Справа № 188/710/19
Провадження № 2-о/188/34/2019
30 травня 2019 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі :
головуючого судді Полубан М.П.
при секретарі Олійник В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Петропавлівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровської області про встановлення факту народження дитини ( в порядку ст. 317 ЦПК України ) ,
Заявник звернулася до суду з даною заявою та зазначає про те , що вона , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 , зареєстрована за місцем проживання за адресою : АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого відділом ЗАГС м. Ковель 14.10.1987 року, є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно свідоцтва про шлюб від 05.06.1993 року вона змінила прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 . Документи, що свідчать про родинні відносини додано до цієї заяви.
Згідно свідоцтва про шлюб виданого 17.08.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Петропавлівського районного управління юстиції у Дніпропетровській області її син ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_1 ОСОБА_5 .
03 березня 2019 року о 21-30 годині перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, в акушерському відділенні Державного бюджетного закладу охорони здоров'я республіки Крим « Алуштинська центральна міська лікарня », дружина її сина ОСОБА_5 від спільного шлюбу з ним народила доньку ОСОБА_6 .
Документом, що підтверджує факт народження дитини є медичне свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 видане Державним бюджетним закладом охорони здоров'я республіки Крим « Алуштинська центральна міська лікарня » від 04.03.2019 року.
На підставі медичного свідоцтва про народження виданого Державним бюджетним закладом охорони здоров'я республіки Крим « Алуштинська центральна міська лікарня » Алуштинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим було внесено актовий запис про народження ОСОБА_6 під № 110199910000800081008 від 06.03.2019 року про що видано на користь ОСОБА_2 свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_5 , яке мною також додано до цієї заяви. Згідно такого свідоцтва про народження її батьками визначено мого сина ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .
Вона є громадянкою України, як і син - ОСОБА_2 , невістка - ОСОБА_5 , і її новонароджена онука - ОСОБА_6 , але через її народження на тимчасово окупованій території, вони не мають змоги вільно пересуватись на території нашої Держави, перетнути лінію розмежування з тимчасовою окупованою територією Республіки Крим, рівно як і позбавлені Конституційних права, встановлених Конституцією України, для всіх її громадян, адже не мають свідоцтва про народження за формою встановленою чинним законодавством України.
Отримати свідоцтво народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Вона звернулась до Петропавлівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області щодо реєстрації народження дитини, представники якого надали на її користь належним чином посвідчену відмову у проведенні державної реєстрації народження вихідний номер 114/14.39-143 від 28.05.2019 року, оскільки наданий документ про народження дитини виданий на території , де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
На обгрунтування своєї заяви заявниця посилається на наступні норми матеріального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та п.2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2013 року № 9.
Відповідно до п.4 ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Факт народження її онуки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 року підтверджується наступними письмовими доказами :
-Медичне свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 видане Державним бюджетним закладом охорони здоров'я республіки Крим « Алуштинська центральна міська лікарня » від 04.03.2019 року;
-свідоцтво про народження видане міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим від 06.03.2019 року серії НОМЕР_5 .
Всі вищенаведені письмові докази свідчать про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від шлюбу її сина ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , на території акушерського відділення Державного бюджетного закладу охорони здоров'я республіки Крим « Алуштинська центральна міська лікарня », яке знаходиться на тимчасово окупованій території нашої Держави, що є підставами для задоволення моєї заяви відповідно до вимог цивільного процесуального кодексу України..
Витрати по справі у мене відсутні та в майбутньому не плануються.
Заявник стверджую, що нею не подано іншої заяви до Петропавлівського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального юстиції у Дніпропетровській області про встановлення факту народження особи у певний час, та в певному місці, відповідності до ст. 317 ЦПК України.
