21 травня 2019 року м. Кропивницький Справа №1140/3213/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.,
розглянувши заяву представника позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача, допущеної при виконанні рішення суду в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 )
відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25030, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636)
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , у листопаді 2018 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення про надання йому такого дозволу.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 року у цій справі позов ОСОБА_1 частково задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладену у листі №Г-3070/0-6281/0/17-18 від 20.09.2018 року. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Крім того, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області протягом 30 днів з дня набрання даним рішенням суду законної сили подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду звіт про його виконання.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.04.2019 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на вказане рішення суду повернуто, а тому за правилами частини 2 статті 255 КАС України, це рішення суду набрало законної сили 12.04.2019 року.
На виконання цього судового рішення Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 , про що йому направлено листа №1650/0-1810/0/17-19 від 06.05.2019 року, у якому повідомлено, що бажане місце розташування земельної ділянки віднесено до земель комунальної власності, а Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській не є розпорядником таких земель, тому не має правових підстав для задоволення клопотання.
Позивач не погодився з такою відповіддю та 11.05.2019 року його представник подав до суду заяву, в якій він на підставі статті 383 КАС України просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо неприйняття рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену у листі №1650/0-1810/0/17-19 від 06.05.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 129-1 Конституції України щодо ухилення від виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 року у справі №1140/3213/18 та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області;
- встановити Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області строк для подачі звіту про виконання окремої ухвали суду.
Згідно з частинами 1, 4, 5, 6 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача, суд дійшов до таких висновків.
Предметом спору в цій адміністративній справі була перевірка правомірності відмови відповідача - територіального органу Держгеокадастру - у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладеної у листі №Г-3070/0-6281/0/17-18 від 20.09.2018 року, та мотивованої тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №820 від 19.09.2018 року "Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах" обрана позивачем земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах.
Вирішуючи спір, суд установив, що відмова відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладена у листі №Г-3070/0-6281/0/17-18 від 20.09.2018 року, суперечать вимогам абз.1 ч.7 ст.118 ЗК України. З цих підстав суд визнав відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою за заявою ОСОБА_1 протиправною та з метою відновлення порушеного права позивача на отримання обґрунтованого рішення за його заявою, зобов'язав відповідача повторно розглянути цю заяву та прийняти рішення відповідно до вимог земельного законодавства.
Відповідач, виконуючи рішення суду та врахувавши його висновки, протягом установленого судом строку повторно розглянув заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Розглядаючи заяву, відповідач установив, що земельна ділянка, яку бажає отримати у власність позивач, віднесена до земель комунальної власності, а тому Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не має правових підстав для задоволення такої заяви. Про прийняте рішення позивача повідомлено листом №1650/0-1810/0/17-19 від 06.05.2019 року.
Згідно з частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу
Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Воднораз, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).
Ухвалюючи рішення у цій справі, суд установив, що позивач бажає отримати у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2 га, яка входить до масиву земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 39,424 га.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 04.04.2019 року проведена державна реєстрація права комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 , що розташована на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012 року. Її власником є Чемерпільська сільська рада.
Відповідно до частини 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відтак, земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_2 , частину якої бажає отримати у приватну власність позивач в межах норм безоплатної приватизації, з 04.04.2019 року перейшла в комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, в особі Чемерпільської сільської ради, яка є її розпорядником.
Тож листом №1650/0-1810/0/17-19 від 06.05.2019 року відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки на той момент відповідач втратив повноваження щодо передачі її у власність або користування.
Щодо доводів про недотримання відповідачем форми цього рішення, суд зазначає, що згідно з пунктом 8 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, пунктом 84 Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру, затвердженої наказом Держгеокадастру №600 від 15.10.2015 року, накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.
Отже, наказом оформлюються рішення керівника організаційного або розпорядчого характеру, тобто ті, які стосуються організації роботи установи або оперативного керівництва, або ж які породжують правові наслідки у вигляді встановлення прав, обов'язків чи покладення відповідальності на осіб, стосовно яких вони видані.
Вимог щодо оформлення територіальним органом Держгеокадастру його відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність саме шляхом видання наказу чинне законодавство не містить.
Таким чином, перевіряючи обставини виконання відповідачем рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 року у цій справі, суд не установив протиправності у діях відповідача чи його бездіяльності та порушень ним прав та інтересів позивача, підтверджених рішенням суду, а тому залишає заяву представника позивача без задоволення.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 383 КАС України, суд -
Заяву представника позивача залишити без задоволення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш