ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
16 травня 2019 року № 826/6346/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2
до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації
провизнання протиправними та скасування рішень,
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах малолітньої ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2018 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
29.05.2018 позивачем подано заяву про зменшення розміру позовних вимог в якій вона просила виключити з позовних вимог вимогу про зобов'язання Дарницьку районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та зареєструвати її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначене зменшення позовних вимог прийнято судом.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем рішення щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 від 12.04.2018 року та відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 від 12.04.2018 року за адресою АДРЕСА_2 прийняті всупереч міжнародних зобов'язань України та є такими, що суперечать інтересам дитини, оскільки відсутність реєстрації місця проживання дитини за місцем її фактичного проживання суттєво обмежує реалізацію її прав гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров'я та соціальний захист.
Відповідачем надано суду відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що оскаржувані позивачем рішення було прийнято з огляду на те, що нею було надано неповний пакет документів, необхідних для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання її доньки, а саме не надано письмової згоди батька дитини, або ж відповідного рішення суду або рішення органу опіки та піклування, яке б дозволило провести реєстрацію/зняття дитини без згоди батька.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
12.04.2018 ОСОБА_1 подано до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації в інтересах її дочки ОСОБА_2 заяви про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини в яких вона просила зняти з реєстрації малолітню дитину за адресою АДРЕСА_2 та зареєструвати її місце проживання за адресою АДРЕСА_1 .
За результатами розгляду вказаних заяв Дарницькою районною в м. Києві державною адміністрацією відмовлено у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання та зазначено наступне: "Особа не подала необхідних документів або інформації (відсутня згода на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини одного з батьків) відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання".
ОСОБА_1 не погоджуючись з рішенням щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 від 12.04.2018 року та відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 від 12.04.2018 року за адресою АДРЕСА_2 звернулась до суду з відповідним позовом в інтересах малолітньої дитини.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).
Частинами третьою та четвертою статті 6 вказаного Закону встановлено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Відповідно до частини п'ятої статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно з абзацом 2 частини першої та частиною другою статті 7 вказаного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Частинами четвертою та п'ятою статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Відповідно до частини шостої зазначеної статті зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Статтею 91 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" встановлено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, зокрема, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Частиною першою статті 242 Цивільного кодексу України встановлено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Відповідно до пункту 3 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Пунктом 18 вказаних Правил встановлено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу); документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби); військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами). Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Згідно з пунктом 19 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Відповідно до пункту 23 вказаних Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11. Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами). Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників. У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Отже, зняття з реєстрації місця проживання особи/та реєстрація місця проживання особи за заявою її законного представника здійснюється виключно за наявності згоди інших законних представників, якими, зокрема, щодо малолітньої дитини є її батьки (батько та мати), при цьому у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, та її реєстрація місця проживання разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Підставою для відмови в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання особи є, зокрема випадок, якщо особа не подала необхідних документів або інформації. Рішення про відмову в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
В поданих 12.04.2018 ОСОБА_1 в інтересах її дочки ОСОБА_2 заявах про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини відповідачем зазначено про відмову у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання.
Підставою для відмови у знятті з реєстрації та у реєстрації місця проживання малолітньої дитини у вказаних заявах вказано те, що особа не подала необхідних документів або інформації (відсутня згода на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини одного з батьків).
Позивачем факт того, що нею разом з заявами про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини поданих в інтересах її дочки ОСОБА_2 не було подано згоди на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини батька останньої чи рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини визнається.
Відповідно до статті 161 Сімейного кодексу України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини. Якщо орган опіки та піклування або суд визнав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу баби, діда або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь із них.
Таким чином аргументи наведені позивачем на підтвердження позовних вимог, щодо того, що вона не може зв'язатись з батьком ОСОБА_2 та останній не бере участь у її вихованні та поводить себе в присутності дитини некоректно є обставинами, які підлягають врахуванню під час визначення місця проживання малолітної дитини з одним з батьків органом опіки та піклування або судом, водночас не визначено чинним законодавством обставиною, яка надає право на зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання малолітньої дитини за відсутності згоди батька чи рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини/
Отже, враховуючи те, що позивачем не було подано разом з заявами про зняття з реєстрації місця проживання та про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини поданих в інтересах її дочки ОСОБА_2 згоди на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини батька останньої чи рішення суду або рішення органу опіки та піклування щодо визначення місця проживання дитини, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були наявні правові підстави для прийняття рішень щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 від 12.04.2018 року та відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 від 12.04.2018 року за адресою АДРЕСА_2
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах малолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ) до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації (02002, м. Київ, вул. Кошиця, 11, код ЄДРПОУ 37388222) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов