Постанова від 02.03.2010 по справі 14607/09/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2010 р.

13 год.59 хв.Справа № 2-а-14607/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю позивача: ОСОБА_1, представника позивача: ОСОБА_2, представників відповідача: Даніщук С.Ю., Северіної Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

приватного підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Бериславському районі Херсонської області про визнати неправомірним нарахування податку з доходів фізичних осіб; скасування податкового повідомлення-рішення; зобов'язання відповідача надати довідку про відсутність заборгованості та зняття з обліку як платника податку,

встановив:

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до ДПІ у Бериславському районі Херсонської області про визнання неправомірним податку з доходів фізичних осіб в сумі 4685 грн. 25 коп., скасування податкового повідомлення від 08.07.09 № 0000071700/0, зобов'язати ДПІ у Бериславському районі надати довідку про відсутність заборгованості та зняття з обліку як платника податку для припинення підприємницької діяльності. В позові зазначає, що в 2008 році на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку здійснювала підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування зі сплатою єдиного податку, вид діяльності - оптова торгівля продовольчими товарами. 16.12.08 позивачка подала звіт платника єдиного податку, в якому задекларувала 541646 грн., тобто, обсяг виручки позивача перевищив 500 тис. грн. Позивачка вказує на те, що ДПІ зобов'язала її подати декларацію за 2008 рік та задекларувати суму перевищення 41646 грн. ДПІ визначила позивачці податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4685 грн. 25 коп. податковим повідомленням № 0000071700/0 від 08.07.09. Позивачка вважає, що оскільки перевищення обсягу виручки сталося у 4 кварталі 2008 р., то з 01 січня 2009 р. приватний підприємець перейшла на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, як це передбачено ст. 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року № 727/98 (у редакції Указу Президента № 746/99 від 28 червня 1999 року). В 2008 році позивачка була платником єдиного податку, що виключає віднесення його до платників податку на доходи фізичних осіб.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.

ДПІ у Бериславському районі Херсонської області (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що позивачем самостійно подана декларація про доходи, але задекларовану суму не сплачено. ПП ОСОБА_1 протягом 2008 року перевищено граничний обсяг виручки від здійснення підприємницької діяльності, що не дозволяє перебувати на спрощеній системі оподаткування, тому інспекцією правомірно включено суму перевищення до складу річного оподатковуваного доходу. Сплата підприємцем єдиного податку 2008р. не звільняє від обов'язку сплатити прибутковий податок від підприємницької діяльності, отриманого поза межами граничного обсягу річної виручки, визначеного Указом.

Представники відповідача в судовому засіданні просять відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими з огляду на наступне.

ОСОБА_1 в 2008 році вела підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування на підставі свідоцтва № 943543 від 20.12.07, сплачувала єдиний податок за ставкою 200 грн. щомісячно. В грудні 2008 року подала звіт суб'єкта підприємництва - фізичної особи за ІV квартал 2008 року, задекларувала 541646 грн. Також ОСОБА_1 09.02.09 подана декларація за 2008 рік про доходи, в якій зазначено про отримання доходу в сумі 41646 грн. Як стверджує позивач, таку декларацію вона подала за порадою ДПІ, оскільки їй було роз'яснено про необхідність сплати податку з суми перевищення граничного розміру 500 тис. грн..

При проведенні фахівцями податкової інспекції планової документальної перевірки сплати податків ОСОБА_1 за період 28.07.06 - 31.12.08 (акт перевірки від 10.03.09) було виявлено перевищення граничного розміру виручки, що є порушенням ст. 1 Указу № 727, тому у відповідності до пп. 4.2.8 п. 4.2 ст. 4, пп. 8.1.3 п. 8.1 ст. 8, п. 19.1 ст. 19 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" та розділу ІV ст. 13 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян". ДПІ донараховано позивачу податку з доходів фізичних осіб за 2008 рік в сумі 4685 грн. 18 коп. (за ставкою 15 %), розмір витрат обчислений за нормою у розмірі 25%. За висновками перевірки ДПІ у Бериславському районі прийнято податкове повідомлення - рішення від 20.03.09 № 0000361700/0 про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4685 грн., але ДПА у Херсонській області рішенням від 02.07.09 № 2463/10/25-014 була задоволена скарга ОСОБА_1 та скасоване податкове повідомлення-рішення.

Листом від 16.07.09 відповідач повідомив ОСОБА_1 про необхідність сплати податку з доходів фізичних осіб за самостійно поданою декларацією про отримані доходи, одержані в 2008 році, та надіслав ОСОБА_1 податкове повідомлення від 08.07.09 № 0000071700/0 про нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 4685 грн. 25 коп. Позивачка оскаржувала дане повідомлення до податкових органів, але безрезультатно.

Предметом даного спору є законність податкового повідомлення-рішення ДПІ у Бериславському районі Херсонської області від 08.07.09 № 0000071700/0.