Згідно п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
На підставі вищевикладеного, враховуючи норми Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 та керуючись ст. ст. 315 - 319, 430, 431 Цивільного процесуального кодексу України
Встановити факт народження дитини : ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , о 21-30 годині, жіноча стать, за кількістю другі пологи, вага при народженні : 2880,00 грам, місце народження : м. Алушта Автономної Республіки Крим, Україна, в шлюбі : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянки України, обидва члени подружжя зареєстровані за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , шлюб зареєстровано 17.08.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Петропавлівського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис про шлюб № 56.
В судове засідання сторони не з"явилися. Заявниця просить суд справу розглянути без її участі. Заяву підтримує . Представник заінтересованої особи також не з"явився. Про час та місце судового засідання був належним чином повідомлений .
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до вимог ст.223 , ч. 2 ст. 247 ЦПК України , суд розглядає справу без участі сторін, які належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи та без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи , суд вважає , що заява підлягає задоволенню .
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження виданого 06.03.2019 р. Алуштинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим вбачається , що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Алушта Республіки Крим Російської Федерації . Батьком дитини зазначається - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір"ю зазначається - ОСОБА_5 .
Медичним свідоцтвом серії НОМЕР_3 , виданого 04.03.2019 р. Алуштинською центральною міською лікарнею також підтверджується факт народження дитини - 03.03.2019 р. о 21.30 год. В даному документі батьками вказуються вищезазначені особи. Місце народження дитини - м. Алушта Республіка Крим.
28.05.2019 р. за вих. № 114/14.39-143 заявниці від заінтересованої особи було видано відмову про проведення державної реєстрації народження.
Підставою до цього є те , що заявником для підтвердження факту народження дитини пред"явлено документ , виданий на території , де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження .
Таким чином факт народження дитини підтверджується вищезазначеними доказами .
Крім того , факт родинних відносин заявниці з народженою дитиною ( онукою ) та її батьками підтверджується наявними у матеріалах справи документами , а саме , копією паспорта заявниці , копією паспорта ОСОБА_2 , копією паспорта ОСОБА_5 , свідоцтвом про шлюб , укладеним між ОСОБА_2 та ОСОБА_5
У відповідності до наказів Міністерства юстиції України № 246/7 від 25 листопада 2014 року та № 935/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не ідповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Так, згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
У зв'язку з тим, що заявниця народила дитину на території вказаного міста і району , тобто на території якої нині жодний орган державної влади України не працює , суд погоджується з тим, що отримати свідоцтво про народження дитини , встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України - є неможливим.
Оскільки реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини неможлива, то суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявниці , які є доведеними та обґрунтованими.
Згідно ч.1 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Я, як бабуся новонародженої дитини, наділена правом згідно такої норми звернутись до суду із цією заявою.
Згідно ч.2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно ч.3 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно ч.4 ст.317 Цивільного процесуального кодексу України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Частиною 4 ст.49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження дитини підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація факту народження проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини .
Встановлення факту народження дитини для заявниці має юридичне значення, вищезазначені лікарське свідоцтво про народження № 3 від 04.03.2019 є недійсними, оскільки видане органом який не має права їх видавати і який знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Крім того , згідно п.п.1,2,3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином , в силу вищезазначених обставин заявниця позбавлена можливості отримати належним чином оформлене свідоцтво про народження дитини( онуки ) , вирішити всі питання , які виникли в зв"язку з даним юридичним фактом.
На підставі викладеного , керуючись ст.ст. 4,12,76,81,258 , 263, 293, 315-319 ЦПК України , суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Петропавлівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровської області про встановлення факту народження дитини - задовольнити .
Встановити факт народження дитини : ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , о 21-30 годині, жіноча стать, за кількістю другі пологи, вага при народженні : 2880,00 грам, місце народження : м. Алушта Автономної Республіки Крим, Україна, в шлюбі : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянки України, обидва члени подружжя зареєстровані за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , шлюб зареєстровано 17.08.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Петропавлівського районного управління юстиції у Дніпропетровській області, актовий запис про шлюб № 56.
Копію рішення невідкладно направити заявниці та заінтересованій особі .
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя М. П. Полубан