Справа № 22а - 169/07 Головуючий суддя у 1
Категорія статобліку - 23 інстанції - С.А.Гончаренко
29 травня 2007 року м.Дніпропетровськ
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суді - Проценко О.А.,
суддів - Коршуна А.О., Туркіної Л.П.,
при секретарі: Серьогіній О.В.,
за участі представників:
від позивача не з'явився
від відповідача - Михалакій Р.Я, головний державний податковій інспектор
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області на постанову господарського суду Запорізького області від 21.03.2007 року по справі №11/189/07-АП
за позовом ЗАТ “Бердянськбуд”
до Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області
про скасування податкових повідомлень-рішень №№0002441520/0, 0002451520/0, 0002461520/0 від 23.06.2006 року, №№0002441520/1, 0002451520/1, 0002461520/1 від 10.08.2006 року, №№0002441520/2, 0002451520/2, 0002461520/2 від 07.11.2006 року, №№0002441520/3, 0002451520/3, 0002461520/3 від 18.01.2007року,
15 лютого 2007 року до господарського суду Запорізької області звернувся позивач - Закрите акціонерне товариство “Бердянськбуд” із позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області №№0002441520/0, 0002451520/0, 0002461520/0 від 23.06.2006 року, №№0002441520/1, 0002451520/1, 0002461520/1 від 10.08.2006 року, №№0002441520/2, 0002451520/2, 0002461520/2 від 07.11.2006 року, №№0002441520/3, 0002451520/3, 0002461520/3 від 18.01.2007року.
За результатами розгляду справи господарський суд Запорізької області постановою від 21.03.2007р. адміністративний позов задовольнив повністю з посиланням на пп.15.1.1 п.15.1 ст 15; п.п. 17.1.7 п.17.1 ст.17 ; п.17.3. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181=Ш (далі по тексту - Закон 2181), та п.п.6.1.7 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 17.03.2001 року № 110, зареєстрованим Мін'юстом України 23.03.2001 р. за №268/5459, згідно з якими суд першої інстанції визначив висновки та дії органу держаної податкової служби як неправомірні.
Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач оскаржує постанову від 21.03.2007р. в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі апелянт визначає як безпідставне твердження про те, що податкова служба прийняла спірні повідомлення - рішення з порушенням строку, передбаченого п.п.15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України № 2181 (1095 днів), оскільки п.п. 15.1.1 п 15.1. ст. 15 Закону України № 2181 передбачає, що податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. В даному випадку податковою нараховані не податкові зобов'язання, а штрафні санкції. Апелянт звертає увагу суду на те, що специфіка штрафної санкції, передбаченої пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону 2181, полягає в тому, що вона нараховується органом державної податкової служби на погашену суму податкового боргу. Апелянт наполягає на тому, що виконав вимоги п.6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, згідно з яким у разі, коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, орган державної податкової служби направляє платнику податків повідомлення про застосування штрафів, яке складається залежно від терміну затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання на наступний день після закінчення відповідно 30- та 90-денного терміну на всю суму сплаченого у цих періодах податкового боргу, незалежно від кількості випадків сплати. У разі затримки сплати більше ніж на 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, податкове повідомлення складається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період. У разі порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання складається податкове повідомлення-рішення у відповідності до п.п.3.2,4.4 та 4.5 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001р. №253, яке в той самий день надсилається платнику податків. А у разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах. Апелянт також наполягає та тому, що позивачем в порушення пп..5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону 2181 узгоджені суми податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, визначені в розрахунках земельного податку на 2001, 2002, 2003 роки сплачено з порушенням строків сплати.
Враховуючи вищезазначене апелянт просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 21.03.2007р. та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовної заяви ЗАТ “Берданськбуд” відмовити в повному обсязі.
Позивач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, висновки суду вважає обґрунтованими, а постанову господарського суду Запорізької області від 21.03.2007р. - законною.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши доводи апелянта та заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду встановила, що дійсно, працівниками Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області 23.06.2006р. була проведена перевірка Закритого акціонерного товариства “Бердянськбуд” з питань своєчасності сплати податків і платежів до бюджету, якою встановлено порушення ПП. 5.3.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-111, за результатами якої був складений акт №230/152-01239795 про порушення платіжної дисципліни. На підставі вказаного акту 23.06.2006р. відповідачем були винесені наступні податкові повідомлення - рішення:
- №0002441520/0 про сплату СП УВТК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 10% у сумі 46,40грн. за затримку на 11 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 464грн.;
- №0002451520/0 про сплату СП УВТК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 20% у сумі 333,60грн. за затримку на 62 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 1668,00грн.;
- №0002461520/0 про сплату СП УВТК ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних санкцій у розмірі 50% у сумі 10764,04 грн. за затримку на 518 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку у сумі 21528,08грн. Не погоджуючись з вказаними повідомленнями - рішеннями СП ЗАТ "Бердянськбуд" оскаржив їх до Бердянської ОДНІ, ДПА у Запорізькій області.
