Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 травня 2019 р. Справа № 520/4785/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Єгупенко В.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові адміністративний позов Харківської міської ради (м. Харків, майдан Конституції, 7) до ОСОБА_1, треті особи: Головне управління Національної поліції в Харківській області (м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5), Управління Служби безпеки України в Харківській області (м. Харків, вул. Мироносицька, 2), Прокуратура Харківської області (м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8), Харківська обласна державна адміністрація (м. Харків, вул. Сумська, 64) про обмеження права на мирне зібрання, -
16 травня 2019 року Харківська міська рада звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просила обмежити право на свободу мирних зібрань шляхом заборони проведення гр. ОСОБА_1 (адреса невідома, тел.: НОМЕР_1 Електронна пошта; ІНФОРМАЦІЯ_1) безстрокового мирного зібрання з використанням намету на майдані Свободи напроти будівлі Харківської обласної державної адміністрації у м. Харкові.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань встановлені статтею 280 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.280 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про встановлення іншого обмеження права на свободу мирних зібрань (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно ч.5 ст.280 КАС України відповідно до ч.1 ст.280 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про встановлення іншого обмеження права на свободу мирних зібрань (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі встановлено, що поданий адміністративний позов відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
Підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено. Перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні.
В пред'явленому адміністративному позові позивач в якості третіх осіб зазначив Головне управління Національної поліції в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратуру Харківської області, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Харківську обласну державну адміністрацію .
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (ч.5 ст.49 КАС України).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про залучення Головного управління Національної поліції в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратуру Харківської області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Харківську обласну державну адміністрацію третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Також, позивачем в адміністративному позові заявлено клопотання про визнання обов'язкової участі у судовому засіданні представників Головного управління Національної поліції в Харківській області, Управління Служби безпеки України в Харківській області, Прокуратури Харківської області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Харківської обласної державної адміністрації.
Розглянувши клопотання позивача про визнання обов'язкової участі у судовому засіданні третіх осіб, суд дійшов висновку про передчасність заявленого клопотання з огляду на наступне.
Відповідно до ч.5 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Треті особи у даній справі є суб'єктами владних повноважень, які викликаються до судового засідання судовими повістками та повинні забезпечити участь свого уповноваженого представника під час розгляду справи.
В свою чергу, позивачем не наведено обґрунтованих доказів ухилення третіми особами від явки в судове засідання за викликом суду.
Оскільки справа належить до окремих категорій термінових адміністративних справ, відповідно до ст.268 КАС України повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду справи здійснюється електронною поштою.
Частиною 1 статті 269 КАС України встановлено, що у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні (ч.2 ст.269 КАС України).
Керуючись ст. 5-9, 49, 248, 256, 268-270, 280 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти до розгляду адміністративний позов Харківської міської ради (м. Харків, майдан Конституції, 7) до ОСОБА_1, треті особи: Головне управління Національної поліції в Харківській області (м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5), Управління Служби безпеки України в Харківській області (м. Харків, вул. Мироносицька, 2), Прокуратура Харківської області (м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8), Харківська обласна державна адміністрація (м. Харків, вул. Сумська, 64) про обмеження права на мирне зібрання.
Залучити до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Національної поліції в Харківській області (м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5), Управління Служби безпеки України в Харківській області (м. Харків, вул. Мироносицька, 2), Прокуратуру Харківської області (м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8), Харківську обласну державну адміністрацію (м. Харків, вул. Сумська, 64).
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом Харківської міської ради (м. Харків, майдан Конституції, 7) до ОСОБА_1, треті особи: Головне управління Національної поліції в Харківській області (м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5), Управління Служби безпеки України в Харківській області (м. Харків, вул. Мироносицька, 2), Прокуратура Харківської області (м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8), Харківська обласна державна адміністрація (м. Харків, вул. Сумська, 64) про обмеження права на мирне зібрання.
Призначити судовий розгляд адміністративної справи на 11 год. 00 хв. 17 травня 2019 року у судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6, зал № 17, 1 поверх.
Встановити строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи до 09 год. 30 хв. 17 травня 2019 року.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Повідомити сторони та третіх осіб про дату, час і місце розгляду справи електронною поштою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.
Суддя В.В. Єгупенко