Згідно Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 року № 727/98 (у редакції Указу Президента № 746/99 від 28 червня 1999 року) суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи мають можливість перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із застосуванням способу оподаткування одержаних доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку, при додержані ними умов, визначених статтею 1 Указу, зокрема, обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис. грн. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць для самостійного здійснення підприємницької діяльності і розмір єдиного податку не залежить від результатів підприємницької діяльності фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, тобто від розміру чистого доходу при умові, що обсяг виручки платника єдиного податку не перевищує 500 тис. грн. на календарний рік. Позивач сплачував 200 грн. єдиного податку щомісячно незалежно від розміру виручки. Згідно із статтею 1 Указу виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

У разі порушення вимог статті 1 Указу, зокрема, перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) протягом календарного року 500 тис. грн. платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу). Тобто, при перевищенні 500 тис. грн. обсягу виручки перехід на загальну систему оподаткування здійснюється не одразу, а тільки з наступного кварталу, а в звітному кварталі СПД залишається платником єдиного податку. При цьому платник єдиного податку повинен подати податкову декларацію за наслідками звітного періоду, наступного за тим, в якому виникло перевищення обсягу виручки та сплатити відповідну суму податку в порядку, встановленому Декретом КМУ "Про прибутковий податок з громадян" від 26 грудня 1992 р. № 13-92, який діє в частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю. Виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) за звітний період, в якому здійснено перевищення суми виручки понад норму, встановлену ст. 1 Указу, оподатковується за ставкою єдиного податку. Перевищення було допущено позивачем у 4 кварталі 2008 р., тому загальна система оподаткування повинна застосовуватись для визначення податкового зобов'язання починаючи з 1 кварталу 2009 року. Доходи, одержані в 2008 році, оподатковуються єдиним податком, оскільки вони одержані підприємцем від діяльності, яка вказана в свідоцтві про сплату єдиного податку, і вважаються одержаними в період знаходження на спрощеній системі оподаткування. Включати ці доходи до складу оподатковуваного доходу за наслідками звітного року такого платника є неправомірним. Пунктом 2 Указу передбачено, що доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника податків, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах. На сьогодні Указом не визначено механізму оподаткування суми перевищення граничного обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), отриманої платником єдиного податку. Також відсутня відповідальність для суб'єктів підприємницької діяльності за перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (робіт, послуг), встановленої статтею 1 Указ. На підставі викладеного, вимоги податкової інспекції щодо оподаткування суми такого перевищення за ставкою 15 % порушують вимоги Указу № 727 і Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Згідно з п.п. 4.3.25 п. 4.3 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" до складу загального місячного або річного доходу не включається доход (прибуток), отриманий особою від здійснення нею підприємницької діяльності, у разі обрання такою особою спрощеної системи оподаткування.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що підприємець від здійснення підприємницької діяльності отримав інші доходи, ніж доходи, які можуть обкладатися єдиним податком згідно з правилами, встановленими спеціальним законодавством з питань спрощеної системи оподаткування , а також на те, що згідно з ч. 3 статті 11 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" та статті 4 Указу спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності може застосовуватися поряд із діючою загальною системою оподаткування. Податковою інспекцією не доведений факт того, що позивач займався в 2008 році іншою діяльністю, ніж та, що вказана в свідоцтві про сплату єдиного податку.

Таким чином, позивач помилково заповнив та подав 09.02.09 декларацію про доходи за 2008 рік, в яку включив суму перевищення до складу оподатковуваного доходу. ДПІ було відомо про знаходження позивача в 2008 року на спрощеній системі оподаткування, після подання декларації податковою інспекцією була здійснена планова документальна перевірка сплати податків ОСОБА_1 за період 28.07.06 - 31.12.08 (акт перевірки від 10.03.09). Отже, податковій інспекції було відомо, що сума 41646 грн. виручки отримана приватним підприємцем в період знаходження на спрощеній системі оподаткування. Суд вважає необґрунтованим визначення позивачу суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за період знаходження на спрощеній системі оподаткування.

Позовні вимоги про скасування податкового повідомлення задовольняється. Вимога про визнання неправомірним нарахування податку з доходів фізичних осіб є тотожною з вимогою про скасування податкового повідомлення. Вимоги про зобов'язання ДПІ у Бериславському районі Херсонської області про надання довідки про відсутність заборгованості та зняття з обліку як платника податку є передчасними, оскільки дане судове рішення про неправомірність визначення позивачу податкового зобов'язання не набрало законної сили. Судові витрати, понесені позивачем, відшкодовуються з Державного бюджету. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату виготовлення повного тексту постанови.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково. Скасувати податкове повідомлення ДПІ у Бериславському районі Херсонської області № 0000071700/0 від 08.07.09 про визначення приватному підприємцю ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб 4685 грн. 25 коп.

Відмовити в задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання ДПІ у Бериславському районі Херсонської області надати ОСОБА_1 довідку про відсутність заборгованості та зняття з обліку як платника податку для припинення підприємницької діяльності.

Відшкодувати суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент код НОМЕР_1) з Державного бюджету 3 грн. 40 коп. витрат по сплату судового збору.

Виконавчий лист видати за заявою позивача після набрання постановою законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 березня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.