28 травня 2019 рокуЛьвів№ 857/3955/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року в справі №809/287/18 (суддя Гундяк В.Д., м. Івано-Франківськ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа - Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа - Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, в якому просив: а) визнати дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, премії, пенсійної надбавки, надбавки за безперервну службу, премії за місяць - неправомірними;
б) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку позивачу пенсії - неправомірними;
в) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням: посадового окладу - 2900 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн; надбавки за стаж служби (40%) - 1960 грн; премії - 100%; надбавки за особливо важливі завдання - 50%; пенсійна надбавка - 50%; надбавка за безперервну службу - 70%; премія за місяць - 33,3%; основний розмір пенсії грошового забезпечення 55% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.206 без обмежень граничного розміру.
Рішенням від 20 лютого 2019 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд у задоволенні адміністративного позову відмовив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі позивач зазначає, що нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45, передбачено, що для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням складових, що існували на день звільнення особи зі служби. У склад грошового забезпечення входять, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок, та інші щомісячні надбавки (в тому числі за виконання особливо важких завдань), доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відтак, вважає, що у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинна бути включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, пенсійна надбавка - 50%, надбавка за безперервну службу- 70%, премія - 100%. Та відповідно до вказаних складових грошового забезпечення пенсійний орган повинен провести перерахунок та виплату пенсії.
З огляду на викладене, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З метою подання документів до органів ПФУ для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням постанови КМУ № 988 від 11.11.2015.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 та до розміру його грошового забезпечення було включено, серед іншого, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, пенсійну надбавку - 50%, надбавку за безперервну службу - 70% та премію - 100 %.
16.05.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано довідку про грошове забезпечення позивача №128/108/05/8-17, відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 складається з: посадового окладу - 2 900 грн, окладу за військове (спеціальне) звання - 2 000 грн, надбавки за стаж служби (40%) - 1960 грн (а.с. 15).
Не погоджуючись із даною довідкою, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення з надбавками та преміями, які були обчислені під час призначення пенсії.
Листом від 27.12.2017 року № Б-179/108/05/8-17 третя особа відмовила у наданні такої довідки, оскільки Порядком перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, передбачено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, пенсійна надбавка, надбавка за безперервну службу постановою КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове отримання поліцейських Національної поліції» не передбачені.
01.12.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням усіх надбавок, доплат, підвищень та премії.
Відповідно до відповіді від 06.12.2017 року №1205/Б-15 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у проведенні перерахунку пенсії, покликаючись на відсутність коштів у Державному бюджеті України.
Вважаючи такі дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправними, позивач звернувся в суд з позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, керувався тим, що у пенсійного органу були відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача, оскільки відсутні докази подання останнім довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які позивач просив врахувати. Щодо позовних вимог до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, то такі не підлягають задоволенню, оскільки у спорі, що розглядається, така виступала третьою особою, що виключає звернення до неї будь-яких позовних вимог.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.
На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з положеннями пунктів 1- 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач особисто звертався до відповідача про перерахунок пенсії, а також на адресу пенсійного органу надходила від Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області довідка про грошове забезпечення позивача №128/108/05/8-17 від 16.05.2017.
Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення позивача у зв'язку з відсутністю коштів у Державному бюджеті України на перерахунок та виплату таких пенсій (відповідь ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 06.12.2017 №1205/Б-15).
З огляду на викладені вище правові норми, колегія суддів вважає, що відмова ГУПФУ у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
При цьому безпідставними є доводи ГУПФ щодо відсутності додаткових коштів з Державного бюджету України для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними.
Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог до пенсійного органу, не взяв до уваги вказаних вище обставин, зокрема, й того, що відмова стосувалася не лише перерахунку пенсії позивача з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення позивача, які він отримував на момент виходу на пенсію, але й відповідно до поданої Ліквідаційною комісією довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови КМ України №988 від 15.11.2015.
Зазначене послужило підставою для ухвалення помилкового рішення судом першої інстанції в цій частині.
Щодо вимог позивача до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області з приводу неправомірного надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без зазначення додаткових видів грошового забезпечення, то такі не підлягають задоволенню, оскільки заявлені до третьої особи у справі, що суперечить нормам КАС України.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а тому дійшов помилкового висновку щодо наявності правових підстав для відмови в задоволенні позову в частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 311, 315, 317, 321, 322 , 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2019 року в справі №809/287/18 в частині відмови в задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ухвалити в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», виходячи з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, вказаного у довідці від 16 травня 2017 року №128/108/05/8-17, з 1 січня 2016 року.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя В. В. Святецький
судді Л. Я. Гудим
О. М. Довгополов