Рішення від 29.05.2019 по справі 320/974/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2019 року справа № 320/974/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у місті Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України до Публічного акціонерного товариства "Конкорд Інк." про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України з позовом до Публічного акціонерного товариства "Конкорд Інк.", в якому просить суд стягнути штраф у загальному розмірі 12 750, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість перед Державним бюджетом України у зв'язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів. Також зазначив, що відносно Публічного акціонерного товариства "Конкорд Інк." було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів, у яких зафіксовані порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" в частині нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2017 рік.

Вказує, що за результатами розгляду справи 03.12.2018 була винесені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 668-ДП-Е, № 669-ДП-Е та № 670-ДП-Е, відповідно до яких до Публічного акціонерного товариства "Конкорд Інк." застосовано штрафні санкції у сумі 12 750,00 грн. Враховуючи, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення її в примусовому порядку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, будь-яких заяв чи клопотань не надав. Матеріали справи містять інформацію про його повідомлення своєчасно та належним чином про відкриття провадження у даній справі.

За вказаних обставин, розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство "Конкорд Інк." є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 38824174 даними.

14 листопада 2018 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2018 № 565-ДП-Е, яким зафіксовано факт порушення ПАТ "Конкорд Інк." вимог пункту 4 глави 4 розділу ІІ "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" в частині нерозміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації за 2017 рік.

Враховуючи вище викладене, на підставі пункту 6 ч.І ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до Комісії у відношенні Відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.12.2018 р. №668-ДП-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 4 250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) грн. 00 коп.

Також, у відношенні ПАТ «Конкорд Інк.» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2018 №566-ДП-Е, яким зафіксовано факт порушення ПАТ "Конкорд Інк." вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 4 глави 4 розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення), в частині необублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рік в одному із офіційних друкованих видань.

Враховуючи вище викладене, на підставі пункту 5 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за неопублікування інформації у відношенні Відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.12.2018 р. №669-ДП-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 4 250 (чотири тисячі двісті п'яидесят) грн. 00 коп.

Крім того, у відношенні ПАТ «Конкорд Інк.» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2018 №567-ДП-Е, яким зафіксовано факт порушення ПАТ "Конкорд Інк." вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пунктом 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 №2826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 (із змінами) (далі - Положення), в частині неподання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2017 рік.

Враховуючи вище викладене, на підставі пункту 7 ч.І ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 16.10.2012 № 1470, за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за неподання інформації до Комісії у відношенні Відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 03.12.2018 р. №670-ДП-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 4 250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) грн. 00 коп.

Оскільки вказані суми штрафів у загальному розмірі 12 750,00 грн. не була сплачена відповідачем самостійно, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірних відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України від 30.10.1996 № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448/96-ВР).

Згідно зі статтею 1 Закону № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною першою статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до вимог статті 6 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями статті 7 Закону № 448/96-ВР визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV (в редакції, чинній на час спірних правовідносин, далі - Закон № 3480-IV), регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з частиною четвертою статті 40 Закону № 3480-IV, річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Аналогічні положення закріплені і в Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національно комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2826 від 03.12.2013 (далі - Положення № 2826).

Так, відповідно до пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення № 2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктом 5 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР, як зазначалося вище, передбачена відповідальність для юридичних осіб за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у вигляді штрафу в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 6 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР, як зазначалося вище, для юридичних осіб передбачена відповідальність за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у вигляді штрафних санкцій в розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 7 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР для юридичних осіб передбачена відповідальність у вигляді фінансових санкцій, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 11 Закону № 448/96-ВР, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як вбачається із матеріалів справи, Публічним акціонерним товариством "Конкорд Інк." порушено вимоги статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826, що зафіксовано в актах від 14.11.2018 № 565-ДП-Е, № 566-ДП-Е та № 567-ДП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до пункту 14 частини першої статті 8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини четвертої статті 11 Закону № 448/96-ВР, рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Жодних доказів щодо оскарження постанов від 14.11.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 565-ДП-Е, № 566-ДП-Е та № 567-ДП-Е в адміністративному чи судовому порядку суду не надано.

На момент розгляду справи в суді сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у загальному розмірі 12 750, 00 грн. відповідачем не сплачена. Проти позову відповідач не заперечив, а відтак доводи позивача не спростував.

Беручи до уваги ту обставину, що суму штрафу у розмірі 12 750, 00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конкорд Інк.» (код за ЄДРПОУ 38824174) штраф у розмірі 12 750 (дванадцять тисяч сімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.