Справа № 560/997/19
іменем України
17 травня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання листа протиправним та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 02.04.2019 в якому просить: 1) визнати лист № 8762/К/22-01-04-02-23 від 05.03.2019, щодо повернення головним управлінням Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, поданої заяви (рапорту) з додатками, щодо нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , без розгляду - протиправним та таким, що не відповідає вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850; 2) зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області надіслати до Державної фіскальної служби України висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, з урахуванням раніше виплаченої суми.
В обґрунтування позову зазначає, що працював в органах податкової служби і наказом Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.12.2016 №337-о звільнений з органів податкової служби. Вказує, що з 09.12.2017 йому встановлена ІІІ група інвалідності (захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС). Зазначає, що йому була виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 240000 грн. 26.12.2018 повторно пройшов обстеження і згідно висновку комісії йому встановлено ІІ групу інвалідності. Вказує, що звертався до відповідача із заявою (рапортом) та доданими документами про виплату одноразової грошової допомоги, однак листом № 8762/К/22-01-04-02-23 від 05.03.2019 відповідач повернув зазначені документи. Оскільки відповідач не звертався ні з документами, ні з висновком до ДФС України щодо виплати грошової допомоги позивачу, і відповідно будь-яке рішення з даного питання ДФС України не приймалося, тому підстав у відмові виплати одноразової грошової допомоги передбачених п. 14 Порядку № 850 немає.
Ухвалою суду від 04.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
15.04.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, зокрема, що Закон України від 20.05.1990 №565-ХІІ «Про міліцію» втратив чинність, в т.ч. і ст. 23 цього Закону, друга група інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним проходженням служби в ОВС позивачу встановлена 26.12.2018, тобто через три роки після втрати чинності Закону України №565-ХІІ. Отже, Головне управління ДФС у Хмельницькій області не має правових підстав для повторного розгляду матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 прийняття рішення щодо призначення або про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги. Також, подав клопотання, в якому просить розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 19-20, 25).
Ухвалою суду від 15.04.2019 клопотання без реєстраційного номера та дати (вх. №14495/19 від 15.04.2019) Головного управління ДФС у Хмельницькій області про розгляд справи №560/997/19 за правилами загального позовного провадження - залишено без задоволення (арк. спр. 27-28).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Позивач проходив службу в органах податкової служби, та був звільнений на підставі Наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області №337-о від 12.12.2016 (арк. спр. 24).
Відповідно до Висновку про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України від 27.06.2018, майору податкової міліції Москалюку Олександру Васильовичу на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.03.2018 по справі №822/394/18, постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2018 призначена одноразова грошова допомога 240000 гривень (арк. спр.13).
З 26.12.2018 позивачу Хмельницькою міською медико-соціальною експертною комісією безтерміново встановлено другу групу інвалідності, причина інвалідності - захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в ОВС (арк. спр. 4).
Довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ №0024857 від 26.12.2018 визначено позивачу ступінь втрати професійної працездатності у 70 відсотків, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. спр. 10).
Отже, позивачу після первинного встановлення інвалідності під час повторного огляду встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу інвалідності - друга група.
08.02.2019 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Хмельницькій області із заявою (рапортом) від 07.02.2019 та додатками, в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням захворювання, що спричинило інвалідність ІІ групи, в зв'язку з проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. спр. 9, 22).
Листом № 8762/К/22-01-04-02-23 від 05.03.2019 Головне управління ДФС у Хмельницькій області повідомило позивача, що розглянуто його звернення і перелік документів, наданий для оформлення документів щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності колишньому працівнику податкової міліції ГУ ДФС у Хмельницькій області ОСОБА_1 та повідомлено наступне. Відповідно до Закону України «Про національну поліцію», від 02 липня 2015 року №580-VІІІ, 07 листопада 2015 року Закон України «Про міліцію», від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ втратив чинність, тому готувати висновки про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням групи інвалідності та втратою працездатності колишнім працівникам податкової міліції після вказаної дати законні підстави відсутні. Призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням групи інвалідності, може бути розглянуто тільки після внесення змін до нормативно-правових актів, щодо правового та соціального захисту осіб начальницького та рядового складу податкової міліції та членів їх сімей. Крім того повернуто без розгляду, надані документи (арк. спр. 12).
Пунктом 356.1 ст. 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Частиною 6 ст. 23 Закону України від 20.12.1990 №565-ХІІ «Про міліцію» (далі Закон №565-ХІІ) встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
07.11.2015 втратив чинність Закон №565-ХІІ та набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIІI (далі - Закон №580-VIІI).
Пунктом 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIІI передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Отже, передбачені в Законі №565-ХІІ гарантії соціального та правового захисту для працівників міліції продовжують поширювати свою дію на працівників податкової міліції та реалізуються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відтак, суд приходить до висновку, що за колишніми працівниками податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №565-ХІІ, і в тому числі після повторного огляду коли, згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії встановлено вищу групу інвалідності, враховуючи наступне.
Посилання відповідача на те, що Закон №565-ХІІ втратив чинність внаслідок прийняття Закону №580-VIІI є безпідставними, оскільки Законом №580-VIІI право на отримання одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції не передбачено, а за правилами пункту 15 Перехідних положень Закону №580-VIІI зберігається право та порядок її виплати, які діяли до набрання чинності цим законом.
На виконання ст. 23 Закону №565-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).
Пунктом 4 Порядку №850 визначено, що якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Згідно з п. 7 Порядку №850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до п. 8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно з п. 9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, Порядком №850 встановлено певний порядок дій відповідного органу до якого особа звернулася за виплатою грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, який (орган) в свою чергу після надходження від особи заяви з відповідними доданими до неї документами, зобов'язаний, зокрема, скласти та подати до МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначених в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги і саме МВС протягом встановленого строку буде вирішувати питання щодо наявності чи відсутності підстав для виплати грошової допомоги.
Разом з тим, відповідач, не складаючи вказаного висновку та не направляючи його до МВС, як це передбачено Порядком №850, повідомив позивача про відсутність можливості здійснити виплату грошової допомоги, чим фактично вирішив віднесене до компетенції МВС питання про наявність чи відсутність підстав для виплати такої допомоги, у зв'язку із чим порушив права позивача та вимоги чинного законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 жовтня 2018 року по справі №824/115/17-а (адміністративне провадження № К/9901/4884/17).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2019 щодо виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до ст. 23 Закону №565-ХІІ та Порядку №850. При цьому, суд не визначає розмір виплати, виходячи з кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, адже це у висновку робить орган внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, відповідно до п.8 Порядку №850, тому в цій частині позовна вимога не задовольняється.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі №824/115/17-а (адміністративне провадження № К/9901/4884/17) та встановлених обставин в цій адміністративній справі, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним вирішення Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області заяви (рапорта) ОСОБА_1 від 07.02.2019 листом № 8762/К/22-01-04-02-23 від 05.03.2019 та висновки цього листа.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.02.2019 щодо виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до ст. 23 Закону України від 20.12.1990 №565-ХІІ «Про міліцію» та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 17 травня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя А.І. Петричкович