73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"09" березня 2010 р. Справа № 2-а-14677/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника позивача - Зіневича Ю.Г.,
представника відповідача - Федак Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі директора Херсонської дирекції УДППЗ "Укрпошта" до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона про скасування рішення № 4 від 02.12.2009 р.,
встановив:
Українське державне підприємство поштового зв"язку "Укрпошта" в особі директора Херсонської дирекції УДППЗ "Укрпошта" (далі - позивач) звернулося із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона (далі - відповідач), в якому просить скасувати рішення відповідача № 4 від 02.12.2009 р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам у зв"язку з відсутністю вини позивача у несвоєчасній виплаті і доставці пенсій та необгрунтованим накладенням штрафних санцій на підставі ч.13 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити мотивуючи це тим, що в листопаді 2009 року одноособово спеціалістом управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона була проведена перевірка цільового використання коштів Пенсійного фонду України, в результаті якої виявлено несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам. Вказане порушення сталося не з вини Херсонської дирекції УДППЗ "Укрпошта", оскільки 18.09.2009 р. листоноша ОСОБА_1. отримала під розписку грошові кошти в сумі 18000 грн. для доставки пенсій і пішла на дільницю для їх доставки. Із доставочної дільниці вона не повернулася. ОСОБА_1. була знайдена працівниками міліції на наступний день, однак грошей при ній не було. За даним фактом прокуратурою Дніпровського району м.Херсона 29.09.2009 р. порушено кримінальну справу за привласнення 8039,66 грн. Вказані кошти позивачем були виплачені пенсіонерам з власних коштів 21.09.2009 р. У зв"язку з вихідними днями дирекція не змогла оперативно звернутися до органів Пенсійного фонду України щодо відновлення відомостей на виплату пенсій. Також зазначає, що відповідачем необгрунтовано винесено рішення № 4 від 02.12.2009 р. у формі виконавчого документа, так як виконавчим документом є лише рішення, прийняті на підставі ч.9 та 10 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а не ч.11 ст.106 цього Закону. Також вказує на те, що згідно роз"яснення Пенсійного фонду України від 25.02.2009 р. № 3165/05-10 до страхувальників, які самостійно виявили недостовірну інформацію у відомостях, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, та надали індивідуальні відомості про застраховану особу з позначкою "коригуючи" до системи персоніфікованого обліку за попередні звітні роки, фінансові та адміністративні санкції не застосовуються. Херсонська дирекція УДППЗ "Укрпошта" самостійно виявила факт затримки виплати пенсій, який стався у зв"язку зі скоєним злочином, про що своєчасно повідомила управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та здійснила заходи щодо усунення таких порушень.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, оскільки жодних порушень діючого законодавства управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м.Херсоні не допущено. Рішення № 4 від 02.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій до позивача прийнято на підставі акту перевірки цільового використання коштів Пенсійного фонду України № 85/02-60 від 20.11.2009 р. та відповідно до п.3.8 договору № 1-325 від 01.07.2009 р. і ч.11 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Посилання позивача на порушення кримінальної справи стосовно листоноші, з вини якої допущено несвоєчасну виплату і доставку пенсій, вважає неприйнятними, оскільки це не є підставою для скасування рішення. З посиланням на ст.130 КЗпП України вказує на право позивача на відшкодування понесених позивачем витрат з працівника. Зазначає, що лист-роз"яснення Пенсійного фонду України від 25.02.2009 р. № 3165/05-10 стосується відповідальності за неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, і не стосуються застовування фінансових санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 01.07.2009 р. між управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона та українським державним підприємством поштового зв"язку "Укрпошта" укладено договір № 1-325/09 про фінансування, виплату, доставку пенсій і грошової допомоги та здійснення контролю за цільовим використанням коштів, згідно якого позивач здійснює доставку і виплату пенсій пенсіонерам Дніпровського району м.Херсона.
20.11.2009 р. згідно спільного плану роботи на ІV квартал 2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона проведена спільна перевірка цільового використання коштів Пенсійного фонду України. За результатами перевірки складено акт № 85/02-60, в якому зафіксовано порушення термінів доставки та виплати пенсій у сумі 8039,66 грн., що є порушенням п.1.7 договору про фінансування, виплату, доставку пенсій і грошової допомоги та здійснення контролю за цільовим використанням коштів.
За вказане порушення рішенням управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона від 02.12.2009 р. № 4 до Херсонської дирекції українського державного підприємства поштового зв"язку "Укрпошта" застосовано фінансову санкцію у розмірі 8039,66 грн.
Суд вважає таке рішення відповідача правомірним з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що під поняттям "пенсійні виплати" слід розуміти грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати. Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Довічна пенсія - пенсійна виплата, сума якої визначається в договорі страхування довічної пенсії та сплачується у визначеному законом порядку застрахованій особі після досягнення нею пенсійного віку або членам її сім'ї чи спадкоємцям у випадках, передбачених цим Законом. Одноразова виплата - пенсійна виплата, що здійснюється в разі досягнення застрахованою особою пенсійного віку та в інших випадках на умовах та порядку, визначених цим Законом за рахунок коштів Накопичувального фонду.
