Рішення від 10.06.2019 по справі 400/877/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 р. № 400/877/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018

про:зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії з дня призначення, включивши до нарахування заробіток за 1994 р., вказаний у довідці ЗАТ "Укрспецбуд" про заробіток для обчислення пенсії від 18.03.2010 р. № 18/03/1.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при призначенні пенсії відповідач протиправно не врахував її заробіток за 1994 р., розмір якого вбачається з довідки ЗАТ "Укрспецбуд" від 18.03.2010 р. № 18/03/1. Відсутність первинних документів для підтвердження даних довідки не є виною позивача. Відомості про вказаний період роботи підтверджуються і записами в трудовій книжці.

15.05.2019 р. відповідачем подано відзив на позов (а. с. 43-44), де вказано, що довідка ЗАТ "Укрспецбуд" від 18.03.2010 р. № 18/03/1 не відповідає встановленій формі, зокрема, не зазначено місцезнаходження первинних документів та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Врахувати довідку при обчисленні пенсії можливо лише при підтвердженні відображених у ній відомостей. Отже, у відповідача відсутні підстави для врахування наданої позивачем довідки при обчисленні її пенсії.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивачу з 16.08.2018 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).

До заяви про призначення пенсії позивач, у тому числі, додавала довідку ЗАТ "Укрспецбуд" про заробіток для обчислення пенсії від 18.03.2010 р. № 18/03/1, в якій визначено розмір її заробітку з 1987 р. по 1996 р. помісячно (а. с. 11). Також було надано довідку ЗАТ "Укрспецбуд" про реорганізацію Управління механізації будівництва об'єднання "Миколаївоблагробуд" і ВАТ "Агромехбуд" та адресу знаходження архівних особових рахунків (а. с. 12).

Записами в трудовій книжці позивача підтверджено безперервність роботи з 02.09.1986 р. по 17.03.1997 р. в Управлінні механізації будівництва об'єднання "Миколаївоблагробуд" та ВАТ "Агромехбуд" (а. с. 8-10).

При призначенні пенсії відповідач не врахував заробіток позивача за 1994 р., обґрунтовуючи це неможливістю підтвердити первинними документами дані довідки ЗАТ "Укрспецбуд" від 18.03.2010 р. № 18/03/1 саме за 1994 р. Так, на запит відповідача Трудовий архів Миколаївської міської ради надав архівну довідку від 09.10.2018 р., в якій зазначив розмір заробітної плати позивача за 1987-1993 р.р. і за 1995-1996 р.р. Відомостей про нарахування заробітної плати за 1994 р. не виявлено (а. с. 24-25).

Частиною 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

З матеріалів справи судом встановлено, що в 2010 р. ЗАТ "Укрспецбуд" було видано позивачу довідку про заробіток для обчислення пенсії від 18.03.2010 р. № 18/03/1 з даними за період 1987-1996 р.р., у тому числі й 1994 р. У довідці вказано, що її видано на підставі особових рахунків за 1987-1996 р.р.

На запит відповідача у 2018 р. трудовим архівом видано довідку з даними за той же період, але за виключенням 1994 р. При цьому, дані за інші періоди повністю співпадають з даними довідки ЗАТ "Укрспецбуд".

Таким чином, при передачі особових рахунків до трудового архіву, сталася втрата даних саме за 1994 р.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати праце здатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсія, так само як і заробітна платня, є за своєю правовою природою взаємопов'язаними та рівнозначними формами соціального забезпечення, які виплачуються пенсіонерам та працівникам. Відмова відповідача на проведення перерахунку пенсії з урахуванням 1994 р. порушує право позивача мирно володіти своїм майном, гарантоване ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З наведеного слідує, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені відмовою відповідача врахувати для призначення пенсії заробітну плату позивача за 1994 р., що є найбільш вигідним для неї.

Такі дії відповідача істотно знижують рівень соціального забезпечення та фактично є відмовою держави від її зобов'язань, передбачених ст. 46 Конституції України, а отже є незаконними, порушують принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, призводять до зниження розміру пенсії та зменшують захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

На переконання суду, неможливість відповідача перевірити обґрунтованість видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначеної довідки при призначенні та виплаті пенсії позивачу.

Довідка ЗАТ "Укрспецбуд" від 18.03.2010 р. № 18/03/1 містить всі необхідні реквізити, а також числові значення заробітної плати позивача за 1994 р. Безперервність роботи позивача на підприємстві підтверджується записами в трудовій книжці. Часткова втрата даних при передачі документів до архіву не може покладати на позивача такі наслідки, як зниження розміру пенсії внаслідок неврахування суми заробітної плати за 1994 р.

Викладене вище в сукупності є підставою для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 768,40 грн (а. с. 4), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) про зобов'язання зробити перерахунок пенсії з дня призначення, включивши до нарахування заробіток за 1994 р., вказаний у довідці ЗАТ "Укрспецбуд" про заробіток для обчислення пенсії від 18.03.2010 р. № 18/03/1, - задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня призначення, включивши до нарахування заробіток за 1994 р., вказаний у довідці ЗАТ "Укрспецбуд" про заробіток для обчислення пенсії від 18.03.2010 р. № 18/03/1.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 10.06.2019 р.

Суддя Н. В. Лісовська