22 травня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/960/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,
представника позивача - Бибика В.А.,
представника відповідачів - Колодяжної А.С.
треті особи - Ленський ОСОБА_1 ., ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_4 до Подільської районної у м.Полтаві ради, Виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Нагорного Євгена Олександровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Заступник голови Подільської районної у м.Полтаві ради Пишкін Володимир Володимирович, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу Ленський Євгеній Анатолійович, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу Хрістова-Синявська Вікторія Дмитрівна, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Каркач Андрій Володимирович, Керуючий справами райвиконкому ОСОБА_5 Олександр Сергійович, Начальник виробничого підрозділу "Полтавське будівельне-монтажне експлуатаційне управління" регіонального відділу "Південна залізниця" ПАТ "Українські залізниці" ОСОБА_6 Єгорович, Голова правління ТзДВ "Полтаватрансбуд" ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , про визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку.
18 березня 2019 року ОСОБА_4 (надалі також позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Нагорного Євгена Олександровича, Виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, Подільської районної у м. Полтаві ради, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Подільської районної у м.Полтаві ради (тридцять третя позачергова сесія сьомого скликання) від 21 лютого 2019 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради";
- визнати протиправними дії голови Подільської районної у м.Полтаві ради Нагорного Євгена Олександровича щодо внесення запису в трудову книжку серія НОМЕР_1 ОСОБА_4 . №17 від 21 лютого 2019 року про його звільнення з посади у зв'язку із утворенням нового складу виконавчого комітету ради, частина 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
- поновити ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на посаді заступника голови Подільської районної у м.Полтаві ради з питань діяльності виконавчого органу з дня постановлення судового рішення;
- стягнути з виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради на користь ОСОБА_4 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 21 лютого 2019 року по день поновлення на роботі з утриманням з цієї суми податків та обов'язкових платежів.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що рішення від 21 лютого 2019 року "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради" є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки останнє прийнято не у спосіб та порядок визначений чинним законодавством України. У рішенні ради відсутня, зокрема інформація щодо припинення трудових відносин між позивачем та виконавчим комітетом Подільської районної у м.Полтаві ради, а тому відсутні й повноваження у голови ради вчиняти дії по внесенню запису в трудову книжку про звільнення з посади на підставі оскаржуваного рішення. В оскаржуваному рішенні відсутня інформація про утворення виконавчого комітету та відсутня інформація про розпуск чи припинення повноважень попереднього складу виконкому. За приписами частини четвертої статті 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці. Однак, прийняття оскаржуваного рішення відбулося в період тимчасової непрацездатності позивача. Крім того не було дотримання порядку вивільнення позивача, оскільки в порушення норм КЗпП відповідачем не було повідомлено ОСОБА_4 про наміри припинити трудові відносини. В порушення Закону України "Про доступ до публічної інформації" проект оскаржуваного рішення не пізніше ніж за 20 робочих днів до дати його розгляду не був оприлюднений.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/960/19.
Вищевказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Пишкіна Володимира Володимировича - заступника голови Подільської районної у м.Полтаві ради; Ленського Євгенія Анатолійовича - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу; Хрістову-Синявську Вікторію Дмитрівну - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу; Карчака Андрія Володимировича - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальника управління соціального захисту населення; Кісільова Олександра Сергійовича - керуючого справами райвиконкому; Клітного Костянтина Єгоровича - начальника виробничого підрозділу "Полтавське будівельне-монтажне експлуатаційне управління" регіонального відділу "Південна залізниця" ПАТ "Українські залізниці"; ОСОБА_9 Михайловича - голову правління ТзДВ "Полтавтрансбуд", ОСОБА_8 - учасника АТО.
Разом з позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову, за результатами розгляду якого ухвалою суду від 20 березня 2019 року відмовлено позивачу в задоволенні заяви про забезпечення адміністративного позову.
09 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Карчака Андрія Володимировича - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальника управління соціального захисту населення (а.с. 56-58). У поясненнях третя особа проти задоволення позову заперечувала, зазначаючи, що посада ОСОБА_4 входить до складу виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". При цьому за приписами Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які обираються або затверджуються відповідною радою. Відповідно до статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Отже попередній склад виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради втратив свої повноваження, а ОСОБА_4 звільнений із підстав передбачених частиною першою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування".
