Справа № 2а-775/10/2570
15 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопот С.Л.
при секретарі - Герасенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області до представництва Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача та просить зобов'язати виконати обов'язкові вимоги листа КРУ в Чернігівській області від 19.06.2009 року №25-08-18-14/3836-2009 р.:
- п. 1 скасувати в судовому порядку ранги державних службовців, які присвоєні працівникам представництва з порушенням ст. 26 Закону «Про державну службу», п. 2 «Положення про ранги державних службовців» затвердженого ПКМУ№ 658 від 19.06.1996 р., розпорядження КМУ від 26.07.2004 р. Та вжити заходи щодо відшкодування заробітної плати на загальну суму 1340 грн. 30 коп.;
- п. 2 вжити заходи щодо відшкодування ОСОБА_1 зайво нарахованої та виплаченої їй допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 288,54 грн.;
- п.3 здійснити нарахування та виплату індексацій грошових доходів за серпень - грудень 2007 року, травень - грудень 2008 року 7 працівникам Представництва на загальну суму 1516,5 грн.
Свої вимоги обґрунтував тим, що виявлені в ході ревізії відповідача порушення норм чинного законодавства, після направлення припису, останнім не виконані.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала.
Представник відповідача позов не визнала.
Дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті судом встановлено, що співробітниками позивача була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 1.01.2007 р. по 1.05.2009 р.
Ревізія проводилась з 18.05. по 12.06.2009 року.
В ході ревізії встановлено, що в порушення ст.26 Закону України «Про державну службу», п. 2 Положення про ранги державних службовців, затвердженого КМУ від 26.07.2004 № 507 р. присвоєно :
- заступнику голови відповідача ОСОБА_2 8 ранг державного службовця, замість 9 рангу 5 категорії;
Спеціалістам відповідача:
- ОСОБА_3 11 ранг, замість 12 рангу 6 категорії;
- ОСОБА_4 11 ранг, замість 13 рангу 6 категорії;
- ОСОБА_5 10 ранг, замість 11 рангу 6 категорії;
- ОСОБА_1 (ОСОБА_1) 9 ранг, замість 11 рангу 6 категорії.
Внаслідок вищезазначеного, 5 працівникам Представництва зайво нараховано та виплачено виплат заробітної плати, відпускних допомог на загальну суму 1340,30 гри.
З них 2007 рік - 388,24 грн., 2008 рік - 839,86 грн., січень - квітень 2009 - 112,20 грн., в тому числі:
- ОСОБА_1 на суму 778,15 грн.;
- ОСОБА_2 на суму 119,58 грн.;
- ОСОБА_4 на суму 319,31 грн.;
- ОСОБА_5 на суму 123,26 грн.
Дане порушення призвело до зайвого проведення нарахувань на заробітну .плату та перерахування до державних цільових фондів на загальну суму 485,41 грн.
Операцію з нарахування виплат заробітної плати, відпускних, допомог в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за 2007 - 2008 рр. та ; січень квітень 2009 року по бухгалтерських рахунках 661 «Розрахунку із заробітної плати», 651 «Розрахунки з пенсійного забезпечення», 652 «Розрахунки з соціального страхування», 653 «Розрахунки із страхування на випадок безробіття».
Ревізією нарахування та виплати заробітної плати представникам Представництва встановлено, що порушення ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ-індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника та п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою ШУ №1078 від 17.07.2003 року, не нарахована та не виплачена індексація грошових доходів за серпень - грудень 2007 року, травень - грудень 2008 року 7 працівникам Представництва на загальну суму 1516,05 грн. (2007 рік - 562,91 грн., 2008-953,14 грн.).
Ревізією, проведеною суцільним способом, дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності встановлено, що в порушення пп.3,4,14 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 року головному спеціалісту головному бухгалтеру ОСОБА_1 за лікарняними листами № 812522 від 06.08.2007 року та № 082268 від 07.08.2007 року зайво нараховано та виплачено допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 123,66 грн. та 164,88 грн. відповідно.
Дане порушення призвело до зайвого проведення нарахувань на заробітну плату та перерахування до державних цільових фондів на загальну суму 104,45 грн.
Операцію з нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за 2007 рік та по бухгалтерському рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати»,651 «Розрахунки з пенсійного забезпечення», 652 «Розрахунки з соціального страхування», 653 «Розрахунки зі страхування на випадок безробіття».
Дана операція призвела до недостовірності звітних даних «Звіту про виконання загального фонду кошторису установи (ф.2Д)» за 2007 рік, а саме завищення касових та фактичних видатків за КЕКС 1120 на суму 104,45 грн., чим порушено ч. І ст. З Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ - метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства..
Пунктом 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Листом № 25-08-18-14/3836 -2009 від 19.06.2009 року КРУ в Чернігівській області було направлено обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень Представництву Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва у Чернігівській області.
Станом на 28.01.2010 р. залишаються не виконаними вимоги, а саме:
- п.1 скасувати в судовому порядку ранги державних службовців, які присвоєні працівникам Представництва з порушенням ст. 26 Закону «Про державну службу», п.2 «Положення про ранги державних службовців» затвердженого ПКМУ №658 від 19.06.1996 р., розпорядження КМУ від 26.07.2004 р. №507 - р та вжити заходи щодо відшкодування працівниками Представництва зайво нарахованих виплат заробітної плати на загальну суму 1340,30 грн.;
- п. 2 вжити заходи щодо відшкодування ОСОБА_1 зайво нарахованої та виплаченої їй допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 288,54 грн.;
- п. 3 здійснити нарахування та виплату індексацій грошових доходів за серпень - грудень 2007 року, травень - грудень 2008 року 7 працівникам Представництва на загальну суму 1516,5 грн.
Пунктом 10 ч. І ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено право органів державної контрольно-ревізійної служби звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Ч.2, ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Тобто позивач не має права зобов'язувати відповідача вчинити дії що суперечать нормам діючого законодавства та знаходяться поза межами його компетенції.
Так ст. 124 Конституції України покладає обов'язок здійснення правосуддя виключно на суми і також забороняє делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами.
Тобто вчинення будь яких дій в судовому порядку відноситься до виключної компетенції судів і відповідач не уповноважений такі дії вчиняти.
Приймаючи до уваги наведене вимога позивача щодо скасування відповідачем в судовому порядку рангів державних службовців є протиправною і не підлягає задоволенню.
Інші вимоги позивача є правомірними і відповідача необхідно зобов'язати їх
задовольнити.
За таких підстав позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати представництва Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва в Чернігівській області виконати обов"язкові вимоги листа КРУ в Чернігівській області від 19.06.2009 року №25-08-18-14/3836-2009 р.:
- п.2 вжити заходи щодо відшкодування ОСОБА_1 зайво нарахованої та виплаченої їй допомоги по тимчасовій непрацездатності в сумі 288,54 грн.;
- п.3 здійснити нарахування та виплату індексацій грошових доходів за серпень - грудень 2007 року, травень - грудень 2008 року 7 працівникам Представництва на загальну суму 1516,5 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.Л. Клопот
Постанова виготовлена в повному обсязі 18.03.2010 р.