Статтею 9 Закону № 1058 визначені види пенсійних виплат і соціальних послуг.
Відповідно до ч.1, 2 ст.9 Закону № 1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. За рахунок коштів Накопичувального фонду, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснюються такі пенсійні виплати: 1) довічна пенсія з установленим періодом; 2) довічна обумовлена пенсія; 3) довічна пенсія подружжя; 4) одноразова виплата.
Зафіксоване у акті порушення є порушенням порядку проведення виплат, який встановлено у Інструкції про порядок організації оформлення, фінансування та виплати пенсій, грошової допомоги підприємствами поштового зв'язку України, що затверджена наказом Державного комітету зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України від 02.07.98 р. № 101/123/67 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.08.98 за № 494/2934.
Згідно з вимогами п.10 даної Інструкції відповідальність покладається: за правильне складання і своєчасне надання виплатних документів - на органи соціального захисту населення, за своєчасне перерахування коштів для виплати пенсії - на органи Пенсійного фонду та соціального захисту населення; за своєчасну та правильну виплату пенсій, в тому числі за дорученнями - на підприємства поштового зв'язку.
Виплата пенсій за відомостями здійснюється з 2-го по 20-те число кожного місяця в операційних касах поштамтів, вузлів, відділень зв'язку та з доставкою додому. У разі потреби, за узгодженням органів соціального захисту населення, Пенсійного фонду і зв'язку, строки виплати пенсії та складання звітності можуть змінюватися. Виплата пенсій здійснюється за графіками (додатки 6, 7), які складаються підприємствами поштового зв'язку на підставі виплатних документів органів соціального захисту населення і узгоджуються з органами соціального захисту населення і Пенсійного фонду. Згідно з графіком кожному одержувачу встановлюється дата виплати, яка повідомляється йому при першій виплаті пенсії. Якщо дати виплати пенсій збігаються зі святковими або вихідними днями підприємств поштового зв'язку, то виплата пенсії може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за 3 дні до встановлених за графіком дат (п.11-13 Інструкції).
Відповідно до п.1.7 договору від 01.07.2009 р. про фінансування, виплату, доставку пенсій і грошової допомоги та здійснення контролю за цільовим використанням коштів українське державне підприємство поштового зв"язку "Укрпошта" зобов"язано своєчасно, при наявності коштів, проводити доставку пенсій і допомоги пенсіонерам згідно з одержаною із управління з нарахування та виплати пенсій, "Фонду" та з "Центру" документацією по відомостях, поштовими переказами та разовими дорученями на виплату допомоги на поховання.
У судовому засіданні встановлено, що грошові кошти на виплату пенсій пенсіонерам були своєчасно перераховані позивачу. Однак, позивачем пенсії за 17-18 вересня пенсіонерам Дніпровського району м.Херсона виплачено 21 вересня 2009 року, тобто, з порушенням термінів доставки та виплати пенсій. Вказаний факт не заперечується представником позивача у судовому засіданні.
Статтею 110 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що організація, що здійснює виплату і доставку пенсій, несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на неї функцій відповідно до законодавства та укладеного з нею договору.
Положеннями ч.11 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організацію, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних витрат.
Згідно з вимогами п.3.8 договору від 01.07.2009 р. № 1-325/09 про фінансування, виплату, доставку пенсій і грошової допомоги та здійснення контролю за цільовим використанням коштів у випадках несвоєчасної виплати пенсій та грошової допомоги одержувачам, за умовами своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, "Фонд" (відповідач) накладає на "Виконавця" (позивач) штраф у розмірі своєчасно невиплачених і недоставлених сум пенсійних виплат, у порядку, передбаченому п.11 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, рішення № 4 від 02.12.2009 р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам у вигляді накладення фінансових санкцій у розмірі 8039,66 грн. винесено відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства та укладеного договору від 01.07.2009 р. № 10325/09.
Посилання позивача як на підставу для скасування рішення № 4 від 02.12.2009 р. на його винесення у формі виконавчого документу суд не бере до уваги, оскільки це не впливає на обгрунтованість виявленого порушення, яке не заперечується позивачем, та правомірність застосування фінансових санкцій.
Суд погоджується з твердженням представника відповідача про необгрунтованість посилання позивача на лист-роз"яснення Пенсійного фонду України від 25.02.2009 р. № 3165/05-10, оскільки він не є нормативно-правовим документом і в ньому роз"яснюється відповідальність за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку (невідповідність даних про розмір заробітної плати, страхових внесків, підстав пільгового обчислення страхового стажу, періодів, за які нараховано внески та інше).
Таким чином, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог українського державного підприємства поштового зв"язку "Укрпошта" в особі директора Херсонської дирекції УДППЗ "Укрпошта", оскільки управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Херсона при прийнятті рішення № 4 від 02.12.2009 р. діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі директора Херсонської дирекції УДППЗ "Укрпошта" до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про скасування рішення № 4 від 02.12.2009 р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 березня 2010 р.
Суддя Бездрабко О.І.