15 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов від виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради та Подільської районної у м.Полтаві ради (а.с. 67-135). У відзиві виконавчий комітет проти задоволення позову заперечував з підстав його необґрунтованості. Зазначив, що чинним законодавством, на час призначення позивача на посаду - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу, дана посада була безпосередньо Законом віднесена до складу виконавчого комітету ради, що передбачало собою і особливий, визначений Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", порядок зайняття такої посади - шляхом затвердження відповідною радою. Інший, не передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" порядок зайняття посади заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу не може вважатися законним. Тобто по посаді ОСОБА_4 зобов'язаний був входити до складу виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради. Стверджував, що підставою для сформування та затвердження нового складу райвиконкому стало те, що 18 грудня 2018 року рішенням позачергової сесії Подільської районної у м.Полтаві ради було достроково припинено повноваження та звільнено з посади голову Подільської районної у м.Полтаві ради ОСОБА_10 та обрано головою ради - Нагорного Є.О. Зазначив, що оскільки між сторонами виник спір із приводу припинення трудових відносин з працівником з підстав, передбачених статтею 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, норми частини третьої статті 40 КЗпП України на ці правовідносини не поширюються. Наполягав на тому, що проект рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради" належить до внутрішньоорганізаційного акту, оскільки відноситься до виключної компетенції районної у місті ради, та є внутрішньоорганізаційним питанням, стосується виключно організації трудової діяльності осіб в органі місцевого самоврядування, та не підлягає громадському обговоренню, а відтак й проект відповідного рішення не підлягає оприлюдненню у визначені статтею 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строки.
15 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Пишкіна Володимира Володимировича - заступника голови Подільської районної ради м.Полтави (а.с. 59-60). У поясненнях третя особа зазначила, що у зв'язку з припиненням повноважень голови Подільської районної у м.Полтаві ради ОСОБА_10 , на засідання сесії ради був винесений проект рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради", який підтриманий на погоджувальній раді депутатських фракцій і постійно діючих комісій ради, а також прийнятий, як рішення депутатами ради під час голосування на засіданні 33 позачергової сесії Подільської районної у м.Полтаві ради сьомого скликання, що відбулося 21 лютого 2019 року. У задоволенні позову третя особа просила відмовити.
15 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Кісільова Олександра Сергійовича - керуючого справами райвиконкому (а.с. 61-62). В обгрунтування своїх пояснень третя особа зазначила, що оскаржуване рішення та звільнення позивача із займаної посади вчинено у порядку на у спосіб визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а тому підстави для задоволення позову відсутні.
15 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Хрістової-Синявської Вікторії Дмитрівни - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого комітету (а.с. 63-64). В обґрунтування своїх пояснень третя особа зазначила, що оскаржуване рішення та звільнення позивача із займаної посади вчинено у порядку на у спосіб визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а тому підстави для задоволення позову відсутні.
15 квітня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ленського Євгенія Анатолійовича - заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу (а.с. 65-66). В обґрунтування своїх пояснень третя особа зазначила, що оскаржуване рішення та звільнення позивача із займаної посади вчинено у порядку на у спосіб визначений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 - керуючий справами райвиконкому, Карчак Андрій Володимирович - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу - начальник управління соціального захисту населення, Ленський Євгеній Анатолійович - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу, Хрістова-Синявська Вікторія Дмитрівна - заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу під час розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечували.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Пишкін Володимир Володимирович - заступник голови Подільської районної у м.Полтаві ради; Клітний Костянтин Єгорович - начальник виробничого підрозділу "Полтавське будівельне-монтажне експлуатаційне управління" регіонального відділу "Південна залізниця" ПАТ "Українські залізниці"; ОСОБА_11 Олексій Михайлович - голова правління ТзДВ " ОСОБА_12 ", ОСОБА_8 - учасник АТО у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що згідно розпорядження голови Подільської (Ленінської) районної у м.Полтаві ради Е.Рева від 23 березня 2010 року №21-р "Про призначення на посаду" 23.03.2010 року ОСОБА_4 на підставі рішення конкурсної комісії призначено на посаду заступника голови районного виконавчого комітету з питань будівництва та комунального господарства, як такого, що пройшов за конкурсом, з посадовим окладом згідно штатного розпису (а.с. 11).
