Постанова від 20.05.2019 по справі 803/1882/17

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2019 рокуЛьвів№ 857/4029/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Довгої О.І., Бруновської Н.В.,

при секретарі судового засідання: Дроздовській Ю.А.,

з участю апелянта: ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року (суддя- Димарчук Т.М., ухвалене в м. Луцьку о 12:27, повний текст складено 27.02.2019р.) у справі № 803/1882/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо не включення до довідки №265 від 04.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 100%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, яка була введена постановою КМУ №988 від 11.11.2015; визнати протиправним зменшення премії з 55% до 3,95% та не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ №45 від 13.02.2008 та у відповідності до вимог наказів МВС України №499 від 31.12.2007, №453 від 20.04.2015, постанов КМУ №1294 від 07.11.2007, №393 від 17.07.1992, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні передбачених постановою КМУ №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення та не направлення її до ГУ ПФУ у Волинській області для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача виготовити та направити до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ №45 від 13.02.2008 та у відповідності до вимог наказів МВС України №499 від 31.12.2007, №453 від 20.04.2015, постанов КМУ №1294 від 07.11.2007, № 393 від 17.07.1992, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні передбачених постановою КМУ №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 100,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2 400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2 750,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 8 250,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн.; премія (55%) - 4537,50 грн., всього 21502,50 грн., нового додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, який був введений постановою КМУ №988 від 11.11.2015 з 01.01.2016; зобов'язати відповідача направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про виплату позивачу одноразової грошової допомоги в сумі 64 764,00 грн., та довідку про виплату йому відповідно до статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в листопаді 2012 року в сумі 78 076,60 грн., для врахування даних сум при перерахунку пенсії; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду його оскаржив позивач- ОСОБА_1 , та посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року та задовольнити позов.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що відповідачем протиправно при формуванні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включено всі складові грошового забезпечення, що з набранням чинності Закону України "Про національну поліцію" встановлюються для поліцейських. Зазначає, що для перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням складових, що існували на день звільнення особи зі служби, а тому вважає, що його права як пенсіонера органів внутрішніх справ порушені відповідачем

Апелянт в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову з підстав викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач будучи повідомленим належним чином про час та місце розгляду справи, явки представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області з 2012 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія позивачу за вислугу років призначена з 23.10.2012, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.09.2016 (а.с.29).

У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення 04.05.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано і подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку №265 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №988 та наказу МВС України від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016, за посадою начальник відділу слідчого управління УМВС у Волинській області/начальник відділу, становить: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2750,00 грн., премія (3,95%) - 325,88 грн., а всього 8 575,88 грн. (а.с.27).

З матеріалів справи вбачається, що 27.10.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премії у розмірі 55%. Проте листом від 02.11.2017 №7/600 Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області повідомила позивача про те, що до довідки про розмір грошового забезпечення включено види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, визначені постановою КМУ від 11.11.2015 №988, а також премія, яка визначена Міністерством внутрішніх справ у середньому по займаній позивачем посаді. Підстави для включення у вказану довідку видів грошового забезпечення, з яких розраховувалась пенсія на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу", відсутні, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється і на даний час втратила чинність.

Не погодившись з такими діями Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції зробив висновок, що Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області відмовляючи ОСОБА_1 у видачі нової довідки з врахуванням змін у грошовому забезпеченні передбачених постановою КМУ №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 100,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2 400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2 750,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 8 250,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 465,00 грн.; премія (55%) - 4537,50 грн., всього 21502,50 грн., нового додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, який був введений постановою КМУ №988 від 11.11.2015 з 01.01.2016; зобов'язати відповідача направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про виплату позивачу одноразової грошової допомоги в сумі 64 764,00 грн., та довідку про виплату йому відповідно до статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в листопаді 2012 року в сумі 78 076,60 грн., для врахування даних сум при перерахунку пенсії діяла правомірно.

Апеляційний суд з таким висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на таке.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Верховним Судом 12 березня 2018 року розглянуто зразкову справу № 802/2196/17а (Пз/9901/1/18) - щодо не складення Ліквідаційною комісією МВС довідки для перерахунку пенсій пенсіонерам МВC та прийнято рішення, яке набрало законної сили.

Таким чином, в цій справі підлягають застосуванню висновки Верховного Суду висловлені в рішенні від 12 березня 2018 року, прийнятому за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17а (Пз/9901/1/18).

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах С, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром Байконур, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Таким чином, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, та відповідно до вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45.

Відтак у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки такі види надбавок вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Також, суд апеляційної інстанції не може погодитись із доводами апелянта про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 3,95% замість 55%.

Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 45 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Вказане підтверджується листом Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 15.02.2019 №115/01/26-2019, в якому повідомляється, що відповідно до листа МВС України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" визначено порядок проведення перерахунку пенсій та обчислено середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року поліцейським за посадами, які доведено до Ліквідаційних комісій в областях. На підставі вказаного листа Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області сформовано та подано до Головного управління ПФУ у Волинській області довідку №265 від 04.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в яку включено середній розмір премії поліцейського за відповідною посадою у грудні 2015 року в розмірі 3,95%. Крім того, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" у довідку від 04.05.2017 №265 не включалась.

Згідно листа МВС України від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" у січні 2016 року поліцейським за відповідною посадою середній розмір виплаченої премії становив 10,79%, яка включена до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 19.03.2018 №535 виданої на ім'я ОСОБА_1 Одночасно в листі зазначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" до Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області не надходила та відповідно у довідку від 19.03.2018 №535 не включалась. Перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції) проводився органом Пенсійного фонду України на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області у 2018 році, а довідки, які формувались у 2017 році до уваги не брались.

Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 3,95% зазначений у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 №265 є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 55%, яку отримував позивач, немає.

Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 видано нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 19.03.2018 №535, у якій премія вказана у розмірі 10,79% та яка, як слідує з листа Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 15.02.2019 №115/01/26-2019, взята до уваги органом Пенсійного фонду при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб", а довідки, які формувались у 2017 році до уваги не брались.

Також судом першої інстанції вірно не задоволено вимогу про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо не включення до довідки №265 від 04.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% з огляду на наступне.

Згідно протоколу ГУ ПФУ у Волинській області від 23.10.2012 про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , позивач перебував на посаді начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності слідчого управління УМВС у Волинській області та 22.10.2012 звільнений зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) "через хворобу" згідно пункту "б" статті 64 постанови Кабінету Міністрів УРСР "Про затвердження положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР" від 29.07.1991 №114.

Як вбачається з вищевказаного протоколу про призначення пенсії, пенсія ОСОБА_1 за вислугу років (29 років) призначена у розмірі 77% грошового забезпечення. До складу грошового забезпечення, з якого було обчислено пенсію ОСОБА_1 за посадою начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності слідчого управління УМВС у Волинській області входить: посадовий оклад - 1150,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 514,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання (100%) та премія (55%) у розмірі - 3719,30 грн., а всього 5518,30 грн.

Як вбачається з листа Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 16.12.2018 №6/Г-45 відповідно до наказу начальника УМВС України у Волинській області від 05.06.2009 №90 о/с ОСОБА_1 було надано допуск до державної таємниці за формою 2 та встановлено надбавку до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% як заступнику начальника управління - начальнику слідчої частини слідчого управління УМВС України у Волинській області. У відповідності до довідки від 16.01.2018 №7/46 виплата вищевказаної надбавки припинена з вересня 2011 року у зв'язку із звільненням з посади заступника начальника слідчого управління та призначення на посаду начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності слідчого управління УМВС у Волинській області та з якої позивач вийшов на пенсію. За вказаною посадою надбавка за роботу в умовах режимних обмежень наказами УМВС в області не встановлювалась, тому до дня звільнення зі служби не виплачувалась.

Відтак, судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% за посадою з якої позивач йшов на пенсію не встановлювалась та відповідно не входила до складу грошового забезпечення, з якого було обчислено пенсію ОСОБА_1

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про виплату позивачу одноразової грошової допомоги в сумі 64 764,00 грн., та довідку про виплату йому відповідно до ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в сумі 78 076,60 грн. для врахування даних сум при перерахунку пенсії суд зазначає наступне.

Норми і порядок пенсійного забезпечення позивача, в тому числі й щодо обчислення пенсії за вислугу років, визначаються Законом №2262-ХІІ та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Порядок №393, в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).

Пунктом 6 вказаного порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 встановлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби, а звільненим зі служби до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" - із суми грошового забезпечення, встановленого для відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день введення в дію цього Закону.

Пунктом 7 Порядку №393 встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Враховуючи наведені норми апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка звернулася за призначенням пенсії згідно з цим Законом, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини другої вказаної статті до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відтак, у спірних правовідносинах слід розрізняти поняття грошового забезпечення військовослужбовця, який перебуває на службі, та розміру грошового забезпечення, з якого обчислюються його пенсія.

Так, статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як і статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

За змістом частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія працівникам органів внутрішніх справ обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Разом з тим вказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що незважаючи на те, що вказана виплата підпадає під ознаки одноразової допомоги, така має інше правове призначення, не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема працівників органів внутрішніх справ.

Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним судом України у рішенні від 12.09.2017 (справи №812/6733/13-а).

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що як одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ при виконанні службових обов'язків в сумі 64 764,00 грн., так і одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в сумі 78 076,60 грн. є одноразовими виплатами. Даний факт свідчить про відсутність щомісячного характеру цих виплат.

Додаткова виплата може бути врахована при обчисленні (перерахунку) пенсії якщо вона відповідає одночасно двом вимогам, що передбачені в частині третій статті 43 Закону №2262-ХІІ, а саме: 1) має щомісячний характер виплати та 2) з неї має бути сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, як видно з наявних у матеріалах справи листів Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 18.01.2018 №7/56, від 01.02.2018 №7/89 та від 14.02.2019 №7/147, відповідно до статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу в листопаді 2012 року виплачена одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в сумі 78 076,60 грн., а в грудні 2016 року позивачу нарахована та виплачена одноразова грошова допомога в сумі 64 764,00 грн., яка розрахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції" у зв'язку з встановленням позивачу інвалідності ІІІ групи. З одноразових грошових допомог у розмірі 64 764,00 грн. та 78 076,60 грн. єдиний соціальний внесок не утримувався та не сплачувався, крім того, ці допомоги не мають щомісячного характеру, а тому не входять до складу додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються для розрахунку пенсії, а тому до розрахунку пенсії не включаються.

Відтак апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ при виконанні службових обов'язків та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що відмовляючи позивачу у видачі нової довідки з врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% та премії у розмірі 55% відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 308, 315, 316, 321,322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2019 року у справі № 803/1882/17 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді О. І. Довга

Н. В. Бруновська

Повне судове рішення складено 23.05.2019р.