Постанова від 04.06.2019 по справі 1640/2638/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2019 р.Справа № 1640/2638/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Чалого І.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2019, головуючий суддя І інстанції: С.О. Удовіченко, м. Полтава, повний текст складено 12.02.19 по справі № 1640/2638/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якому просив визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо неврахування окремих видів грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, не виготовлення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01 січня 2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та наказу МВС України №499 від 31 грудня 2007 року", а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3250,00; оклад за спеціальне звання - майор міліції 2000,00; надбавка за стаж служби - 40% 2100,00; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 46,5% 3417,75; премія - 17,3% 1862,82; усього 126330,57 грн. з дати виникнення права на перерахунок (з 01 січня 2016 року)\; встановити судовий контроль.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 січня 2019 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що для виготовлення довідки пенсіонерам органів внутрішніх справ Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 має застосовуватися не замість Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007, а в доповнення їй в частині відповідних змін у грошовому забезпеченні щодо збільшення його розмірів. Премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі, не може ставитися в залежність від результатів роботи інших працівників, які займають відповідну посаду, з якої був звільнений позивач чи визначатися, виходячи з усередненого показника, а повинна відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії.

У відзиві на апеляційну скаргу, зазначаючи про законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції, відповідач вказав, що підстав для врахування в складі грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання немає, оскільки вказана надбавка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі - Постанова № 1294) і виплачувалася особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до 06.11.2015 включно. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 зазначений вид грошового забезпечення для поліцейських не передбачений.

У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що у задоволенні апеляційної скарги належить відмовити з огляду на таке.

Суд першої інстанції встановив такі фактичні обставини справи, які не оспорюються учасниками справи.

ОСОБА_1 отримує пенсію, яка призначена за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області, як особа звільнена зі служби в органах внутрішніх справ.

УМВС України в Полтавській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку №4/7932 від 25 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 , у якій зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за посадою "заступник начальника відділу поліції управлінь, відділень поліції" становить: посадовий оклад 3250; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції: 2000; надбавка за вислугу років (40%) 2100; премія (5,74%) 421,79; всього 7771,89 (а.с. 50).

Листом УМВС України в Полтавській області від 07 червня 2018 року №4/Л-610 (а.с. 25) позивача повідомлено, що у Порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2007 року №45, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, виготовлено нову довідку, яка була направлена на заміну до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. В довідці враховані додаткові види грошового забезпечення - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2016 року) за відповідними посадами (обраховані МВС та доведені листом МВС України від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018). Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються (а.с. 25).

Не погодившись із діями відповідача щодо не включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення. При вирішенні спору судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12 березня 2018 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Водночас колегія суддів зазначає, що після прирівняння статусу працівника міліції до статусу поліцейських, всі питання щодо перерахунку пенсії колишніх працівників органів внурішніх справ мають вирішуватися виходячи з грошового забезпечення поліцейських в силу прямих вимог частини 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Отже, починаючи з січня 2016 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення за відповідною посадою у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а саме згідно з Постановою № 988. Оскільки Постанова № 1294 не регулює питання виплати грошового забезпечення поліцейських, відсутні підстави для врахування її приписів під час перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ.

За таких обставин, колегія суддів відхиляє доводи заявника апеляційної скарги про те, що для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 має застосовуватися не замість Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007, а в доповнення їй в частині відповідних змін у грошовому забезпеченні щодо збільшення його розмірів.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту Порядок № 45).

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній на 01.01.2016) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Зі змісту пункту 5 Порядку № 45 як у редакції, чинній на 01.01.2016, так і в редакції, чинній з 24.02.2018, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавки, а також премія, підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та включенню в довідку у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Як вбачається з матеріалів справи, УМВС України в Полтавській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку № 4/7932 від 25 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 , у якій зазначено, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами чинними за січень 2016 року за посадою "заступник начальника відділу поліції управлінь, відділень поліції" становить: посадовий оклад 3250 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000 грн; надбавка за вислугу років (40%) 2100 грн; премія (5,74%) 421,79 грн; всього 7771,89 грн.

