Рішення від 15.05.2019 по справі 560/1171/19

Справа № 560/1171/19

РІШЕННЯ

іменем України

15 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представника відповідача: Прокопчук В.В ., представників третьої особи: Соловей М.М., Дячук А.І.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області", Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області", Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відповідності до п.2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати його до Уповноваженого органу Державної установи "Територіального медичного об'єднання МВС України по Хмельницькій області" для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що являється пенсіонером МВС та має 25 років вислуги для призначення пенсії. Відповідно до наказу УМВСУ в Хмельницькій області №198 о/с від 12.08.2014 звільнений з ОВС за п.64 "б" (через хворобу) "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС". З 13.08.2014 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років.

Вказує, що 12.03.2019 на порталі ПФУ звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області (ВЕБ-22001-Ф-С-19-010002, №7) про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2019.

26.03.2019 отримав відповідь з ГУ ПФУ в Хмельницькій області (№9873/03 від 25.03.2019) про те, що звернення розглянуто та підстав для перерахунку пенсії немає.

Вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Суд, ухвалою від 17.04.2019 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, ухвалою від 07.05.2019 року за клопотанням відповідача залучив третю особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області.

Суд, ухвалою від 08.05.2019 року за клопотанням позивача залучив третю особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області".

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходило, підстав для формування відповідного списку за формою згідно з додатком 1 Порядку №45 немає. Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представники третьої особи у судовому засіданні заперечували щодо задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та представників третьої особи, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 13.08.2014 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Позивач 12.03.2019 на порталі ПФУ звернувся із зверненням до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області (ВЕБ-22001-Ф-С-19-010002, №7) про проведення перерахунку пенсії з 01.02.2019.

26.03.2019 ОСОБА_1 отримав відповідь з ГУ ПФУ в Хмельницькій області (№9873/03 від 25.03.2019) про те, що звернення розглянуто та підстав для перерахунку пенсії немає.

Вважаючи, що має право на проведення перерахунку пенсії з 01.02.2019 позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», з 01.01.2007 на органи Пенсійного фонду України покладено функції з призначення та виплати пенсії військовослужбовцям.

Визначення грошового забезпечення для обчислення пенсії та розрахунок вислуги років на день звільнення зі служби здійснюють відповідні міністерства та відомства за матеріалами особових справ осіб, що проходили службу, які зберігаються в уповноважених структурних підрозділах. Всі перерахунки, які пов'язані із зміною вислуги років або складових грошового забезпечення, проводяться виключно на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, та пунктів 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до вказаного Закону пенсій, пов'язаний із зміною розміру грошового забезпечення, здійснюється органами Пенсійного фонду України винятково на підставі документів, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено проведення перерахунків з 1 січня 2016 пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

У разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Виплата перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017; з 1 січня 2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 по 31 грудня 2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Як встановлено судом, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області від 23.03.2018 №48/121/49-2018 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року (6684,28 грн), 17.04.2018 головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з 01.01.2016 становить 4344,78 грн. Доплату за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 6025,28 грн зараховано на рахунок, відкритий в AT «Державний ощадний банк України», 25.04.2018. За період з 01.01.2016 по 31.12.2017 нарахована доплата в розмірі 36151,68 грн, виплату якої головним управлінням розпочато у вищевикладеному порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, з 01.01.2019 в розмірі 753,16 грн. Іншого порядку виплати перерахованих згідно постанови №103 підвищених пенсій, не передбачено.

Також, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок).

На виконання пункту 2 Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення, щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, повідомляє свої головні управління в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію державним органам, зокрема Міністерству внутрішніх справ, Національній поліції. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки осіб та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу на той факт, що повідомлення від Мінсоцполітики, щодо перерахунку пенсій після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення, до Пенсійного фонду України не надходило, відповідно підстав для перерахунку грошового забезпечення позивача на 30% у 2019 році немає.

А тому, посилання позивача на те, що відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України» від 14 вересня 2018 року № 283/2018 відбулось підвищення грошового забезпечення поліцейських, що є підставою для проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262 - XII є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Судом також взято до уваги, що будь-яких інших доводів та обґрунтувань щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2019 позивачем не наведено.

Отже, враховуючи вищенаведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Отже, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки, позовні вимоги не підлягають задоволенню, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області", Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відповідності до п.2 "Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати його до Уповноваженого органу Державної установи "Територіального медичного об'єднання МВС України по Хмельницькій області" для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2019 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 травня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Треті особи:Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Хмельницькій області" (вул. Проскурівського підпілля, 112, м. Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 08734575) Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000)

Головуючий суддя П.М. Майстер