Рішення від 30.05.2019 по справі 540/857/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/857/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Олешківське лісомисливське господарство" про стягнення адміністративно- господарських санкцій та пені,

встановив:

24 квітня 2019 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, Фонд) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Олешківське лісомисливське господарство" (далі - відповідач, ДП "Олешківське лісомисливське господарство"), у якому просить:

- стягнути з ДП "Олешківське лісомисливське господарство" на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції у розмірі 281 610,44 грн. та пеню за порушення термінів їх сплати у розмірі 1520,73 грн.;

- стягнути з ДП "Олешківське лісомисливське господарство" на користь позивача суму сплаченого судового збору.

Адміністративний позов обґрунтований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 115 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 5 робочих місць. Однак, оскільки на підприємстві відповідача працює лише 1 особа, якій відповідно до законодавства встановлена інвалідність, то за 4 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих ними, відповідач до 15.04.2019 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 281 610,44 грн. та на момент подання позову пеню в розмірі 1520,73 грн. за порушення терміну сплати цих санкцій. Вказані суми відповідачем самостійно не сплачені, а тому підлягають стягненню в судовому порядку, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

25 квітня 2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення її недоліків. Позивач усунув недоліки заяви.

Ухвалою від 03 травня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання на 28 травня 2019 року.

14.05.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Зі змісту відзиву вбачається, що на підприємстві відповідача кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 5 осіб. Відповідно до діючого законодавства підприємства, які використовують найману працю, зобов'язані, в тому числі, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. ДП "Олешківське лісомисливське господарство" вказані вимоги закону виконано. Станом на момент подання звіту на підприємстві вже працювала одна особа з інвалідністю. Крім того, підприємство з власної ініціативи здійснювало самостійний пошук осіб, шляхом прийняття участі у ярмарку вакансій, що відбувся 26.04.2018 року, при цьому жодним чином не відмовляючи у працевлаштуванні осіб з інвалідністю. У зв'язку з тим, що підприємством виділено та створено робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та повідомлено службу зайнятості у встановленому законом порядку про наявність вакансій (бухгалтера, лісничого, юрисконсульта, прибиральника службових приміщень), тобто виконано всі вимоги законодавства, однак з незалежних від нього причин, кандидатів на зайняття посад не направлено, відповідач не повинен сплачувати адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі, визначеному позивачем. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Сторони в судове засідання не з'явились, проте були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується наявними у матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення повісток.

Представником позивача до суду подано заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).

Відтак, суд приймає рішення здійснювати розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено.

21 січня 2019 року ДП "Олешківське лісомисливське господарство" подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік, за яким середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 115 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 1 особа; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, спеціально створених - 5 осіб; фонд оплати праці штатних працівників - 8096,30 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 70402,61 грн.

Листом від 03.04.2019 року за вих. № 21/16/04/471/19 Олешківської районної філії Херсонського обласного центру зайнятості, направленого на запит позивача, до відома останнього доведено, що ДП "Олешківське лісомисливське господарство" подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", відповідно до якої державне підприємство має вакансії на посаду бухгалтера, лісничого, юрисконсульта, прибиральника службових приміщень, призначених для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з 5 денним робочим тижнем. Крім того, підприємство приймало участь у ярмарку вакансій з метою працевлаштування осіб з інвалідністю, який відбувся 26.04.2018 року. Особи, які знаходились на обліку в службі зайнятості направлялися до ДП "Олешківське лісомисливське господарство", проте безробітні відмовились від запропонованої роботи.

14.03.2019 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом за вих. № 03-01-08/148 повідомило ДП "Олешківське лісомисливське господарство" про обов'язок сплати адміністративно - господарських санкцій до 15.04.2019 року у розмірі 281 610,44 грн. внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. За порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2018 року нараховуватиметься пеня.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Зі змісту ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст.18 Закону № 875-ХІІ).

Робочим місцем інваліда, відповідно до статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", вважається місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, установах, організаціях.

Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про охорону праці").

Пунктом 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 року № 5067-VI передбачено, зокрема, що роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії).

Інформація про попит на робочу силу (вакансії) подається відповідно до Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року №316.

Пунктом 5 вказаного Порядку встановлено, що форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

За приписами ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Зважаючи на те, що відповідач у 2018 році вжив всіх залежних від нього заходів та виконав свій обов'язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та подання про це звітів, суд вважає, що у даному випадку відсутні ознаки правопорушення щодо невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів, за яке настає відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» одним з основних елементів вказаного правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

У зв'язку з тим, що у діях відповідача відсутній склад правопорушення, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, або за відмову направлених інвалідів працевлаштуватися або за відсутності безпосереднього звернення інваліда для працевлаштування.

Суд відмічає, що обов'язок щодо пошуку працівників на такі вакансії законодавчо покладений саме на уповноважені органи, а не на підприємство. Наведена правова позиція відповідає висновкам, викладеним Верховним Судом України у постанові від 26.06.2012 року № 21-105а12, від 02.04.2013 року № 21-95а13, постанові Вищого адміністративного суду України від 13.12.2016 року у справі №К/800/28820/16.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач надав належні докази того, що ним вжито всіх передбачених законодавством заходів для недопущення господарського правопорушення.

З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 9, 12, 14, 139, 241 - 246, 205, 255 КАС, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ 14125171, 73000, м. Херсон, вул. Інженера Корсакова, 5-А) до Державного підприємства "Олешківське лісомисливське господарство" (код ЄДРПОУ 00993194, 75100, Херсонська обл., м. Олешки, вул. Софіївська, 80) про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 112040201