ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 27/93
м. Київ
27 січня 2010 року 14:16 № 2а-13922/09/2670
за позовом Закритого акціонерного товариства "Пакет"
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
провизнання незаконним розпорядження №115-КП від 18.02.2009р.
Судова колегія у складі:
Головуючий суддя Головань О.В.,
судді Власенкова О.О., Донець В.А.
секретар Рисик Р.М.
Представники:
Від позивача: Невечеря С.Г. - п/к (дов. від 26.12.08 р. №01/02-271)
Від відповідача: Горбач Г.В. - п/к (дов. від 13.11.09 р. №100/18867)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання незаконним розпорядження №115-КП від 18.02.09 р. Уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери.
В судовому засіданні 27.01.10 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову в задовленні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
18.02.09 р. уповноваженою особою Комісії винесено розпорядження №115-КП про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого встановлено, що статут ЗАТ «Пакет», затверджений рішенням загальних зборів акціонерів від 26.05.06 р., містить положення, що суперечать чинному законодавству -ст. 41 Конституції України, ст. 316 ЦК України.
Зокрема, відповідно до п. 8.4 статуту акціонери зобов'язані здійснювати відчужування акцій тільки акціонерам товариства або самому товариству; відповідно до п.8.6 статуту акціонери не мають права дарувати акції товариства, вносити акції в заставу, вносити акції в якості внеску до статутного капіталу іншого товариства, проводити знерухомлення акцій -переводити з документарної в бездокументарну форму, здійснювати інші дії, котрі можуть допомогти небажаним третім фізичним та юридичним особам проникнути до складу товариства.
Вказаним розпорядженням на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»позивача зобов'язано у термін до 01.09.09 р. усунути порушення законодавства про цінні папери та до 05.09.09 р. письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Позивач - Закрите акціонерне товариство «Пакет»- вважає вказане розпорядження незаконним та просить його скасувати з таких підстав.
На думку позивача, розпорядженням не виявлено жодних ознак правопорушення на ринку цінних паперів, у ньому не вказано, в чому саме полягає суперечність положень статуту вказаним положенням законодавства.
Вказані у розпорядженні ст. 41 Конституції України, ст. 316 ЦК України є загальними нормами і не відносяться до спеціального законодавства, що регулює ринок цінних паперів.
Згідно п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Комісія має право надсилати емітентам обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства. Тобто, розпорядження повинно стосуватися порушення законодавства саме на ринку цінних паперів, а не будь-якого законодавства.
Також позивач посилається на той факт, що ст. 11 Закону, якою визначено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено перелік правопорушень на ринку цінних паперів, за які юридичні особи несуть відповідальність, і в цьому переліку відсутній такий склад правопорушення як невідповідність статуту законодавству.
Відповідач -Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку -проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Перераховані положення статуту ЗАТ «Пакет» суперечать ст. 41 Конституції України, ст. 316 ЦК України, оскільки обмежують права акціонерів на розпорядження належними їм акціями, і вказані норми законодавства відносяться до норм, що регулюють діяльність господарських товариств.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»одним з завдань Комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Таким чином, на думку відповідача, виявлені порушення прав акціонерів, що містяться у статуті позивача, є достатньою підставою для винесення розпорядження про усунення законодавства про цінні папери.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Зміст визначення поняття «порушення законодавства про цінні папери»в законодавстві не міститься, тому в кожному конкретному випадку як суб'єкт владних повноважень (Комісія), так і суд, переглядаючи оскаржуваний акт на предмет законності, визначаються, чи охоплюється конкретне порушення законодавства поняттям «порушення законодавства про цінні папери».
В даному випадку порушенням законодавства, встановленим Комісією, є обмеження прав акціонерів ЗАТ «Пакет» щодо розпорядження належними їм акціями, запроваджені вказаними положеннями п. 8.4 та 8.6 статуту товариства.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом...Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 321 ЦК України особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Тобто, вказаними нормами статуту запроваджено обмеження прав акціонерів на розпорядження власними акціями, не передбачені чинним законодавством.
Вказане порушення, на думку суду, охоплюється поняттям «порушення законодавства про цінні папери», оскільки безпосередньо стосується права акціонерів товариства на відчуження акцій, тобто, прямо стосується обігу акцій.
Посилання позивача на відсутність виявленого порушення у переліку правопорушень на ринку цінних паперів, передбаченого ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», не приймається до уваги, оскільки вказана стаття містить перелік правопорушень, за які на юридичних осіб накладаються фінансові санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. В даному випадку оскаржуваним актом - розпорядженням - на позивача санкції в порядку ст. 11 Закону не накладалися, тому вказана стаття не застосовується до правовідносин сторін.
Згідно пояснень представників сторін на підставі вказаної статті до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу за невиконання розпорядження порушень законодавства про цінні папери (п. 8 ст. 11 Закону), що в даному випадку не є предметом оскарження.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог про визнання незаконним розпорядження №115-КП від 18.02.09 р. Уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери - відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Головуючий Суддя О.В. Головань
Судді О.О. Власенкова В.А. Донець
Повний текст постанови
виготовлений і підписаний 01.02.10 р.