04 червня 2019 року Справа № 160/3781/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 24.04.2019 ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними з 01.01.2018 дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_3 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 до часу припинення відповідного права або зміни законодавства.
2. Ухвалою суду від 26.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/3781/19.
3. 16.05.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
4. У зв'язку із перебуванням головуючого судді І.О. Верба з 25.05.2019 по 03.06.2019 включно у відпустці, справа розглянута 04.06.2019.
щодо строку звернення до суду
5. Позивач у позовній заяві зазначив, що про порушення своїх прав він дізнався лише 06.03.2019, після того як отримав лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.03.2019 № 1512/С-09 з відмовою у здійсненні перерахунку.
6. Суд зазначає, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
7. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
8. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
9. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
10. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
11. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
12. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
13. Зазначена правова позиція щодо строків захисту порушеного права позивача на соціальний захист викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
14. Позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-IV (далі Закон).
15. Відповідно до Закону позивачу призначено пенсію за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 83 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга складає 31 рік).
16. Починаючи з січня 2018 року, на виконання відповідної Постанови КМУ на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшла довідка від компетентного органу про розмір грошового забезпечення військовослужбовців за аналогічною посадою, яку позивач займав на день звільнення, тобто оновлена довідка з урахуванням збільшених розмірів складових грошового забезпечення, зокрема посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років.
17. На виконання наданої вказаної оновленої довідки було проведено перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного розміру посадового окладу, але всупереч вимогам законодавства зменшено основний розмір моєї пенсії з 83% до 70% відповідних сум грошового забезпечення (з 01.01.2018), що, в свою чергу, призвело до зменшення розміру пенсії.
18. Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 за новими зміненими розмірами посадового окладу у складі грошового забезпечення у розмірів 83% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки це передбачено статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
19. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
20. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
21. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
22. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
23. 10.12.1991 позивач звернувся до Довгінцевського районного військового комісаріату з заявою про призначення пенсії (а.с.35).
24. Сафарбаєву Мадриму призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
25. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № ФД81359 від 06.03.2008 (а.с.39) про те що відповідно до постанови КМУ України від 07.11.2007 № 1294 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою «начальник групы обслуж (авиавооружения и десантного оборудования военно-транспортного а/полка ВТАД», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить:
- посадовий оклад 1 030 грн;
- оклад за військовим званням майор/капітан 3р 125 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 462 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 808,50 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% 103 грн;
- надбавка за кваліфікацію 8% 82,40 грн;
- надбавка за особливі умови служби 15% 154,50 грн
- премія 10% 103 грн;
Всього 2 868,40 грн.
26. 01.04.2008 позивачу перераховано пенсію з 01.01.2008 (а.с.40):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 030 грн, оклад за військове звання 125 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 462 грн, надб. за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 8% 82,40 грн, ОУС 15% 15% 154,50 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 808,50 грн, премія 10% 103 грн, всього 2 868,40 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 380,77 грн;
- УБД бойові дії в інших странах учасник бойових дій (ст.6) 117,50 грн;
- УБД учасник бойових дій 40 грн;
- ОЗ % за заслуги 34%(з 01 по 31) 159,80 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 2 698,07 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/.
27. У квітні 2008 позивачу перераховано пенсію з 01.04.2008 (а.с.41):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 030 грн, оклад за військове звання 125 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 462 грн, надб. за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 8% 82,40 грн, ОУС 15% 15% 154,50 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 808,50 грн, премія 10% 103 грн, всього 2 868,40 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 380,77 грн;
- УБД бойові дії в інших странах учасник бойових дій (ст.6) 120,25 грн;
- УБД учасник бойових дій 40 грн;
- ОЗ % за заслуги 34%(з 01 по 30) 163,54 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 2 704,56 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 /упорядкування структури грошового забезпечення/.
28. 11.08.2010 позивачу перераховано пенсію з 01.04.2009 (а.с.43):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 030 грн, оклад за військове звання 125 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 462 грн, надб. за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 8% 82,40 грн, ОУС 15% 15% 154,50 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 808,50 грн, премія 10% 103 грн, всього 2 868,40 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 380,77 грн;
- бойові дії в інших раїнах учасник бойових дій (ст.6) 124,50 грн;
- саціальний захист непрацюючих 7,50 грн;
- учасник бойових дій 40 грн;
- особливі заслуги (34%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону (з 01 по 30) 169,32 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 2 722,09 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальнийзахист окремих категорій громадян.
29. 11.08.2010 позивачу здійснені перерахунки пенсії з 01.07.2009, з 01.10.2009, з 01.01.2010, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.44-46).
30. 03.03.2011 позивачу здійснені перерахунки пенсії з 01.10.2010, з 01.01.2011, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.47-48).
31. 01.12.2011 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2011, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.49).