За результатами розгляду скарги позивача від 10.08.06 №3597/10/25-007 Бердянська ОДПІ Запорізької області залишила податкові повідомлення -рішення від 23 червня 2006р. без змін. На виконання рішення №3597/10/25-007 10.08.2006р. Бердянською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення №0002441520/1, №0002451520/1, №0002461520/1.
За результатами розгляду скарги від 07.11.01 №3724/10/25-020 ДПА у Запорізькій області податкові повідомлення-рішення від 23 червня 2006р. також залишені без змін. А на виконання рішення ДПА Запорізькій області 07.11.2006р. Бердянською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення від 07.11.2006р. №0002441520/2, №0002451520/2, №0002461520/2.
Рішенням про результати розгляду скарги від 15.01.2007р. №296/6/25-0215 ДПА України також залишила податкові повідомлення-рішення від 23 червня 2006р. без змін, на виконання рішення ДПАУ Бердянською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення від 18.01.2007р. №0002441520/3, №0002451520/3, №0002461520/3.
Проаналізувавши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що господарський суд Запорізької області повно і об'єктивно розглянув в судовому процесі всі обставини справи та, керуючись чинним законодавством, правомірно виніс постанову від 21.03.2007р. по справі №11/189/07-АП, якою задовольнив позовні вимоги Закритого акціонерного товариства “Бердянськбуд” та скасував податкові повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області №№0002441520/0, 0002451520/0, 0002461520/0 від 23.06.2006 року, №№0002441520/1, 0002451520/1, 0002461520/1 від 10.08.2006 року, №№0002441520/2, 0002451520/2, 0002461520/2 від 07.11.2006 року, №№0002441520/3, 0002451520/3, 0002461520/3 від 18.01.2007року. Судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому колегія суддів не знаходить підстав для скасування постанови господарського суду Запорізької області від 21.03.2007р. по справі №11/189/07-АП.
Висновок суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача по винесенню спірних повідомлень-рішень обґрунтований та відповідає фактичним обставинам справи.
Так, відповідно до підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону №2181 і підпункту 6.1.7. Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, зареєстрованим Мін'юстом України 23.03.2001р. за №268/5459 (далі - Інструкція), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до ЗО календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі вищезазначених правил Інструкції, на вказані штрафи складається податкове повідомлення за формою та з дотриманням вимогам, передбачених Порядком направлення органами платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001р. №253. Повідомлення про застосування штрафів в таких випадках складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання на наступний день після закінчення календарних днів відповідної затримки сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Відповідно до пункту 17.3 статті 17 Закону №2181, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Згідно з підпунктом 15.1.1. пункту 15.1. статті 15 Закону №2181, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Підпунктом 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 також передбачено, що якщо протягом зазначеного строку (1095 днів) податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання. Як свідчать матеріали справи спірні повідомлення-рішення складені відповідачем відповідно 23.06.2006р., 10.08.2006р., 07.11.2006р. та 18.01.2007р., тобто з пропуском 1095 днів, коли позивач вже вважався вільним від сплати штрафів. Враховуючи викладене, ці повідомлення-рішення слід вважати складеними з порушенням законодавства і такими, що підлягають скасуванню.
Крім того, при прийнятті оскаржуваних повідомлень-рішень відповідачем не було прийнято до уваги положення ст. 17 Закону України "Про плату за землю".
Так, відповідно до частини 2 ст. 17 Закону України "Про плату за землю" дію частини першої статті 17 було зупинено на 2000 рік щодо строків сплати земельного податку платниками згідно із Законом N 1458-ІІІ (1458-14) від 17.02.2000; дію частини першої статті 17 щодо строків сплати земельного податку платниками зупинено на 2001-2005р.р. згідно із Законами України N2120-111(2120-14) від 07.12.2000р., N 2905-ІІІ (2905-14) від 20.12.2001р., N 380-IV (380-15 ) від 26.12.2002р., N 1344-IV (1344-15 ) від 27.11.2003р., N 2285-IV ( 2285-15 ) від 23.12.2004р., N 2505-IV ( 2505-15 ) від 25.03.2005).
Таким чином, висновок суду першої інстанції про неправомірність нарахування штрафних санкцій спірними повідомленнями-рішеннями є обґрунтованим, оскільки дію ч.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю» було зупинено. Тому не можна вважати, що строки проведення платежів по земельному податку встановлені., в зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення строків оплати земельного податку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду залишає апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області на постанову господарського суду Запорізького області від 21.03.2007 року по справі №11/189/07-АП без задоволення, а постанову господарського суду Запорізького області від 21.03.2007 року по справі №11/189/07-АП - без змін.
Керуючись ст.ст.195,196,198,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області на постанову господарського суду Запорізького області від 21.03.2007 року по справі №11/189/07-АП залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Запорізької області на постанову господарського суду Запорізького області від 21.03.2007 року по справі №11/189/07-АП залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України і можу бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України.
Колегія суддів:
головуючий суддя О.А. Проценко
судді: А.О.Коршун
Л.П.Туркіна
Копія з оригіналом згідна
помічник судді: Н.О.Швороб