодо позовних вимог позивача, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02 травня 2019 року відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 12 год. 00 хв. 23 травня 2019 року.
23 травня 2019 року в судовому засіданні представник позивача заявила усне клопотання про оголошення перерви та просила надати можливість підготуватись до судових дебатів, у зв'язку з чим суд оголосив перерву до 11 год. 00 хв. 03 червня 2019 року
У судовому засіданні 23 травня 2019 року представник позивача позов підтримала повністю, дотримувалась позиції, викладеної в позовній заяві та просила суд його задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечила повністю з підстав, викладених у відзиві на позов. Представник третьої особи заперечення представника відповідача підтримала, проти позову заперечила повністю, просила у позові відмовити.
Відповідно до ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 03.06.2019 проголошена вступна та резолютивна частини рішення суду.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали, суд встановив наступні обставини.
Державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» діє як державне комерційне науково-дослідне підприємство та здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку і самоокупності, управління яким здійснюється директором на підставі Статуту, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23.10.2017 № 212 (а.с. 68 -86, далі - Статут).
Одним із видів господарської діяльності підприємства, згідно з п. 4.2.7 Статуту, є організація та проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу земельних ділянок та прав на земельні ділянки (оренди, суперфіцію, емфітевзису).
Відповідно до п. 7.1, 7.5, Статуту, управління підприємством здійснюється відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, директором підприємства, який підзвітний Держгеокадастру. Директор без доручення здійснює управління підприємством, представляє його інтереси в органах державної влади та місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених цим Статутом та контрактом, зокрема: організовує і здійснює керівництво науково-дослідною, науково-технічною, науково-організаційною та господарською діяльністю підприємства; в межах своєї компетенції згідно з законодавством видає накази і розпорядження, обов'язкові
15.01.2018 директором Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” видано наказ № 7 “Про затвердження Правил проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)”(а.с. 13).
30.10.2018 між Організатором земельних торгів - Головне Управління Держгеокадастру у Черкаській області та Виконавцем земельних торгів - ДП «Черкаський інститут землеустрою» укладено договір про проведення земельних торгів №35, згідно з яким Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується за рахунок власних коштів здійснити підготовку та продаж на земельних торгах права оренди лотів зазначені у пункті 1.1. Договору (а.с. 84 - 86).
Відповідно до п. 2. Договору Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується за рахунок власних коштів здійснювати продаж на земельних торгах права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які зазначені у пункті 1.1. даного Договору.
Пунктом 1.3. Договору про проведення земельних торгів визначено, що при здійсненні дій та наданні послуг сторони керуються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами з питань регулювання земельних відносин в Україні.
Відповідно до п. 3.4. Договору послуги вважаються виконаними після підписання протоколу земельних торгів, договорів оренди земельних ділянок та сплати переможцем коштів за придбаний лот.
Відповідно до п. 5.1. Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 5.3. Договору Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов'язання.
27.11.2018 Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «А.Ф.Злагода» (далі - СТОВ «А.Ф.Злагода») з метою участі у земельних торгах у формі аукціону № 14566 було подано до ДП «Черкаський інститут землеустрою» шість заяв про участь у земельних торгах для юридичних осіб - резидентів: лот № 28269, лот № 28266, лот № 28273, лот № 28287, лот № 28260, лот № 28253 (а.с. 40-45).
30.11.2018 ДП «Черкаський інститут землеустрою» прийняло Рішення про відмову у реєстрації претендента на участь у земельних торгах (а.с. 46), яким було відмовлено СТОВ «А.Ф.Злагода» в реєстрації для участі у земельних торгах з тих підстав, що Товариство не подало документи, які визначені в п. 25 Правил про ведення земельних торгів, а саме: належним чином завірену копію документа, що посвідчує особу керівника юридичної особи - учасника земельних торгів, належним чином завірену копію документа, що посвідчує особу представника юридичної особи - учасника земельних торгів.
04.12.2018 СТОВ «А.Ф.Злагода» з метою участі у земельних торгах у формі аукціону № 14566 було повторно подано до ДП «Черкаський інститут землеустрою» шість заяв про участь у земельних торгах для юридичних осіб - резидентів: лот № 28269, лот № 28266, лот № 28273, лот № 28287, лот № 28260, лот № 28253 (а.с. 47-52).