32. 14.02.2012 ОСОБА_3 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2012, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.50).
33. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № ФД81359 від 02.06.2012 (а.с.53) про те що відповідно до постанови КМУ України від 23.04.2012 № 355 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою «начальник групы обслуж (авиавооружения и десантного оборудования военно-транспортного а/полка ВТАД», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить:
- посадовий оклад 1 030 грн.;
- оклад за військовим званням майор/капітан 3р 125 грн;
- надбавка за вислугу років 40% 462 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% 808,50 грн;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% 103 грн;
- надбавка за кваліфікацію 8% 82,40 грн;
- надбавка за особливі умови служби 15% 154,50 грн;
- премія 90% 927 грн;
Всього 3 692,40 грн.
34. Позивачу перераховано пенсію з 01.07.2012 (а.с.54):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1 030 грн, оклад за військове звання 125 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% 462 грн, надб. за кваліфікацію, в/сл., 1 клас 8% 82,40 грн, ОУС 15% 15% 154,50 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% 808,50 грн, премія 10% 103 грн, всього 2 868,40 грн;
- основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 380,77 грн.;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст.6) 211 грн.; учасник бойових дій 40 грн.; особливі заслуги (34%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону (з 01 по 31) 286,96 грн., підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (11% від 2 380,77 грн = 261,88 грн, макс. розмір = 573,15 грн) 261,88 грн;
- всього призначено 3 180,61 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355 /Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012/.
35. 13.05.2014 здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2012, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.52).
36. Позивачу перераховано пенсію з 01.12.2013 на підставі Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік», розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн, всього призначено 3 553,83 грн(а.с.55).
37. Дніпропетровським обласним комісаріатом видана довідка № ФД81359 від 12.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно якої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «начальник групи обслуговування (авіа озброєння і десантного обладнання) 363 військово-транспортного авіаполку 6 ГВ авіадивізії, становить (а.с.60):
- посадовий оклад 4 370 грн;
- оклад за військовим званням (майор) 1 340 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) 2 855 грн.;
- усього 8 565 грн.
38. 18.03.2018 з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.61):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 4 370 грн, окладу за військовим званням 1 340 грн; процентна надбавки за вислугу років (50%) 2 588 грн,, премія 0% 0,00 грн, всього 8 565 грн;
- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 31) 5 995,50 грн; підвищення або надбавки до пенсії: бойові дії в інших странах учасник бойових дій (ст.6) 363 грн.; учасник бойових дій 40 грн.; особливі заслуги (34%) ст. 1 п.п. 2-5 Закону (з 01 по 31) 493,68 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 6 892,18 грн; з урахуванням попередньої суми пенсії 3 850,60 та підвищення 1 520,79 (50% від 3 041,58 грн) 5 371,39 грн;
- згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 підвищення складає 3 041,58 грн. З них виплачується:
-- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1 520,79 грн;
-- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення 2 281,19 грн;
-- з 01.01.2020 100% від підвищення 3 041,58 грн.
- підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.
39. 11.10.2018 позивачу здійснені перерахунки пенсії з 01.12.2016, з 01.05.2017, з 01.11.2017, розраховано її основний розмір з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) 2 380,77 грн (а.с.56-58).
40. 14.05.2019 позивачу здійснені перерахунки пенсії з 01.12.2018, з 01.01.2019, розраховано її основний розмір з 70% грошового забезпечення (вислуга років 31) 5 995,50 грн (а.с.63-64).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
41. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
42. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
43. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
44. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
45. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
46. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
47. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
48. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
49. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
50.Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
51. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
52. Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії (пункт 7 Порядку № 45).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
53. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 83% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
54. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
55. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
56. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
57. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 82% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
58. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
59. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М. І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
60. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 83% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії та не можуть бути обмежені або виключені.
61. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.
62. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, а у разі поліпшення та збільшення соціальних прав та забезпечення такі права не можуть бути звужені (зменшені).
63. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18).
щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату заборгованості з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення до часу припинення відповідного права або зміни законодавства
64. Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
65. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
66. За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
67. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
68. Таким чином, позовна вимога в частині зобов'язання відповідача здійснювати дії до часу припинення відповідного права або зміни законодавства - не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними та заявленими на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають лише порушені права.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
69. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
70. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
71. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки право на отримання пенсії у розмірі 83% сум відповідного грошового забезпечення, виникло у позивача у 1991 році, отже, у 2018 році були відсутніми підстави для застосування у спірних правовідносинах 70% розміру відповідного грошового забезпечення, як максимального розміру пенсії.
72. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
73. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
74. Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення.
75. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_3 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
76. В іншій частині позовних вимог відмовити.
77. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
78. Повне рішення складено 04.06.2019.
Суддя І.О. Верба