Отже, спірним у даному випадку є невключення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 46,5 % та премії 17 % в розмірі 1862 грн.

Колегія суддів зазначає, що до внесення змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 та наказом № 499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

У той же час, судом першої апеляційної інстанції встановлено, що позивач звільнений з військової служби на пенсію в 1995 році та на момент звільнення згідно даних грошового атестату (а.с. 68-69) отримував інші додаткові види грошового забезпечення, які виплачувалися згідно нормативно-правових актів, які були чинними на той час. Перерахунок пенсії на підставі Постанови № 1294 було проведено на підставі довідки про розмір гровшого забезпечення за нормами чинними на 01.01.2008 за посадою начальник по кадрах ЛВ ст. Кременчук ПЗ. Під час перерахунку в 2008 році було враховано грошове забезпечення за відповідною посадою з урахуванням збільшеного в декілька разів посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 46,5 % та премії 17 %, тобто тих додаткових видів грошового забезпечення, які позивач на день звільнення фактично не отримував. У зв'язку з цим, колегія суддів відхиляє доводи заявника апеляційної скарги про необхідність зазначення в довідці розміру премії 17 %, оскільки позивач на день звільнення отримував інший розмір премії у відсотковому співвідношенні до посадового окладу у меншому розмірі.

Натомість відповідно до положень підпунктів 1, 2 пункту 4 постанови № 988 затверджено збільшені розмірі посадових окладів, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, та здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Довідкою Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області № 4/57 від 28 січня 2019 року, наданою відповідачем на виконання вимог суду першої інстанції, підтверджено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань станом на січень 2016 року поліцейським не встановлювалась і не виплачувалась. В січні 2016 року діючий поліцейський, що перебував на посаді начальника відділу поліції управлінь, відділів поліції надбавку за специфічні умови служби не отримував (а.с.108).

Отже, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що в січні 2016 року виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, що регламентується постановою № 988, поліцейським ГУНП в Полтавській області, які проходять службу на посаді, прирівняній до посади, яку займав позивач на час звільнення, не здійснювалася.

Враховуючи викладене, твердження апелянта про тотожність надбавки за особливі умови служби, тобто надбавки за виконання особливо важливих завдань, яка виплачувалсь позивачу перед звільнення з органів міліції, та надбавки за специфічні умови проходження служби, яка нараховується працівникам поліції на даний час, не свідчать про протиправність дій відповідача при складенні довідки №100/28943 від 19.06.2017, оскільки в силу пункту 5 Порядку № 45 як у редакції, чинній на 01.01.2016, так і в редакції, чинній з 24.02.2018, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавки, підлягають врахуванню при перерахунку пенсії та включенню в довідку лише в тому випадку, якщо вони фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення позивача надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50%, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась станом на момент проведення перерахунку.

Також, колегія суддів не погоджується із доводами заявника апеляційної скарги про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 5,74% замість 17 %.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, листом Міністерства внутрішніх справ України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії заступника начальника відділення поліції становить 5,74% (а.с. 109-110).

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 5,74% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 17%, яка встановлена під час попереднього перерахунку пенсії на підставі Постанови № 1294, немає.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла висновку про відсутність в діях Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Полтавській області під час складання довідки про розмір грошового забезпечення порушень прав позивача, які б потребували судового захисту.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

В силу положень п. 21 ст. 4 КАС України типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Як зазначено у вказаному вище рішенні Верховного Суду, висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Враховуючи суб'єктний склад даної адміністративної справи, предмет спору, колегія суддів вважає, що зазначена справа підпадає під ознаки типової, які викладені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у справі 802/2196/17-а (справа Пз/9901/1/18 802/2196/17-а).

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач у спірних відносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 2262-ХІІ та Порядком № 45.

Беручи до уваги наведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують

Оскільки колегія суддів залишає в силі рішення суду першої інстанції, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 по справі № 1640/2638/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Чалий

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова

Повний текст постанови складено 06.06.2019.