Розпорядженням голови Подільської (Ленінської) районної у м.Полтаві ради ОСОБА_13 від 26.01.2017 "Про приведення у відповідність назв посад" змінено назву посади "заступник голови райвиконкому з питань будівництва та комунального господарства" на назву "заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу". Вважати ОСОБА_4 працюючим на посаді заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу (а.с.71а).
На підставі вказаного рішення до трудової книжки позивача внесено запис № 16 від 26.01.2017 про зміну назви посади на заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу (а.с.20).
Рішенням другої позачергової сесії сьомого скликання Подільської (Ленінської) районної у м.Полтаві ради від 17 грудня 2015 року затверджено кількісний і персональний склад виконавчого комітету (а.с. 53-54).
Рішенням позачергової сесії Подільської районної у м.Полтаві ради від 18 грудня 2018 року припинено повноваження та звільнено з посади голови Подільської районної у м.Полтаві ради ОСОБА_10 (а.с. 72а).
Цього ж дня рішенням позачергової сесії Подільської районної у м.Полтаві ради обрано головою ради Нагорного Євгена Олександровича (а.с. 72).
21 лютого 2019 року Подільською районною у м.Полтаві радою на тридцять третій позачерговій сесії сьомого скликання прийнято рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради", яким затверджено кількісний та персональний склад виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради (а.с. 50-51).
У цей же день у трудову книжку ОСОБА_4 внесено запис про звільнення з посади у зв'язку із утворенням нового складу виконавчого комітету ради, частина перша статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (а.с. 20).
Позивач не погоджуючись із звільненням з займаної посади звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд приходить до наступних правових висновків.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Порядок прийняття на службу в органи місцевого самоврядування врегульовано у статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та передбачає здійснення прийняття на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою; прийняття на посаду заступника сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи розпорядження голови Подільської (Ленінської) районної у м.Полтаві ради Е.Рева від 23 березня 2010 року №21-р "Про призначення на посаду" 23.03.2010 року ОСОБА_4 на підставі рішення конкурсної комісії призначено на посаду заступника голови районного виконавчого комітету з питань будівництва та комунального господарства, як такого, що пройшов за конкурсом, з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Частинами першою та другою статті 51 даного Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Констатуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що утворення виконавчого комітету, як і формування його персонального складу віднесено до виключної компетенції відповідної ради.
Правові висновки щодо підстав звільнення із посади займаної у виконавчому комітеті ради викладені, зокрема у постанові Верховного Суду від 04 липня 2018 року при розгляді справи №2-а/143/12.
Так Верховний Суд при розгляді справи №2-а/143/12 дійшов висновків, "що, позивач, займаючи посаду заступника Васильківського міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, після закінчення строку повноважень міської ради V скликання та відповідно голови міської ради повинна бути звільнена з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень Виконавчого комітету Васильківської міської ради V скликання".
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що, ОСОБА_4 , займаючи посаду заступника Подільської (Ленінської) районної у м.Полтаві ради з діяльності виконавчого органу, після закінчення повноважень голови ради - ОСОБА_10 , повинен бути звільнений з посади у зв'язку із формуванням нового складу виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради.
При цьому, суд звертає увагу позивача, що юридичною підставою продовження виконання своїх повноважень у виконавчому комітеті є включення особи до складу новоствореного виконавчого комітету.
21 лютого 2019 року Подільською районною у м.Полтаві радою на тридцять третій позачерговій сесії сьомого скликання прийнято рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради", яким затверджено кількісний та персональний склад виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради.
Згідно протоколу засідання тридцять третьої позачергової сесії Подільської районної ради сьомого скликання від 21 лютого 2019 року із 26 зареєстрованих депутатів "за" проект рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради" проголосувало 23 депутата (а.с. 92).
Таким чином, суд приходить до висновку, що з формуванням 21 лютого 2019 року нового складу виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради, без включення до його складу позивача, виникли правові підстави для звільнення ОСОБА_4 із займаної посади на підставі статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Стосовно посилань позивача щодо порушення відповідачами статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", в частині не оприлюднення проекту оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування" кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 15 лютого 2019 року головою Подільської районної у м.Полтаві ради Є.Нагорним прийнято розпорядження №1ра "Про скликання тридцять третьої позачергової сесії сьомого скликання Подільської районної у м.Полтаві ради 21 лютого 2019 року о 10.00 годині в приміщенні райвиконкому" (а.с. 124).
