Постанова від 30.05.2019 по справі 420/482/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/482/19

Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

28 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду країни в Одеській області щодо застосування з 01.01.2018 обмеження перерахованої та виплачуваної йому пенсії максимальним розміром та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати з 01.01.2018 виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року, невірно розрахував суму підвищення до основного розміру пенсії та безпідставно обмежив перераховану пенсію максимальним розміром.

Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.01.2018 року з урахуванням приписів чинного законодавства із застосуванням максимального розміру пенсії у розмірі 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду країни в Одеській області щодо застосування з 01.01.2018 обмеження перерахованої та виплачуваної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати з 01.01.2018 виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимальним розміром, провести доплату різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.01.2018 року по день проведення доплати.

Не погодившись з прийнятим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема апелянт зазначає, що судом першої інстанції проігноровано, що відповідно до ст.2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

ОСОБА_1 з 02.09.2011 року призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018 року, по справі № 815/2151/18.

04 грудня 2018 року, на виконання постанови № 103, на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО111799 від 20.03.2018 року, та рішень по справі № 815/2151/18, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, згідно якого основний розмір пенсії позивача з 01.01.2018 року склав 11 893,50 грн. (90% від суми грошового забезпечення), підвищення та надбавки до основного розміру пенсії - 3 894,58 грн., а отже загальна сума пенсії мала складати 15 788,08 грн.

З урахуванням максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії позивача склав:

- з 01.01.2018 року - 12 129 грн. (підвищення від попереднього розміру пенсії 10 528,96 грн. склало 3201,04 грн. Відповідно до вимог постанови № 103, виплату такого підвищення належало здійснювати у розмірі 50% , тобто 1 600,52 грн.);

- з 01.07.2018 року - 12 439,48 грн. (підвищення від попереднього розміру пенсії 10 528,96 грн. склало 3 821,04 грн. Відповідно до вимог постанови № 103, виплату такого підвищення належало здійснювати у розмірі 50% , тобто 1910,52 грн.);

- з 01.12.2018 року - 12 749,48 грн. (підвищення від попереднього розміру пенсії 10 528,96 грн. склало 4441,04 грн. Відповідно до вимог постанови № 103, виплату такого підвищення належало здійснювати у розмірі 50% , тобто 2220,52 грн.);

- з 01.01.2019 року - 13 859,74 грн. (підвищення від попереднього розміру пенсії 10 528,96 грн. склало 4441,04 грн. Відповідно до вимог постанови № 103, виплату такого підвищення належало здійснювати у розмірі 75% , тобто 3330,78 грн.).

Задовольняючи позовні вимоги, сул першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно обмежує максимальним розміром у відповідності до ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суму належної позивачу пенсії.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином перерахунок пенсії можливий тільки в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 обчислений згідно з нормами чинного законодавства.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (надалі - постанова № 103, в редакції станом на час виникнення права на перерахунок) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50%; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75%; з 01.01.2020 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.

Згідно вимог Порядку № 103 та Методики перерахунку пенсій військовослужбовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, розрахунок підвищення суми нарахованої пенсії здійснюється за наступною формулою:

Рпспн=Рпнп-Рсп,

де Рпснп- розмір підвищеної суми нарахованої пенсії, Рнп-розмір перерахованої нової пенсії, Рсп- розмір пенсії, яку отримував пенсіонер до 01 січня 2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи, розмір підвищеної суми перерахованої пенсії позивача становить 15 788,08 грн., однак обраховуючи різницю між перерахованою та попередньою сумами пенсії (15 788,08-10 528,96) позивач помилково обрав розмір перерахованої суми пенсії та обмежив її розмір максимальним встановленим законом на рівні 13 730 грн., в зв'язку з чим вказана різниця між пенсіями необґрунтовано занижена відповідачем (станом на 01.01.2018 року 13730 - 10 528,96).

У зв'язку з прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, ще в 2011 році редакція ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ викладена у наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність». Аналогічні зміни були внесені до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 №1801-VIII прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2018 року становить - 1373 гривень, з 1 липня - 1435 гривень, 1 грудня - 1497 гривень.

Отже, розмір обчисленої за наслідками проведеного позивачу з 01.01.2018 перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у сумі 15 788,08 грн. перевищує відповідні розміри десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на дати проведення перерахунків.

Відповідно до п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Судова колегія звертає увагу на те, що наведені вище положення першого речення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а саме: про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.

Так, згідно із п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20 грудня 2016 року відсутня частина 7 статті 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII, у частині 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вносились лише зміни до другого речення зазначеної частини ст. 43 Закону №2262-ХІІ.

Таким чином, буквальне розуміння змін внесених Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр є нереалізованими.

При цьому, після прийняття Конституційним Судом України описаного вище рішення від 20.12.2016, зміни до першого речення ч.7 ст.43 Закону аналогічного змісту новими законами не вносились.

Це означає, що починаючи з 2017 року стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17, від 16.10.2018 у справі №522/16882/17 та від 06.11.2018 у справі №522/3093/17.

Крім того, пенсія позивачу призначена 02.09.2011 року, тобто до 01.10.2011 року (дати з якої Закон № №3668-VI набрав чинності), а тому позивач помилково застосовує до спірних правовідносин приписи Закону №3668-VI.

Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з твердженнями позивача, що дії відповідача щодо обмеження розміру нової пенсії позивача, обчисленої в результаті проведеного з 01.01.2018 перерахунку, при виплаті такої пенсії розмірами десятьох прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність є протиправними.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 31.12.2017 року позивач отримував пенсію у розмірі 10 528,96 грн. (а.с.23).

Розмір перерахованої нової пенсії, з урахуванням всіх складових з 01 січня 2018 року становить 15 788,08 грн. (а.с.23).

Отже розмір підвищення до пенсії позивача станом на 01 січня 2018 року становить 15 788,08 - 10 528,96 = 5 259,12 грн. і саме з цієї суми відповідач повинен обраховувати підвищення пенсії позивача починаючи з 01.01.2018 року. (наприклад з 01.01.2018 року 2629,56 (50% від 5 259,12)+ 10 528,96 = 13 158,52 грн.).

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 04 лютого 2019 року, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст.328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко