про залишення апеляційної скарги без руху
23 травня 2019 рокуЛьвів№ 857/5250/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Судової-Хомюк Н. М.
суддів -Большакової О. О.
Макарика В. Я.
перевіривши апеляційну скаргу Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у справі № 460/2832/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Державна установа "Городищенська виправна колонія (№96)" подала апеляційну скаргу.
Разом із апеляційною скаргою апелянт подав клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати сувого збору на строк до ухвалення рішення суду. На обгрунтування заявленого клопотання зазначає, що державна установа «Городищенська виправна колонія (№96)» є бюджетною неприбутковою установою, а тому фінансування здійснюється з Державного бюджету. У зв'язку з обмеженим фінансуванням бюджетної установи на 2019 рік та відсутністю фінансування витрат пов'язаних зі сплатою судового збору, установа не має змоги завчасно сплатити судовий збір, що необхідний для звернення до Восьмого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що подана апелянтом заява про відстрочення (розстрочення) сплати сувого збору за подання апеляційної скарги є безпідставною, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічне правове положення передбачено в статті 8 Закону України "Про судовий збір".
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обгрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, згідно зі статтями 77, 133 КАС України покладається на заінтересовану сторону.
Звільнення від сплати судового збору є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи. Тобто, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану; крім того, таке право поширюється на фізичних осіб.
Як видно з матеріалів справи, апелянтом є Державна установа "Городищенська виправна колонія (№96)" і останньою не надано належних доказів на підтвердження обставин того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану апеляційну скаргу у встановленому законом порядку.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення апелянта від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору. Зазначена позиція також відповідає висновкам Європейського суду з прав людини у рішенні по справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що подана апелянтом заява про відстрочення (розстрочення) сплати сувого збору за подання апеляційної скарги є безпідставною, тому в задоволенні такої необхідно відмовити.
Відтак, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам, встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до неї не додано документа про сплату судового збору.
Ставки судового збору за подання апеляційної скарги на судове рішення визначені Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року становить 1762 грн.
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, розмір судового збору який підлягав сплаті при поданні позовної заяви становить 704 грн 80 коп..
Враховуючи наведене, розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а саме 1057 грн 20 коп. (704,8*1,5).
Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунений шляхом надіслання до Восьмого апеляційного адміністративного суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1057 грн 20 коп. за наступними реквізитами «Отримувач коштів - УК у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО - 899998; рахунок отримувача - 34310206081057; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *;101; код платника; судовий збір; № справи; Восьмий апеляційний адміністративний суд».
За таких обставин, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення вказаного недоліку.
Також слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.
Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні заяви Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" про відстрочення (розстрочення) сплати сувого збору за подання апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96)" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у справі № 460/2832/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Городищенська виправна колонія (№96) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - залишити без руху.
Встановити Державній установі "Городищенська виправна колонія (№96)" десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. М. Судова-Хомюк
судді О. О. Большакова
В. Я. Макарик