Справа № 755/4706/19
"04" червня 2019 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Марфіна Н. В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
До Дніпровського районного суду м. Києва надійшла адміністративна справа зі складеним протоколом про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як убачається з даних, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 07 березня 2019 року, ОСОБА_1 , 07 березня 2019 року о 21 год 18 хв. за адресою: м. Київ, вул. Алма - Атинська, 2 керував транспортним засобом Maple c51 SMA7151, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці, що не реагують на світло, неприродна блідість, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України..
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його уповноважений представник ОСОБА_2 надали пояснення стосовно викладених в протоколі про адміністративне правопорушення обставин. Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням про направлення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП для належного оформлення, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення серії БД 3191902 не зазначено за якою частиною ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, що позбавляє його права на захист, а довідка долучено до адміністративної справи з уточненими даними за якою частиною потрібно кваліфікувати адміністративний матеріал, не містить вихідних реквізитів, дату формування та не встановлено на якій підставі інспектором відділу адміністративної практики було видано дану довідку.
Відповідно до ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд при винесенні постанови про адміністративне правопорушення перевіряє: чи є в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ознаки проступку, за який законом встановлено адміністративну відповідальність, чи накладено стягнення в межах, встановлених законодавчим актом.
Відповідно до положення статті 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з Довідки , виданої Інспектором відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в місті Києві ДПП ст. лейтенантом поліції Негуляєва Е. С. про те, що в складеному адміністративному протоколі серії БД №191902 від 07.02.2019 р., який був складений відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не зазначено частину ст. 130 КУпАП, у зв'язку з тим, що на місці при складанні протоколу не можливо було встановити до якої частини притягається вищевказаний громадянин, тому просила врахувати, що дане правопорушення було скоєно за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п.п. 7, 8 розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затверджених Наказом
Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно п. 9 Інструкції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії БД №191902 від 07 березня 2019 року, не зазначено в графі «до протоколу додаються» довідку, виданої Інспектором відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в місті Києві ДПП ст. лейтенантом поліції Негуляєва Е. С., крім того, вищезазначена довідка не містить вихідних реквізитів, дату формування та не встановлено на якій підставі інспектором відділу адміністративної практики було видано дану довідку
А тому є доречним з урахуванням положень п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», який вказує, що спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників є неприпустимим, у зв'язку з чим практика повернення протоколів про адміністративні правопорушення, які складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення є правильною, направити цю справу до УПП з метою дотримання імперативних завдань КУпАП викладених у статті 1 цього Кодексу та надати можливість УПП надати свої пояснення щодо обставин вказаних захистом в частині питання дій інспекторів, які б суд мав можливість в подальшому проаналізувати та прийняти те чи інше судове рішення.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду, адже ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішення позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівав, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Підстав для закриття провадження по справі, на даний час, суд, виходячи з норм ст.ст. 38, 247 КУпАП та ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, не вбачає, оскільки дана процесуальна дія не дасть змоги забезпечити виконання норм ст. ст. 1, 6, 7, 23 КУпАП.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», ст.ст. 1, 6, 7, 23, 38, 221, 245, 247, 252, 256, 277, 278, 283 КУпАП, суддя
Матеріали справи про адміністративні правопорушення №755/4706/19 (провадження 3/755/2375/19) щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у м. Києві поліції (за адресою м. Київ вул. Народного ополчення, 9, індекс 03151) для усунення вище зазначених судом недоліків та виконання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 в справі № 2-рп/2015, оскарженню не підлягає.
Суддя