30 травня 2019 р. № 400/1015/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.03.2019 р. № Ф-80712/17.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку як фізична особа-підприємець - платник єдиного податку 3 групи, а також як самозайнята особа (арбітражний керуючий). Вважає, що підстави вести подвійний облік доходів та витрат відсутні. За 2018 р. і 2019 р. позивач сплатив ЄСВ авансом у повному обсязі. Таким чином, оскаржувана вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідач 15.05.2019 р. подав відзив на позов, в якому зазначив, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Відповідно до змін до Закону № 2464, які набули чинності 01.01.2017 р., сплата самозайнятою особою єдиного внеску навіть за відсутності доходу є обов'язком. Позивач сплачував ЄСВ по спрощеній системі оподаткування, а за незалежну професійну діяльність не сплачував. Станом на 10.05.2019 р. позивач має заборгованість з ЄСВ у сумі 9907,80 грн
За клопотанням позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець 18.10.2006 р., одним із видів діяльності є консультування з питань комерційної діяльності й керування, який включає діяльність арбітражних керуючих (а. с. 16-17).
16.07.2013 р. позивач отримав свідоцтво про право здійснення діяльності арбітражного керуючого (а. с. 18), після чого став на облік як фізична особа-підприємець з ознакою арбітражного керуючого (а. с. 20).
З 01.01.2017 р. позивач обрав спрощену систему оподаткування та зареєстрований платником єдиного податку 3 групи (а. с. 21).
За 2018 р. позивач подав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, де зазначив суму ЄСВ за рік - 9828,72 грн (а. с. 22-24). Вказана сума була сплачена 01.03.2018 р. (а. с. 25).
А 31.01.2019 р. позивач сплатив 11016,72 грн ЄСВ за 2019 р. авансом (а. с. 26).
22.03.2019 р. відповідач надіслав позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-80712/17, в якій визначив суму недоїмки з ЄСВ - 7153,62 грн (а. с. 12).
Спірні правовідносини виникли внаслідок різного тлумачення сторонами порядку обчислення і сплати єдиного внеску самозайнятою особою.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регламентовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Так, за визначенням пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих… за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Згідно з п. 178.1 ст. 178 ПК України особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.
Підпунктом 65.4.4 п. 65.4 ст. 65 ПК України визначено, що контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, зокрема, у разі, коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Підпунктом 4 п. 6.7 розділу VI Порядку обліку платників податків і зборів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588 (далі - Порядок № 1588, в редакції на момент взяття позивача на облік як фізичної особи-підприємця з ознакою арбітражного керуючого) передбачалось, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. У такому разі фізична особа зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою “Зміни” та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у підпункті 1 цього пункту.
Виходячи з наведеного, фізична особа-підприємець, яка здійснює діяльність, що за своїми ознаками належить до незалежної професійної діяльності, і така діяльність відповідає видам діяльності, вказаним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр), не набуває окремого статусу особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Така особа має статус фізичної особи-підприємця зі специфічною ознакою "провадження незалежної професійної діяльності".
Порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464), згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 3 вказаної частини, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.
Відповідно до п. 4, 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності
Отже, Закон № 2464 розрізняє вказані категорії платників єдиного внеску, і, при цьому, не передбачає такої категорії як "фізична особа-підприємець, що має ознаку незалежної професійної діяльності".
Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 вказаної статті платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Відповідно до чинної з 01.08.2018 р. редакції п. 16 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435 (далі - Порядок № 435), фізичні особи-підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти (додаток 5).
Пунктом 19 розділу IV Порядку № 435 у попередній редакції, чинній з 18.10.2016 р., передбачалося, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, отримують дохід від цієї діяльності та одночасно є ФО - підприємцями, крім осіб, зазначених у пункті 3 розділу ІІІ цього Порядку, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти відповідно до виду діяльності та обраної системи оподаткування.
Вказаними нормами Порядку № 435 чітко не визначено порядок подання звітів з єдиного внеску фізичною особою-підприємцем, яка в межах підприємницької діяльності здійснює діяльність, що має ознаки незалежної професійної діяльності. Зокрема, з них однозначно не випливає, що така особа повинна подавати два різних звіти.
З урахуванням того, що Закон № 2464 не визначає окремого статусу та специфіки обліку, звітності та сплати єдиного внеску для таких осіб, а нормами податкового законодавства передбачено, що такі особи мають статус фізичної особи-підприємця, суд дійшов висновку, що належним виконанням позивачем обов'язку зі сплати єдиного внеску за 2017-2019 роки є надання ним звітів в якості фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування та сплата внеску у визначеній у звітах сумі.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо того, що фізична особа-підприємець, яка здійснює незалежну професійну діяльність, яка збігається з видом діяльності, вказаним у Реєстрі, має вести дві книги обліку доходів та витрат та подавати різні податкові декларації: податкову декларацію платника єдиного внеску фізичної особи-підприємця та податкову декларацію про майновий стан і доходи для відображення доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності, оскільки таке твердження спростовується нормами ПК України, які виключають можливість подвійної реєстрації особи як фізичної особи-підприємця та як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
З цих же підстав суд не приймає доводи відповідача стосовно того, що фізична особа-підприємець, яка одночасно здійснює незалежну професійну діяльність, повинна сплачувати єдиний внесок двічі.
Суд також не бере до уваги посилання відповідача на п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, який визначає базу нарахування єдиного внеску для осіб, що провадять незалежну професійну діяльність, оскільки, як визначено вище, позивач не належить до вказаної категорії платників єдиного внеску.
Крім того, суд враховує, що ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2464 передбачено обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів на підставі актів перевірки
Натомість відповідач перевірку правильності нарахування та сплати позивачем єдиного внеску не здійснив, наявність звітності, поданої позивачем, та/або бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, не довів. Відповідно, відсутні належні та допустимі докази обчислення єдиного внеску в сумі 7153,62 грн.
За таких обставин, суд встановив, що відповідач визначив суму недоїмки з порушенням вимог ч. 3 ст. 9 Закону № 2464, яка не передбачає таке визначення та, відповідно, формування вимоги в автоматичному режимі, лише на підставі наявної у відповідача інформації про те, що позивач є платником єдиного внеску.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не навів суду переконливих аргументів та доказів на їх підтвердження, які б обґрунтовували правомірність оскаржуваної вимоги. Викладене є підставою для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 768,40 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.03.2019 р. № Ф-80712/17 - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Миколаївській області про сплату боргу (недоїмки) від 22.03.2019 р. № Ф-80712/17.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 30.05.2019 р.
Суддя Н. В. Лісовська