Згідно вищевказаного розпорядження на розгляд сесії винесено, зокрема питання "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради".
Розпорядження №1ра від 15 лютого 2019 року оприлюднено на офіційному сайті ради (за посиланням http://lr-pl.gov.ua/index.php/rozporiadzhennia-holovy-raionnoi-rady).
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Регламенту роботи Подільської районної у м.Полтаві ради VII скликання розпорядження про скликання сесії доводиться до відома депутатів, населення, не пізніше як за 20 робочих днів до сесії через офіційний сайт, інформаційний стенд, газету "Полтавський вісник", індивідуально (на електронну адресу), а у виняткових випадках, у тому числі в разі скликання позачергової сесії - не пізніше, як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань і проектів рішень, які передбачаються провести на розгляд районної ради, всі проекти рішень позачергових сесій депутати можуть отримати за добу до сесії, в загальному відділі.
Згідно із частиною одинадцятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
У той же час пунктом 2 частини першої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Тобто, встановлено вичерпний перелік проектів рішень, що підпадають під дію цього Закону та підлягають оприлюдненню і обговоренню.
У свою чергу внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.
Дані правові висновки викладені у постанові Верховного Суду при розгляді справи №804/16525/15.
За поясненнями відповідача проект рішення "Про утворення виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради" був оприлюднений 18 лютого 2019 року на сайті Подільської районної у м.Полтаві ради.
Згідно протоколу №31 засідання погоджувальної ради Подільської районної у м.Полтаві ради від 20 лютого 2019 року погоджено порядок денний 33 позачергової сесії сьомого скликання Подільської районної у м.Полтаві ради (а.с. 125-126).
Стосовно посилань ОСОБА_4 про порушення відповідачами порядку вивільнення працівника, встановленого статтею 49-2 КЗпП України, в тому числі щодо персонального попередження працівника про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці та одночасного пропонування працівникові іншої роботи в установі і повідомлення державної служби зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці, а також врахування переважного права працівника на залишення на роботі, передбаченого статтею 42 КЗпП України, та гарантій, встановлених статтею 43 КЗпП України, суд зазначає наступне.
Як зазначав суд вище посада заступника голови Подільської районної ради з питань діяльності виконавчого органу є виборною посадою та належить до виключної компетенції відповідної ради.
Необрання позивача на посаду заступника голови Подільської районної ради з питань діяльності виконавчого органу на сесії ради наступного скликання є підставою для його звільнення із займаної посади в силу вимог закону.
Враховуючи, що між сторонами виник спір із приводу припинення трудових відносин із підстав, передбачених статтею 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, суд приходить до висновку, що в даному випадку застосуванню підлягають саме норми спеціального законодавства, якими є Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а не Кодекс законів про працю України.
Аналогічні правові висновки зазначені в постановах Верховного Суду при розгляді справи 191/222/16-а та №545/1881/16-а.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування (лист Головдержслужби України від 06 лютого 2002 року № 42/621, додаток № 2) у разі звільнення заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради у їх трудовій книжці робиться запис: "Звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, пункт 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" із зазначенням дати та підстави звільнення (рішення сесії ради, його дата і номер), порядкового номеру запису.
У зв'язку із утворенням нового складу виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради до трудової книжки позивача внесено відповідний запис про звільнення.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачами доведено відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, статті 5 Закону України "Про судовий збір" відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Подільської районної у м.Полтаві ради, Виконавчого комітету Подільської районної у м.Полтаві ради, Голови Подільської районної у м. Полтаві ради Нагорного Євгена Олександровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Заступник голови Подільської районної у м.Полтаві ради Пишкін Володимир Володимирович, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу Ленський Євгеній Анатолійович, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу Хрістова-Синявська Вікторія Дмитрівна, Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Каркач Андрій Володимирович, Керуючий справами райвиконкому ОСОБА_5 Олександр Сергійович, Начальник виробничого підрозділу "Полтавське будівельне-монтажне експлуатаційне управління" регіонального відділу "Південна залізниця" ПАТ "Українські залізниці" ОСОБА_6 Єгорович, Голова правління ТзДВ "Полтаватрансбуд" ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , про визнання дій протиправними, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24 травня 2019 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко