Постанова від 27.01.2010 по справі 2а-14191/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 27/80

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 січня 2010 року 13:40 № 2а-14191/09/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційна компанія «Агентство Фондових Технологій»

до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

провизнання протиправним та скасування постанови від 08.07.2009р. №495-ДМ

Судова колегія у складі:

Головуючий суддя О.В.Головань,

судді Власенкова О.О., Донець В.А.

секретар Рисик Р.М.

Представники:

Від позивача: Гусар Д.В. - п/к (дов. від 27.11.09 р.), Ніколаєв В.А. - керівник

Від відповідача: Степанов Є.О. - голов.спец. (дов. від 13.11.09 р. №100/18868)

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання протиправною та скасування постанови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій на ТОВ «ІК «Агенство Фондових технологій»від 08.07.09 р. №495-ДМ.

В судовому засіданні 27.01.10 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову в задовленні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.09 р. ТОВ «Агентство фондових технологій»подало до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку адміністративні дані за IV квартал 2008 р. в паперовій та електронній формах.

06.05.09 р. уповноваженою особою Комісії винесене розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ, згідно якого позивач зобов'язувався виправити помилки в поданих адміністративних даних за IV квартал 2008 р. та надати паперову та електронну форми адміністративних даних за IV квартал 2008 р. з виправленими помилками. Також позивача зобов'язано повідомити у термін до 27.05.09 р. уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження.

02.06.09 р. позивач повторно подав до Комісії адміністративні дані за IV квартал 2008 р. з виправленими помилками в електронній та паперовій формах (вих. № 09/06/01/1 від 01.06.09 р.) та письмово поінформував уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження (вих. №09/06/1/2 від 01.06.09 р.)

22.06.09 р. уповноваженою особою Комісією складено акт №175-ДМ про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого встановлено, що електронна форма адміністративних даних за IV квартал 2008 р. на виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р. не надходила. Тобто, позивач не усунув порушення законодавства про цінні папери.

08.07.09 р. уповноваженою особою Комісії винесено постанову №495-ДМ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р.

Позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Агентство фондових технологій»- вважає зазначену постанову протиправною та просить її скасувати, оскільки ним подано до Комісії виправлену форму звіту як в паперовій, так і в електронній формах, про що свідчить відмітка загального відділу Комісії про прийняття адміністративних даних.

Відповідач -Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку -проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач стверджує, що на виконання вимог розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р. електронна форма адміністративних даних за IV квартал 2008 р. до Комісії не надходила.

Відповідно до п. 3 р. ІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.04 р. №279, дані за IV квартал 2008 р. складаються з наступних документів: титульного аркуша, довідок, визначених пп. 2.2, 2.4-2.14 п. 2 цього розділу, довідки про обсяг укладених та виконаних договорів за видами діяльності торговця цінними паперами за звітний рік, та фінансової звітності (крім банків) відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87, та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87.

Відповідно до п. 4 р. І Положення №279 документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Положенням, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Комісією.

Згідно п. 5 р. І Положення №279 електронна форма даних за складом інформації має відповідати паперовій формі даних, склад яких установлено Положенням.

Листом від 01.06.09 р. №09/06/01/1 позивач на виконання вимог розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р. подав до Комісії наступні документи: титульний аркуш, довідку про укладені та виконані договори з цінними паперами торговцем цінним паперами за звітний період, довідку про фінансові інструменти, які перебувають у власності торговця цінним и паперами, за станом на останній день кварталу (крім цінних паперів власних випусків), довідку про відкриті позиції станом на перший день першого місяця звітного кварталу. Зазначений лист не містить у переліку додатків паперової форми усіх довідок, визначених згідно з вищенаведеними вимогами Положення №279. Крім того, позивачем не надано електронної форми адміністративних даних, оскільки у додатках до листа не вказано дискету.

Отже, позивачем не виконано вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р., що і стало підставою для застосування до нього санкції у вигляді накладення штрафу постановою від 08.07.09 р. №495-ДМ.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Надані суду докази свідчать про те, що позивачем не виконано вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р., у зв'язку з чим уповноваженою особою Комісії 08.07.09 р. правомірно винесено постанову №495-ДМ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р.

Зокрема, в розпорядженні встановлено термін його виконання -до 26.05.09 р., про що 27.05.09 р. позивач зобов'язаний письмово поінформувати уповноважену особу Комісії.

Фактично виправлені адміністративні дані позивача надав до Комісії 02.06.09 р. про що свідчать супровідні листи (вих. № 09/06/01/1 від 01.06.09 р. та вих. №09/06/1/2 від 01.06.09 р.) з відповідними відмітками про їх реєстрацію в Комісії 02.06.09 р.

Щодо складу адміністративних даних, то зміст наданої позивачем інформації зазначена в супровідному листі № 09/06/01/1 від 01.06.09 р.: титульний аркуш, довідку про укладені та виконані договори з цінними паперами торговцем цінним паперами за звітний період, довідку про фінансові інструменти, які перебувають у власності торговця цінним и паперами, за станом на останній день кварталу (крім цінних паперів власних випусків), довідку про відкриті позиції станом на перший день першого місяця звітного кварталу.

Як зазначено вище, відповідно до п. 3 р. ІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.04р. №279, дані, що мали подаватися позивачем, складаються з наступних документів: титульного аркуша, довідок, визначених пп. 2.2, 2.4-2.14 п. 2 цього розділу, довідки про обсяг укладених та виконаних договорів за видами діяльності торговця цінними паперами за звітний рік, та фінансової звітності (крім банків) відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87, та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87.

Тобто, позивачем не надано адміністративних даних згідно вимог п. 3 р. ІІ Положення, а саме: не надано всіх передбачених Положенням довідок.

Щодо електронної форми адміністративних даних, то зміст наданого позивачем суду супровідного листа № 09/06/01/1 від 01.06.09 р. не може безумовно свідчити про надання ним звітності в електронній формі, оскільки в якості додатку до перерахованих у листі даних не вказано електронний носій, що приймався працівником загального відділу Комісії, який ставив відмітку на листі про прийняття.

Таким чином, у суду відсутні підстави для висновку про виконання позивачем вимог розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №367-ДМ від 06.05.09 р.

Згідно п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»невиконання вимог розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери є правопорушенням на ринку цінних паперів, за яке передбачено накладення фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В даному випадку у суду відсутні підстави для висновку про порушення Комісією як суб'єктом владних повноважень викладених вимог при прийнятті оскаржуваного рішення.

В той же час згідно вимог ч. 2 ст. 71 КАС України Комісія як суб'єкт владних повноважень довела належним чином правомірність винесеної постанови.

На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій на Товариство з обмеженою відповідальністю «Агентство фондових технологій»від 08.07.09 р. №495-ДМ -відмовити.

2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий Суддя О.В. Головань

Судді О.О. Власенкова В.А. Донець

Повний текст постанови

виготовлений і підписаний 01.02.10 р.