"04" червня 2019 р. Справа № 907/80/19
Господарський суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Ушак І.Г.,
за участі секретаря судового засідання Лазар С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою ліквідаційної комісії Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства
про банкрутство Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства, смт. Тересва Тячівського району
представники:
боржника - Гупало Т.В., голова ліквідаційної комісії,
Боржник - Тячівське ремонтно-транспортне державно-комунальне підприємство, смт. Тересва Тячівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 03742021 ) - в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) звернувся до господарського суду Закарпатської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 06.05.19 відкрито провадження у справі № 907/80/19 про банкрутство підприємства та призначено судове засідання, у якому має бути вирішено питання про визнання боржника банкрутом.
Представник боржника - голова ліквідаційної комісії у засіданні суду подав додаткове обґрунтування щодо призначення арбітражного керуючого Гупала Т.В. ліквідатором у даній справі, довідку відділу управління майном району Тячівської районної ради про відсутність у боржника майна колективної чи державної власності та копію статуту підприємства-боржника та просить винести постанову про визнання боржника банкрутом та відкрити щодо нього ліквідаційну процедуру, посилаючись на підтвердження доданими документами наявності ознак банкрутства боржника, згідно з приписами cт. 95 Закону.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасника процесу, суд
Тячівське ремонтно-транспортне державно-комунальне підприємство, смт. Тересва Тячівського району Закарпатської області зареєстровано як юридична особа з ідентифікаційним кодом 03742021, місцезнаходженням за адресою: 90564, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Тересва, вул. Горького, будинок 40, з основним видом діяльності - 29.32.4 ремонт, технічне обслуговування і монтаж інших машин та устатковання для сільського та лісового господарства (основний) .
На підставі прийнятого Тячівською районною радою рішення від 29.07.05 № 422 «Про ліквідацію Тячівського РТП, що в смт. Тересва, вул. Горького, 40» було вирішено провести ліквідацію зазначеного комунального підприємства, зобов'язано відділ управління майном району створити ліквідаційну комісію.
17.08.05 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено дані про перебування Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства, смт. Тересва Тячівського району (код ЄДРПОУ 03742021 ) в процесі припинення.
Рішенням Тячівської районної ради від 16.08.18 за № 479 «Про ліквідацію та заміну голів ліквідаційних комісій» припинено повноваження голови ліквідаційної комісії боржника Бабича В. ОСОБА_1 ., створено нову комісію з ліквідації підприємства та призначено головою комісії Гупало Тараса Вальдемаровича.
Ліквідаційною комісією вжито заходи щодо проведення ліквідаційної процедури відповідно до вимог, встановлених Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Вжитими в межах ліквідаційної процедури заходами встановлено, що при відсутності активів у боржника, пасиви складають суму 100361,56 грн., тому боржник звернувся до господарського суду із заявою про відкриття щодо нього провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 95 Закону, призначення ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2 .
На підтвердження вказаних обставин суду було подано рішення власника, докази звернення до державного реєстратора та податкового органу з відповідним повідомленням та для з'ясування питання про наявність заборгованості перед бюджетом та позабюджетними державними цільовими фондами, довідки державних реєстраційних органів, що здійснюють реєстрацію майнових активів (різного роду рухомого та нерухомого майна), матеріали інвентаризації, довідки з банківських установ, рішення тячівської районної ради № 422 від 29.07.05 тощо.
Ліквідаційною комісією Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства, смт. Тересва Тячівського району долученими до матеріалів справи документами підтверджено наявність безспірної кредиторської заборгованості на загальну суму 100361,56 грн. встановленої в ході процедури ліквідації боржника власником .
Таким чином, у ході судового розгляду справи за результатами дослідження та аналізу поданих боржником документів доведено неспроможність останнього виконати грошові зобов'язання перед кредиторами після настання встановленого строку.
Приписами Цивільного кодексу України (ст.ст. 104, 110) встановлено, що юридична особа може бути припинена шляхом, зокрема, ліквідації за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. У разі, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
За приписами ч. 2 ст. 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру.
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази та встановлені у ході судового розгляду обставини щодо недостатності майна боржника для задоволення вимог його кредиторів, господарський суд приходить до висновку щодо обґрунтованості підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури його ліквідації.
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень, зокрема, ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Приписами ст. 95 Закону встановлено, що суд призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні.
Призначення голови ліквідаційної комісії ліквідатором боржника, що ліквідується власником, здійснюється господарським судом у виняткових випадках залежно від конкретних обставин справи, оскільки голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) підпадає під ознаки заінтересованої особи стосовно боржника і, відповідно до ч. 6 ст. 95 Закону про банкрутство, несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.
Автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у даній справі визначено кандидатуру арбітражного керуючого Кравченко С.О., який подав до суду заяву про відмову від участі у цій справі. Разом з тим, матеріали справи містять заяву надіслану суду арбітражним керуючим Рудим А.М., м. Хмельницький про згоду на призначення ліквідатором у даній справі.
Представник боржника, у свою чергу, заявив клопотання про призначення ліквідатором боржника голову ліквідаційної комісії підприємства - арбітражного керуючого Гупало Т.В., а також останнім подано додаткове обґрунтування наведеного клопотання.
Вирішуючи дане питання, суд виходить з наступного.
Приписами ст. 115 Закону встановлено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду, яка за ви конання повноважень ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород. Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
У даному випадку дотримання приведених приписів Закону виявиться неможливим, оскільки, як підтверджується матеріалами справи, у боржника відсутнє майно, за рахунок реалізації якого можливо здійснити повну оплату послуг професійного арбітражного керуючого. Встановлення джерела оплати послуг ліквідатора за рахунок кредиторів в даному випадку буде несправедливим та необґрунтованим, оскільки справу про банкрутство порушено за заявою боржника.
Крім того, факт відсутності у боржника майна усуває необхідність у спеціальних знаннях в області банкрутства, зокрема, стосовно виконання функцій з управління та розпорядженням майном банкрута, продажу майна у встановленому порядку тощо.
За викладених обставин справи, суд дійшов висновку за доцільне застосувати передбачені ч. 2 ст. 95 Закону положення та покласти обов'язки ліквідатора у спрощеній процедурі банкрутства боржника, що ліквідується власником, на голову ліквідаційної комісії боржника - арбітражного керуючого Гупала Тараса Вальдемаровича ( свідоцтво арбітражного керуючого № 510 від 15.03.13 р., 79067, м. Львів, вул. Тракт Глинянський 161-б ).
У зв'язку з призначенням арбітражного керуючого Гупала Тараса Вальдемаровича ліквідатором в даній справі належить відхилити кандидатуру арбітражного керуючого Рудого А.М. на призначення зазначеного ліквідатором банкрута.
З огляду на викладене та керуючись ст.ст. 1, 95, 114, 115 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати Тячівське ремонтно-транспортне державно-комунальне підприємство (90564, Закарпатська область , Тячівський район, смт. Тересва, вул. Горького, буд. 40, код ЄДРПОУ 03742021) банкрутом.
2. Відкрити ліквідаційну процедуру в межах строку, передбаченого ч.1 ст.37 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
3. Призначити ліквідатором Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства (90564, Закарпатська область , Тячівський район, смт. Тересва, вул. Горького, буд. 40, код ЄДРПОУ 03742021) голову ліквідаційної комісії - арбітражного керуючого Гупала Тараса Вальдемаровича ( свідоцтво арбітражного керуючого № 510 від 15.03.13 р., 79067, м. Львів, вул. Тракт Глинянський 161-б ). .
4. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства банкрутом, текст якого додається.
5. Завершити господарську діяльність Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства.
6. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважати таким, що настав з 04.06.2019 р.
7. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута з 04.06.2019 р.
8. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 04.06.2019 р.
9. Ліквідатору банкрута здійснювати свої повноваження відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, відкрити спеціальний банківський рахунок, на який зараховуються кошти, отримані від продажу майна банкрута, та здійснюються розрахунки з кредиторами банкрута; після закінчення строку заявлення вимог кредиторів подати суду на затвердження реєстр вимог кредиторів; щомісяця подавати комітету кредиторів та господарському суду звіт про діяльність з відомостями щодо здійснення ліквідаційної процедури.
10. Зобов'язати ліквідатора вжити усі необхідні заходи щодо належного здійснення ліквідаційної процедури банкрута Тячівського ремонтно-транспортного державно-комунального підприємства та подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс не пізніше строку, встановленого ч. 1 ст. 37 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
11. Копію даної постанови надіслати банкруту, голові ліквідаційної комісії - Гупалу ОСОБА_3 ., засновникубанкрута - Тячівській районній раді, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору та органам державної виконавчої служби та доходів і зборів за місцезнаходженням боржника, арбітражним керуючим Рудому А.М., Кравченку С.О.
Дана постанова набирає законної сили з моменту її винесення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду. Повний текст постанови складено 07.06.19р.
Суддя Ушак І.Г.