05.12.2018 ДП «Черкаський інститут землеустрою» було прийнято Рішення про відмову СТОВ «А.Ф.Злагода» у реєстрації для участі у земельних торгах у формі аукціону № 14566 (лот № 28269, лот № 28266, лот № 28273, лот № 28287, лот № 28260, лот № 28253) з тих підстав, що Товариство не надало всі документи, які передбачені в п. 25 Правил проведення земельних торгів, а саме: належним чином завірену копію документа, що посвідчує особу керівника Товариства та виписку з банку про відкритий розрахунковий рахунок.
Главою 21 Земельного кодексу України встановлений порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та права на них на земельних торгах.
Згідно з статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Зі змісту статті 135 Земельного кодексу України слідує, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів. Розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів. Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису). Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку. Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, визначеного частиною третьою статті 138 цього Кодексу. Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Згідно з положеннями статті 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.
Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві. Із зазначених документації та матеріалів виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот. Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів: а) заяву про участь у земельних торгах; б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа. Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах. в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків). Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб. Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Господарським судом встановлено, що відповідно до ч. 1 ст. 134, ч. 2 ст. 135 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) підлягають продажу окремими лотами виключно на конкурентних засадах (земельних торгах).
Частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб надані центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.
Згідно положень ч. З ст. 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів; виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Відповідно до ч.5 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем.
Як з'ясовано судом, на виконання зазначених положень Земельного кодексу України між Організатором земельних торгів - Головним Управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та Виконавцем земельних торгів - ДП «Черкаський інститут землеустрою» укладено договір про проведення земельних торгів №35 від 30.10.2018.
Державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» діє як державне комерційне науково-дослідне підприємство та здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку і самоокупності, управління яким здійснюється директором на підставі Статуту, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23.10.2017 № 212 (а.с. 68 -86, далі - Статут).
Одним із видів господарської діяльності підприємства, згідно з п. 4.2.7 Статуту, є організація та проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу земельних ділянок та прав на земельні ділянки (оренди, суперфіцію, емфітевзису).
Відповідно до п. 7.1, 7.5, Статуту, управління підприємством здійснюється відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, директором підприємства, який підзвітний Держгеокадастру. Директор без доручення здійснює управління підприємством, представляє його інтереси в органах державної влади та місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених цим Статутом та контрактом, зокрема: організовує і здійснює керівництво науково-дослідною, науково-технічною, науково-організаційною та господарською діяльністю підприємства; в межах своєї компетенції згідно з законодавством видає накази і розпорядження, обов'язкові
Отже, підставою здійснення ДП «Черкаський інститут землеустрою» господарської діяльності з організації та проведення земельних торгів є визначений у Статуті предмет такої діяльності, наявність сертифікованого ліцитатора і ліцензії та укладеного з організатором земельних торгів договору про проведення земельних торгів.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За приписами ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З огляду на наведене, директор ДП «Черкаський інститут землеустрою» наділений повноваженнями приймати накази з питань господарської діяльності підприємства щодо вжиття заходів належного виконання договірних зобов'язань з організації та проведення земельних торгів.
Отже, з метою вжиття усіх заходів, необхідних для належного виконання договірних зобов'язань щодо організації та проведення земельних торгів, дотримання вимог чинного законодавства України, зокрема, ст. 3, 193 Господарського кодексу України, ч. 1, ч. 5, ч. 6 ст. 135, ч. 7, ч. 11, ч. 22, ч. 24, ст. 137 Земельного кодексу України, ст. 92 Цивільного кодексу України, керуючись п. 7.5. Статуту підприємства, директором Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” прийнято наказ № 7 від 15.01.2018, яким затверджено «Правила проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)»
Враховуючи викладене, посилання позивача на ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України суд вважає безпідставним, оскільки наказ ДП «Черкаський інститут землеустрою» № 7 від 15.01.2018 прийнято директором в межах повноважень, визначених Статутом, за змістом він не суперечить законодавству, а також не ущемляє права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.
Отже, твердження позивача, що директор ДП «Черкаський інститут землеустрою» приймаючи наказ № 7 від 15.01.2018 «Про затвердження Правил проведення земельних торгів у формі аукціону Державним підприємством «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» перевищив свої повноваження, якими він наділений відповідно до Статуту, чим порушив положення ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України спростовуються доказами, які містяться в матеріалах справи.
Статтею 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені господарським судом обставини та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “А.Ф.Злагода” є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже не підлягають до задоволення.
Господарським судом не встановлено підстав для визнання недійсним наказу № 7 від 15.01.2018 “Про затвердження Правил проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису)”, що був виданий директором Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального Кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 червня 2019 року
Суддя О.В. Чевгуз