73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"12" березня 2010 р. Справа № 2-а-14229/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника позивача - Осипової Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівське" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівське" (далі - відповідач), в якому з урахуванням зменшених позовних вимог просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 10725,30 грн., з яких 9452,18 грн. - адміністративно-господарські санкції за порушення нормативів працевлаштування інвалідів, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", та 1273,12 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на те, що товариством у 2008 році не забезпечено норматив працевлаштування інвалідів, оскільки при нормативі 2 інваліди, не було працевлаштовано жодного, що є порушенням ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів". При цьому вказує на те, що незабезпечення виконання нормативу допущено саме з вини відповідача, який не створив робочі місця інвалідів, не повідомив про вакантні посади центр зайнятості, не направив форму № 3-ПН, що є прямим обов"язком товариства.
Представник відповідача повторно у судове засідання не з"явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, направив до суду клопотання, в якому просив врахувати сплату 10000 грн. в рахунок погашення адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов з урахуванням зменшених позовних вимог підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21 березня 1991 року для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 Закону і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників товариства у 2008 році становила 46 осіб. Чисельність інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідачем до чотиривідсоткового нормативу, у 2008 році становила 2 особи, у той час коли у звітному періоді відповідачем не було працевлаштовано жодного інваліда. СТОВ "Токарівське" протягом 2008 року не вжило заходів щодо створення робочих місць для інвалідів.
Обов"язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону, згідно з вимогами якої підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов"язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з урахуванням наведених приписів чинного законодавства нестворення сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Токарівське" робочого місця інваліда та неповідомлення центру зайнятості про наявність такої вакантної посади унеможливило направлення цим органом до товариства інвалідів для працевлаштування у звітному періоді. У зв"язку з чим, суд приходить до висновку про те, що саме з вини відповідача допущено невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році.
Відповідно до ст.20 Закону, Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
З огляду на наведене, за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, СТОВ "Токарівське" повинне до 15 квітня 2009 року сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 19452,18 грн., які відповідачем своєчасно не сплачено, внаслідок чого нараховано пеню у сумі 1273,12 грн. Відповідачем частково сплачено адміністративно-господарські санкції у розмірі 10000 грн., несплаченими залишилися 9452,18 грн. адміністративно-господарських санкцій та 1273,12 грн. пені, а всього загальна сума заборгованості становить 10725,30 грн. та підлягає стягненню з відповідача.
За таких обставин суд приходить до висновку про обгрунтованість нарахування позивачем адміністративно-господарських санкцій та пені за несвоєчасну їх сплату, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівське" (75040, Херсонська область, Білозерський район, с.Токарівка, вул.Придніпровська, 23, МФО 300164, р/р 26009000489802, ВАТ "Сведбанк", код ЄДРПОУ 32877482) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (73000, м.Херсон, пр.40-річчя Жовтня, 5а, отримувач УДК у м.Херсоні, банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській області, р/р 31219230700002, МФО 852010, ЄДРПОУ 24104230) 10725 (десять тисяч сімсот двадцять п"ять) грн. 30 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 березня 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.