ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову в забезпеченні доказів
14 травня 2019 року м. Київ № 754/4631/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про забезпечення доказів до подання позовної заяви
за заявоюЧлена партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_3
доГолови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 Василюк Ірини Сергіївни
третя особа (за заявою)Заступник голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 Мисенко Ярослав Вячеславович
про витребувати з Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 копії документів, -
Член партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з заявою про забезпечення доказів, у якій просить забезпечити докази до подачі позовної заяви та витребувати з Окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 (02000, м. Київ, пр. Маяковського, буд. 29, кв. 107) належним чином засвідчені копії запитуваних документів, інформацію:
- всіх протоколів засідань зборів ОВК № 215;
- всіх договорів, угод, контрактів з головою, заступником голови, секретарем ОВК №215, членами ОВК № 215 на платній основі, найманими працівниками;
- відомості про проведення конкурсів на зайняття відповідних посад ОВК № 215;
- відомості про оголошення та проведення тендерів, торгів, закупівель за державні кошти на ОВК № 215;
- розписок про умови прані голови, заступника, секретаря, членів ОВК № 215 на платній основі, інших найманих працівників, наявність на робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
- наказів про визначення працівникам робочих місць, забезпечення необхідними для роботи засобами;
- журналів про інструктажі працівників з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, протипожежної охорони;
- журналів про інструктажі працівників з охорони праці;
- відомостей про закуплені товари та послуги за державні копни без оголошення та проведення тендері", торгів, закупівель на ОВК № 215 з прикладенням копій договорів, актів, платіжних доручень про оплату;
- табелів нарахування заробітної плані всім оплачуваним членам, іншим працівникам ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.2019 включно;
- журналів реєстрації вхідної, вихідної інформації, документації;
- відомостей про розмір виділених ЦВК грошових коштів на ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.2019 включно;
- відомостей про виплату заробітної плати, інших платежів ОВК № 215 з початку роботи по 25.03.2019 включно;
- документів про найм/оренду приміщень для роботи ОВК № 215 для проведення виборів президента України в 2019;
- дозвільних документів, договорів на забезпечення телефонним зв'язком з постачальником телефонного зв'язку ПАТ "Укртелеком", іншими операторами мобільного зв'язку;
- цивільних документів, договорів на електропостачання постачальником ПАТ "Київенерго", "Київенергохолдинг".
В обґрунтування поданого клопотання заявник вказав, що розпорядженням Голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу № 215 Василюк Ірини Сергіївни від 04.03.2019 уповноважено Мисенка Ярослава В'ячеславовича на виконання обов'язків заступника голови окружної виборчої комісії з виборів Президента України, разом з тим, відповідного договору (контракту) станом на 17:30 22.03.2019 укладено не було та, як зазначає заявник, аналогічних договорів не було укладено і з головою виборчої комісії територіального виборчого округу, секретарем та іншими особами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.05.2019 призначено судовий розгляд заяви про забезпечення доказів до подання позовної заяви у судовому засіданні та повідомлено сторін про день, час і місце його проведення.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви про забезпечення доказів до подання позовної заяви повідомлялись належним чином.
Дослідивши матеріали справи, виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 114 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Згідно зі статтею 115 Кодексу адміністративного судочинства України суд забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, витребуванням та оглядом письмових або речових доказів, у тому числі за місцем їх знаходження, забороною вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язанням вчинити певні дії щодо доказів.
Пунктами 4, 5 частини першої статті 116 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у заяві про забезпечення доказів повинні бути зазначені докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів.
Таким чином, забезпечення доказів доцільне та можливе лише за умови існування обставин, які б свідчили про те, що надання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим.
Так, заявником в уточненій заяві про забезпечення позову від 03.04.2019 зазначено, що останній вирішив звернутися до суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, для подання якого заявнику необхідно витребувати у відповідача певні документи, що, на думку заявника, будуть знищені з огляду на тимчасовість діяльності виборчої комісії та оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України 03.04.2019.
Особливості проведення виборів Президента України, зокрема, питання формування, початку та припинення діяльності виборчих дільниць визначено Законом України «Про вибори Президента України» від 05.03.1999 № 474-XIV.
Так, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про вибори Президента України» (далі по тексту - Закон) передбачено, що для підготовки, організації і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні, спеціальні та закордонні виборчі дільниці, утворені на постійній основі відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України", а також спеціальні дільниці, що утворюються на тимчасовій основі відповідно до цього Закону (далі - виборчі дільниці).
Згідно ч. 4 ст. 22 Закону, окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного територіального виборчого округу з питань виборів Президента України.
Припинення повноважень виборчої комісії передбачено ст. 30-1 Закону, де у ч. 1, 5-6 вказано, що набуття та припинення окружною виборчою комісією статусу юридичної особи здійснюється в порядку, передбаченому законами України, з особливостями, встановленими цим Законом; статус окружної виборчої комісії як юридичної особи припиняється шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи; не пізніш як через п'ять днів з дня офіційного оголошення результатів виборів Президента України голова окружної виборчої комісії, в разі його відсутності - заступник голови, звертається особисто до органу реєстрації із письмовим повідомленням про дату припинення комісії.
Частиною 9 ст. 30-1 Закону встановлено, що для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи шляхом ліквідації голова комісії, в разі його відсутності - заступник голови, після закінчення процедури припинення комісії, але не раніше тридцяти днів з дня офіційного оголошення результатів виборів, повинен особисто подати державному реєстратору за місцем розташування комісії заповнену реєстраційну картку встановленого зразка, довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, а також акт спільної перевірки фінансово-контролюючими органами. Додаткові документи для проведення державної реєстрації припинення окружної виборчої комісії як юридичної особи в результаті її ліквідації не вимагаються. Фінансово-контролюючі органи проводять перевірки, складають відповідні акти не пізніше п'ятнадцяти днів з дня офіційного оголошення результатів виборів.
Згідно Переліку видів документів, пов'язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.03.2013 № 430/5, зазначені у прохальній частині заяви про забезпечення доказів документи підлягають направленню до архівних установ.
У відповідності ч. 2 ст. 86 Закону, офіційним оголошенням результатів виборів Президента України є опублікування результатів виборів Президента України у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр" із зазначенням прізвища, імені, по батькові обраного Президента України, його року народження, професії, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, суб'єкта висування.
Враховуючи, що на момент розгляду заяви про забезпечення доказів результати виборів Президента України офіційно оголошено шляхом опублікування в газеті "Урядовий кур'єр" 03.05.2019, отже, процедура ліквідації окружних виборчих дільниць розпочата, беручи до уваги, що відповідно до вищезазначених положень законодавства документи, зазначені у заяві про забезпечення доказів, підлягають зберіганню у відповідній архівній установі та не знищуються, суд приходить до висновку про відсутність обставин, що б свідчили про можливість втрати засобу доказування чи неможливість або утруднення збирання чи подання таких доказів, з огляду на що відсутня необхідність вжиття заходів забезпечення доказів.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні заяви члена партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_3 про забезпечення доказів.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 114-117, 194, 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні заяви члена партії "Партія Захисників Вітчизни" ОСОБА_3 про забезпечення доказів до подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Г. Вєкуа