Справа № 560/3835/18
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач - Кузьменко Л.В.
28 травня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьменко Л.В.
суддів: Франовської К.С. Шидловського В.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Сербин І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року (рішення ухвалено суддею Ковальчук О.К. 18.02.2019 року в м.Хмельницький, дату складення повного судового рішення не зазначено) у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
У листопаді 2018 року ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 29.05.2018 №0097391305/693 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 20554,75 грн.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що несвоєчасна сплата філією ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виникла внаслідок несвоєчасного внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №539 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для трансляції телерадіопрограм, вироблених для державних потреб, збирання, оброблення та розповсюдження інформаційної продукції, створення та функціонування україномовної версії міжнародного каналу "EuroNews" (далі - Постанова №539) та відсутності паспорта бюджетної програми на 2016 рік. Вважає, що позивач не міг вплинути на вказані події, що є підставою для звільнення його від відповідальності та скасування спірного рішення.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.02.2019 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нове, яким задовольнити позов. В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що на порушення термінів оплати вплинула відсутність затвердженого Міністерством фінансів України паспорта бюджетної програми за КПКВ 1701080, без наявності якої неможливо було здійснити видатки з рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України. Крім того, посилається на те, що філія не може бути суб'єктом відповідальності згідно ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, оскільки суд ухвалив його з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що позивач, як страхувальник є відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Філія ПАТ "Національної суспільної телерадіокомпанії України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" самостійно подала до ДПІ у м. Хмельницькому звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2016 року та грудень 2016 року, однак, несвоєчасно сплатила єдиний соціальний внесок.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами встановлено, що рішенням від 29.05.2018 №0097391305/693 Головне управління ДФС у Хмельницькій області на підставі частини 1 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI застосувало до філії ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" штраф у розмірі 20151,72 грн та нарахувало пеню у розмірі 403,03 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За наслідками адміністративного оскарження рішенням ДФС України від 04.07.2018 №220216/99-99-11-02-02-25 скаргу позивача від 05.06.2018 залишено без задоволення, а рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693 без змін.
11.07.2018 позивач повторно оскаржив вказане рішення до ДФС України.
Рішенням ДФС України від 09.08.2018 №26087/6/99-99-11-02-02-25 повторно залишила скаргу без задоволення, а рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693 без змін.
Не погоджуючись з рішенням Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 29.05.2018 №0097391305/693, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновків, що контролюючий орган у відповідності до вимог ст..77 КАС України довів правомірність спірного рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464).
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464).
За змістом пункту 1 частини 1 статті 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (ч.2 ст.6 Закону №2464).
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до ч.11 ст.9 Закону № 2464, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Аналіз вказаної норми права дає підстави для висновків, що наявність вини платника в несвоєчасній або не в повному обсязі сплаті єдиного внеску не є необхідною умовою для незастосування до такого платника фінансових санкцій, передбачених Законом №2464. Тобто, для застосування до платника фінансових санкцій достатньо лише встановити факт несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску.
Отже, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.12 ст.9 Закону №2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому, виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску не залежить від фінансового стану платника.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що несвоєчасне затвердження Міністерством фінансів України паспорта бюджетної програми Держкомтелерадіо, який є розпорядником бюджетних коштів Філії вищого рівня, не є підставою для не виконання останньою обов'язку щодо своєчасної та в повному обсязі сплати сум єдиного внеску.
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону №2464 передбачено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 3 статті 25 Закону №2464 встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з ч.10 ст.25 Закону № 2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.13 ст.25 Закону № 2464, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Судом встановлено факт несвоєчасної сплати філією ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр" єдиного внеску, що позивачем не заперечується.
Тому, суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо правомірності оскаржуваного рішення відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності у позивача обов'язку сплати єдиного внеску, з огляду на те, що філія ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" "Хмельницька регіональна дирекція "Поділля-центр", не є суб'єктом відповідальності згідно з Законом №2464-VІ, є помилковими.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з п.п.2.4., 2.6., 7.6., 8.2. Положення про філію Національної телекомпанії України «Хмельницька а регіональна дирекція «Поділля-центр» (яке наявне у вільному доступі на офіційному ПАТ «НСТУ»), Філія може мати поточний банківський рахунок, круглу печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням, інші реквізити та може бути самостійним платником податків і прирівняних до них платежів відповідно до чинного законодавства України. Філія є платником окремих податків відповідно до Податкового кодексу України. Філія веде відокремлений облік результатів своєї діяльності, складає статистичну та податкову звітність, сплачує податки згідно з чинним законодавством України, звітує перед ПАТ «НСТУ».
Філія ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" зареєстрована та перебуває на обліку в ДПІ у м. Хмельницькому як платник податку, самостійно подає звітність та сплачує єдиний соціальний внесок, що не заперечується позивачем.
Тобто, філія Національної телекомпанії України «Хмельницька регіональна дирекція «Поділля-центр» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розумінні абз.2 п.1 ч.1 ст.4 Закону№2464, а тому до філії можуть застосовуватися заходи впливу та стягнення, встановлені статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» .
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дотримався правових висновків, які викладені у постанові Верховного Суду України від 20.11.2018 у справі №817/804/16, висновки суду першої інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм спеціального Закону, судом встановлено суб'єкта відповідальності та обставин того, що позивач у межах спірних відносин є платником єдиного внеску.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом 30 днів, з урахуванням положень ст.329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Постанова суду складена в повному обсязі 28 травня 2019 року.
Головуючий Кузьменко Л.В.
Судді Франовська К.С. Шидловський В.Б.