Іменем України
02 березня 2010 року м. Чернівці Справа № 2а-424/10/2470
10 год. 26 хв. (№ 2а-1875/09/2470)
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Скакун О.П.
при секретарі судового засідання: Пишній К.Г.
за участю:
представника позивача -Богачука О.В.
представника відповідача -не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Сокирянському районі Чернівецької області до Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду України .
Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області до Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду України у сумі 50566,74 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач -Сокирянське Виробниче управління житлово-комунальне господарство є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та має заборгованість по платежах до управління Пенсійного фонду України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач позов визнав повністю та подав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Сокирянське Виробниче управління житлово-комунальне господарство зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.01.1992 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з розрахунком, проведеним Управлінням Пенсійного фонду України Сокирянському районі Чернівецької області, заборгованість Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства станом на 30 вересня 2009 року становить 50566,74 грн.
З рішень Управління Пенсійного фонду України Сокирянському районі Чернівецької області від 07 січня 2009 року № 9 вбачається, що загальна сума боргу Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства за період з 21.11.2005р. становить 321,64 грн., у тому числі штраф - 100 грн., пеня -221,64 грн., від 25 березня 2009 року № 134 вбачається, що загальна сума боргу за період з 20.12.2005р. становить 11857,00 грн., у тому числі штраф - 3550,00 грн., пеня - 8307,00 грн., від 31 березня 2009 року № 137 вбачається, що загальна сума боргу за період з 20.12.2005р. становить 12016,46 грн., у тому числі штраф -3548,87 грн., пеня -8467,59 грн., від 13 травня 2009 року № 171 вбачається, що загальна сума боргу за період з 20.03.2006р. становить 8003,40 грн., у тому числі штраф -876,64 грн., пеня -7126,76 грн., від 15 червня 2009 року № 183 вбачається, що загальна сума боргу за період з 20.03.2006р. становить 11814,84 грн., у тому числі штраф -3548,00 грн., пеня -8266,84 грн., від 07 липня 2009 року № 244 вбачається, що загальна сума боргу за період з 20.03.2006р. становить 11898,14 грн., у тому числі штраф -3548,00 грн., пеня -8350,14 грн.
Згідно вищезазначених рішень заборгованість відповідача становить 55911,48 грн.
Судом встановлено, що Сокирянським Виробничим управління житлово-комунального господарства несвоєчасно та не в повній мірі сплачувало страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого має заборгованість по сплаті вказаних страхових внесків на суму 50566,74 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п. 4,6 ч.2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до обов'язку страхувальника належить подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду в строки та за формою, встановленими Пенсійним фондом, нараховувати та сплачувати страхові внески в повному обсязі в установлені строки.
Крім того, ч. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачає, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Частиною 12 ст. 20 Закону встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно ч.2 ст.106 зазначеного Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як вбачається з абзацу 8 ч. 3 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
На момент розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідач в судове засідання не з'явився, однак звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі та визнав позовні вимоги.
За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області до Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення заборгованості по платежах до Пенсійного фонду України у сумі 50566,74 грн. підлягає задоволенню.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Сокирянського Виробничого управління житлово-комунального господарства (ідент. код 33094368) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на користь Управління Пенсійного фонду України у Сокирянському районі Чернівецької області у сумі 50566,74 грн. (на рр25601302100200 у Сокирянському відділенні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 356334).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
У судовому засіданні 02 березня 2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 07 березня 2010 року.
Суддя О.П. Скакун