Рішення від 13.05.2019 по справі 480/647/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2019 р. Справа № 480/647/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 .,

представника відповідача - Берестка Б.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/647/19 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - відповідач, Управління архітектури СМР) про:

- визнання протиправною відмови відповідача у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки загальною площею 0,0806 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов'язання відповідача видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0806 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

1. Позиція позивача.

1.1. ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 0,0806 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

1.2. З метою забудови вказаної земельної ділянки, позивач 26.09.2018 звернувся до Управління архітектури СМР із заявою про видачу будівельного паспорта, до якої були додані необхідні документи.

1.3. Листом № 263/08.01-13 від 04.10.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову у видачі будівельного паспорта з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, оскільки вказана земельна розташована в рекреаційній зоні обмеженого користування (Р-4).

1.4. На переконання позивача, вказана відмова є протиправною, оскільки обмежує його права як власника земельної ділянки на спорудження будинку та інших господарських споруд.

1.5. Так, ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду № 107 від 05.07.2011, єдиною підставою для відмови у наданні будівельного паспорту є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам, державним стандартам і правилам.

1.6. При цьому, на думку позивача, з огляду на приписи частини 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, у правовідносинах, що виникли між сторонами, мають застосовуватись норми статей 24, 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якими, встановлення режиму забудови територій та зміна їх функціонального призначення, не тягнуть за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, набутих до такого встановлення, а їх забудова здійснюється в межах цільового призначення, а також норми частини 1 статті 41 Конституції України, які визначають право особи володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

2. Заперечення відповідача.

2.1. Обґрунтовуючи заперечення проти позову, Управління архітектури СМР у відзиві (а.с. 25-28) зазначає, що порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

2.2. Так, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, затверджений Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

2.3. Пункт 2.4. розділу 2 вказаного Порядку визначає, що підставою для відмови у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

2.4. Відповідно до Генерального плану м. Суми зі змінами, внесеними Рішенням Сумської міської ради № 1943-МР від 19.12.2012 та Плану зонування території міста Суми (зонінг), затвердженого Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013, який деталізує положення генерального плану міста, земельна ділянка позивача з кадастровим номером НОМЕР_1 знаходиться в зоні Р-4 (Рекреаційні зони обмеженого користування), переважним видом забудови якої є певні види будівель та споруд.

2.5. У зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки ОСОБА_1 вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема, Плану зонування території міста, у видачі будівельного паспорта було відмовлено.

2.6. За наведених обставин, Управління архітектури СМР вважає оскаржувану відмову правомірною, а позовні вимоги - необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

3. Процесуальні дії у справі.

3.1. Ухвалою суду від 25.02.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/647/19, підготовче засідання призначено на 20.03.2019 о 10 год. 00 хв., встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

3.2. Ухвалою суду від 20.03.2019, занесеною до протоколу, підготовче провадження по справі закрито, розгляд справи по суті призначений у відкритому судовому засіданні на 18.04.2019 о 10 год. 00 хв.

3.3. У зв'язку з перебуванням 18.04.2019 головуючого судді у відпустці, розгляд справи по суті відкладено на 13.05.2019 о 10 год. 00 хв.

3.4. В судовому засіданні 13.05.2019 ОСОБА_1 та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник Управління архітектури СМР в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд в його задоволенні відмовити.

4. Обставини справи.

4.1. На підставі Рішення виконкому Червоненської сільської ради № 12 від 27.02.1998 ОСОБА_3 у приватну власність для індивідуального житлового будівництва передрана земельна ділянка площею 0,08 га, розташована на території Червоненської сільської ради по АДРЕСА_1, про що 07.05.1998 виданий Державний акт НОМЕР_2 (а.с. 54).

4.2. З метою визначення умов та обмежень використання території міста Суми для містобудівних потреб у межах визначених зон, Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013 (а.с. 31) була затверджена містобудівна документація «План зонування території міста Суми», розроблений державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Дніпромісто» ім. Ю.М. Білоконя (а.с. 37-43).

4.3. Маючи намір забудови вказаної земельної ділянки, ОСОБА_3 23.07.2014 отримав будівельний паспорт, виданий Сектором містобудування та архітектури Сумської районної державної адміністрації (а.с. 58-66).

4.4. Втім, не починаючи будівельні роботи, ОСОБА_3 , відповідно до договору дарування від 09.02.2016 (а.с. 9-11), подарував земельну ділянку загальною площею 0,0806 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , якій присвоєний кадастровий номер НОМЕР_1 , цільове призначення: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, своєму сину - ОСОБА_1 .

4.5. З метою забудови набутої у власність земельної ділянки, позивач 25.09.2018 подав Управлінню архітектури СМР заяву про видачу будівельного паспорта, до якої були додані всі необхідні документи (а.с. 15).

4.6. Розглянувши заяву ОСОБА_1 , відповідач листом № 263/08.01.13 від 04.10.2018 (а.с. 16-17) повідомив, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 , відповідно до Плану зонування території міста Суми, затвердженого Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013, розташовується в рекреаційній зоні обмеженого користування (Р-4), в якій будівництво житлових та господарських будівель не передбачено.

