Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
16.05.2019 р. № 820/2558/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Бідонька А.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду заяву Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про роз'яснення судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року по справі № 820/2558/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Скасовано наказ Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради № 58 від 01.09.2017 року в частині скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 06.12.2016 року № 6332016401. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради видати ОСОБА_1 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Скасовано розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради № 614406 від 18.082017 року про припинення виплати ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про роз'яснення рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 року у даній справі в частині того яку саму довідку необхідно видати: ту, яка була скасована наказом начальника Управлінням від 01.09.2017, чи нову? За рішенням суду Управління зобов'язане повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Просить надати роз'яснення стосовно того, заяву від якої дати слід розглядати Управлінню.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановляння ухвали.
Згідно ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши заяву про роз'яснення рішення, суд дійшов наступного.
Зі змісту наведеного у ч. 1 ст. 254 КАС України законодавчого припису випливає, що роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта, викладення рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
У заяві про роз'яснення рішення заявник зазначив, що не зрозуміло яку довідку видати позивачу, ту що скасована наказом начальника Управлінням від 01.09.2017, чи нову? А також просить надати роз'яснення стосовно того, заяву від якої дати слід розглядати Управлінню.
Тобто, заявник просить роз'яснити судове рішення в частині способу та порядку його виконання.
Суд зазначає, що за змістом ст. 254 КАС України роз'ясненим може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення існують складнощі в його виконанні, оскільки без такого роз'яснення існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Відповідно до правової позиції, викладеної Вищим адміністративним судом України у постанові від 06.05.2010 року, рішення суду повинно бути зрозумілим. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Заявник в заяві фактично просить роз'яснити не рішення суду, а порядок його виконання, що, на переконання суду, призведе до зміни змісту судового рішення.
При цьому, дослідивши зміст зазначеного вище рішення суду, суд зауважує, що воно є чітким, зрозумілим і додаткового роз'яснення не потребує, а обставини, на які посилається заявник, фактично вказують на нерозуміння ним порядку виконання цього рішення.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви відповідача про роз'яснення судового рішення.
Керуючись ст.ст. 248, 254, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про роз'яснення судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.