Рішення від 30.05.2019 по справі 490/10097/18

Справа № 490/10097/18

Провадження № 2/492/286/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2019 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області в складі:

Головуючого - судді Череватої В. І.

за участю секретаря судового засідання - Каширної О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Арциз Одеської області в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги на дитину одинокій матері в розмірі 19 928,04 гривень.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на підставі заяви відповідача про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб від 15.02.2017 року, 10.08.2017 року, 26.02.2018 року та відповідних документів, відповідачу ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дитину одинокій матері з:

- 01.02.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 1 689,00 гривень, щомісячно;

- 01.05.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 1 777,00 гривень, щомісячно;

- 01.08.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 1 777,00 гривень, щомісячно;

- 01.12.2017 року по 3101.2018 року у розмірі 1 860,00 гривень, щомісячно;

- 01.02.2018 року по 31.07.2018 року у розмірі 1 860,00 гривень, щомісячно.

Однак, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 не задекларувала дохід з ТОВ «СКНМТ» у розмірі 51 604,25 гривень, який вона отримувала в період за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірі вищезазначеної допомоги. У зв'язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.02.2017 року по 30.06.2018 року в сумі 20 928,04 гривень. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь 19 928,04 гривень надміру виплаченої державної допомоги на дитину одиноким матерям, а також витрати по сплаті судового збору.

11.05.2019 року представник позивача звернулась до суду з заявою про зменшення розміру позовних вимог, посилаючись на те, що у зв'язку з тим, що відповідачем сума заборгованості була частково погашена, просила суд стягнути з відповідача на користь позивача кошти державної допомоги одинокої матері в розмірі 13 928,04 гривень.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Череватій В. І.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду сповіщені належним чином у порядку ст. ст. 128, 130, 131 ЦПК України.

Ухвалою суду від 09 квітня 2019 року провадження у справі відкрито та її розгляд відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України призначений у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, але надала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явилася (викликалася в судове засідання на 13.05.2019 року та 30.05.2019 року). Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання судових викликів, про причину своєї неявки в судове засідання відповідач суд не повідомила, заяву про розгляд справи за її відсутності до суду не подавала.

При викладених обставинах суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, яка сповіщена про розгляд справи належним чином, від якої не надійшло повідомлення про причини неявки, ухваливши заочне рішення у справі, зі згодою представника позивача, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, так як надані матеріали є повними і достатніми для розгляду справи у відсутності відповідача.

Відповідно до ст. 281 ЦПК України Арцизьким районним судом Одеської області була постановлена ухвала про заочний розгляд справи.

Крім того, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, в судове засідання в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Так, в судовому засіданні встановлено, що 15.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Центрального району із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, а саме, призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви відповідач ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

З поданої заяви ОСОБА_1 від 15.02.2017 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з батьком дитини не проживає та пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію не отримує (а. с. 5-6).

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач вказала, що вона не працює, інших доходів не має, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування за період з 01.08.2016 року по 31.01.2017 року не має. Зі змісту цієї ж заяви слідує, що відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім'ї, доходу сім'ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги (а. с. 7-8).

22.02.2017 року Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району винесло рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми з якої вбачається, що на підставі наданих документів ОСОБА_1 було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року в розмірі 1 689,00 гривень (а. с. 9).

Відповідно до розпорядження на перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.05.2017 року, ОСОБА_1 з 01.05.2017 року до 31.07.2017 року призначено допомогу у розмірі 1 777,00 гривень (а. с. 10).

Так відповідно до заяви 10.08.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Центрального району із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, а саме, призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви відповідач ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

З поданої заяви ОСОБА_1 від 10.08.2017 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з батьком дитини не проживає та пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію не отримує (а. с. 11-12).

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач вказала, що вона не працює, не навчається, інших доходів не має, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування за період з 01.02.2017 року по 31.01.2017 року не має. Зі змісту цієї ж заяви слідує, що відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім'ї, доходу сім'ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги (а. с. 13-14).

19.08.2017 року Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району винесло рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми з якої вбачається, що на підставі наданих документів ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям на період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року в розмірі 1 777,00 гривень (а. с. 15).

Відповідно до розпорядження на перерахунок допомоги одиноким матерям від 01.12.2017 року ОСОБА_1 з 01.12.2017 року по 31.01.2018 року призначено допомогу у розмірі 1 860,00 гривень (а. с. 16).

Відповідно до заяви 26.02.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Центрального району із заявою про призначення їй усіх видів соціальної допомоги, а саме, призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви відповідач ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

З поданої заяви ОСОБА_1 від 26.02.2018 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з батьком дитини не проживає та пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію не отримує (а. с. 17-18).

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач вказала, що вона не працює, не навчається, інших доходів не має, пільгами не користується, житла у власності не має, а також не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року не має. Зі змісту цієї ж заяви слідує, що відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім'ї, доходу сім'ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги (а. с. 19-20).

28.02.2018 року Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району винесло рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми з якої вбачається, що на підставі наданих документів ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям на період з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року в розмірі 1 860,00 гривень (а. с. 21).

В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 не задекларувала дохід з ТОВ «СКНМТ» у розмірі 51 604,25 гривень, який вона отримувала в період за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірі вищезазначеної допомоги.

Після проведеного перерахунку від 18.06.2018 року, з 01.02.2017 року по 30.06.2018 року сума переплати складає 20 928,04 гривень (а. с. 24).

В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів, 27.06.2018 року ОСОБА_1 на адресу було направлено повідомлення з сумою боргу, розрахункового рахунку та строками повернення. Відповідач погодилась повертати, частково повернула заборгованість, але до теперішнього часу сума боргу 19 928,04 залишилась непогашеною.

11.05.2019 року представник позивача звернулась до суду з заявою про зменшення розміру позовних вимог, посилаючись на те, що у зв'язку з тим, що відповідачем сума заборгованості була частково погашена, просила суд стягнути з відповідача на користь позивача кошти державної допомоги одинокої матері в розмірі 13 928,04 гривень.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями), громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями), відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ч. 1 ст.18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п.5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок) особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

За змістом п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005 року, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють прав на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім'ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За вимогою ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З огляду на наведене, враховуючи що з боку ОСОБА_1 наявна недобросовісність набуття державної допомоги, суд вважає за необхідне задовольнити позовну заяву.

Судовий збір, відповідно до ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з ОСОБА_1 на користь держави у розмірі 1 921,00 гривень.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, ст. ст. 3, 12, 13, 19, 89, 141, 258,259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р НОМЕР_2, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області) надміру виплачені державні кошти у сумі 13 928 (тринадцять тисяч дев'ятсот двадцять вісім) гривень 04 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Одеського апеляційного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 30 травня 2019 року.

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р НОМЕР_2, ОКПО 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області, що знаходиться за адресою: 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19).

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

СУДДЯ

Арцизького районного суду В. І. Черевата

Одеської області