4.7. У зв'язку з цим, беручи до уваги невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації, зокрема невідповідність функціональному призначенню території, заява позивача про отримання будівельного паспорта разом з додатками була повернута.

5. Норми права які регулюють спірні правовідносини та їх застосування.

5.1. На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

5.2. Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

5.3. Відповідно до частин 1, 2 статті 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій та є обов'язковим для врахування під час розроблення землевпорядної документації.

5.4. Згідно з частиною 5 вказаної статті, встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

5.5. Частина 2 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, що суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

При цьому, за змістом частини 4 вказаної статті, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

5.6. Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

При цьому, за наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

5.7. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, а порядок його видачі та форма, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частини 3, 4 статті 27 Закону).

5.8. Так, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 902/19640, затверджений Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

5.9. Згідно з пунктом 1.4. вказаного Порядку, в межах населених пунктів розроблення будівельного паспорта здійснюється відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

5.10. Пункт 2.1. Порядку врегульовує, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження визначеного пакета документів.

5.11. На підставі отриманих документів, уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (пункт 2.3 Порядку).

5.12. На виконання пункту 2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, у разі невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику.

5.13. Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання (пункт 2.5. Порядку).

5.14. Системний аналіз вказаних норм, дає підстави для висновків, що власник земельної ділянки має право на власний розсуд здійснювати забудову своєї ділянки у встановленому порядку, зокрема, на підставі будівельного паспорта. Між тим, при реалізації такого права, власник зобов'язаний враховувати вимоги містобудівної документації, а за наявності плану зонування території - розробляти будівельний паспорт на підставі цього плану.

Недотримання вимог містобудівної документації та плану зонування території є підставою відмови у видачі будівельного паспорта та повернення заяви про його видачу.

6. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору.

6.1. Як встановлено судом, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 , цільове призначення: 02.01 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, маючи намір її забудови, а саме: будівництва житлового будинку, звернувся до відповідача з заявою про видачу будівельного паспорта.

6.2. Під час розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, Управлінням архітектури СМР було з'ясовано, що земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 , згідно з містобудівною документацією «План зонування території міста Суми», затвердженого Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013 (а.с. 31), знаходиться у рекреаційній зоні обмеженого користування «Р-4» (а.с. 17).

6.3. Відповідно до Пояснювальної записки Плану зонування території міста Суми (а.с. 37-43), рекреаційні зони обмеженого користування Р-4 визначені для існуючих дач та колективних садів, переважними видами забудови яких є: садові ділянки, дачні ділянки, спортивні майданчики, малі архітектурні форми; супутніми переважними видами є: адміністративні заклади, кафе, заклади харчування, торгівлі та сервісного обслуговування, споруди комунальної та інженерно-технічної інфраструктури, необхідні для обслуговування даної зони, відкриті автостоянки для легкових автомобілів, громадські вбиральні; допустимими видами забудови, які потребують спеціальних погоджень, є: АЗС, СТО, великі автостоянки та ін.

6.4. За наведених обставин, суд погоджується з доводами відповідача з приводу невідповідності намірів забудови земельної ділянки, яка належить позивачу, містобудівній документації, а саме: Плану зонування території міста Суми, затвердженому Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013, в частині функціонального призначення території, в межах якої ця ділянка знаходиться та, як наслідок, наявності підстав для повернення заяви про видачу будівельного паспорта.

6.5. Суд зазначає, що вказане рішення міської ради є чинним, позивачем в частині, яка стосується його прав та інтересів, не оскаржувалось, у зв'язку з чим, має враховуватись при вирішенні спірних правовідносин.

6.6. Вирішуючи спір, що виник між сторонами у даній справі, з огляду на приписи частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зобов'язаний встановити відповідність чи невідповідність оскаржуваних дій (рішень) відповідача критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України і не вправі досліджувати правомірність прийняття Сумською міською радою Рішення № 2180-МР від 06.03.2013.

6.7. Доводи ОСОБА_1 про порушення Управлінням архітектури СМР його права власності на земельну ділянку, суд вважає необґрунтованими, оскільки реалізація цього права шляхом забудови земельної ділянки, має відбуватись відповідно до затвердженої містобудівної документації.

6.8. Також, суд не приймає до уваги і посилання позивача на те, що після затвердження у 2013 році Плану зонування території міста Суми, його батьку - ОСОБА_3 , у 2014 році видавався будівельний паспорт на будівництво саме житлового будинку на земельній ділянці, кадастровий номер НОМЕР_1 , з тих підстав, що згаданий паспорт видавався не відповідачем а іншим уповноваженим на той час суб'єктом - Сектором містобудування та архітектури Сумської районної державної адміністрації, правомірність дій якого ні судом, ні іншим органом не досліджувалась.

6.9. Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що повертаючи заяву ОСОБА_1 від 25.09.2018 про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 , Управління архітектури СМР діяло у відповідності до критеріїв, визначених ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

6.10. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення суду складено 20.05.2019.

Суддя С.В. Воловик