Рішення від 06.05.2019 по справі 200/1458/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2019 р. Справа№200/1458/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши у підготовчому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про: визнання неправомірними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про перерахунок пенсії з 01.09.2018 року, зобов'язання Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.09.2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності з перерахунком проведеним 01.10.2017 року, с подальшим підвищенням у відповідності до законодавства.

за участю

представників сторін:

від позивача: Пономаренко С.Д. - особисто, ОСОБА_2 - довірен.,

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про перерахунок пенсії з 01.09.2018 року, зобов'язання Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01.09.2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності з перерахунком проведеним 01.10.2017 року, с подальшим підвищенням у відповідності до законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 03.12.2009 року їй призначено пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідачем була призначена пенсія. Позивач зазначає, що 13.07.2017 року вона була переведена на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вказував на те, що 01.10.2017 року у відповідності до Закону № 2148 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» здійснено перерахунок пенсії, щомісячний розмір пенсії став складати 3918,77 грн., де 3764,40 грн. - показник заробітної плати, що застосовується для призначення пенсії у 2017 році, 1,30126 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 80% у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач посилається на те, що 01.09.2018 року їй відповідачем був здійснений перерахунок пенсії та приведений у відповідність до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» після чого призначена щомісячна виплата пенсія в розмірі 3222 грн. у відповідності з розрахунку 1074 грн.х3%, де 1074 грн. - мінімальний прожитковий мінімум відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» для осіб, які втратили працездатність, 3% - кількість прожиткового мінімуму. Позивач вважає дії відповідача щодо перерахунку пенсії з 01.09.2018 року протиправними, оскільки під час перерахунку пенсії позивачу відповідачем не враховані положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що 31.08.2018 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії з 01.09.2018 року. Відповідач вказує на те, що відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через працівника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відповідач зазначає, під час ознайомлення з матеріалами справи встановлено, що позивач звертався до управління з заявою не встановленого зразку, яка була розглянута в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян» та на яку було надано відповідь стосовно перерахунку позивачу пенсії, що посвідчується листом управління № 173/П-02-01-01 від 14.09.2018 року. Відповідач вказує, що в матеріалах пенсії справи заява про перерахунок пенсії з 01.09.2018 року відсутня.

Стосовно перерахунку пенсії з 01.09.2018 року управління зазначає, що позивач з 03.12.2009 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років. 13.07.2017 року позивач звернувся до управління з заявою про переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач посилається на те, що відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідач вказує на те, що з аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345 є зайнятість на підземних роботах повний робочий день та така пенсія обчислюється шахтарям. Відповідач зазначає, що п. 2 Порядку № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списком, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. Відповідач вказує, що виконувана позивачем робота у спірний період передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1е, що затверджено постановою КМУ від 16.01.2003 року № 36. Відповідно зазначає, що через технічний збій програмного забезпечення при перерахунку пенсії розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року був помилково збільшений до 3918,77 грн., як 80% середнього заробітку, як шахтарю, але після перевірки пенсійної справи ОСОБА_1 в серпні 2018 року пенсію перераховано відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» приведено у відповідність.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду представником відповідача надано до суду заяву про розгляд справи без участі представника управління.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справи та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26 лютого 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року відкладено розгляд справи на 19 березня 2019 року, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2019 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 15 квітня 2019 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2019 року відкладено підготовче засідання на 06 травня 2019 року, у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по сукті в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на те, що позивач, представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з'явились, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 (а.с. 9-10).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 03.12.2009 року призначено пенсію за вислугою років, зазначені обставини не заперечуються сторонами.

З матеріалів справи встановлено, що 13.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до якої просила суд перевести з пенсії за вислугою років на пенсію за віком по списку № 1 (а.с. 74).

Розпорядженням 157613 від 24.07.2017 року ОСОБА_1 з 13.07.2017 року здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку переходом з виду на вид. Розмір пенсії призначено в сумі 3222 грн. (а.с. 65).

Згідно листа Пенсійного фонду України направленого на адресу ОСОБА_1 . встановлено, що за дорученням Прем'єр Міністра України В.Б. Гройсмана, на виконання вимог Закону України № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року. Пенсійний фонд України інформує, що до 01 жовтня 2017 року щомісяця ОСОБА_1 отримували 3222 грн. Після перерахунку з 01 жовтня 2017 року щомісячно ОСОБА_1 буде отримувати 3918,77 грн. Сума підвищення пенсії складає 696,77 грн. (а.с. 7).

Згідно витягу з Підсистеми Призначення та Виплати Пенсії вбачається, що 22.08.2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, у зв'язку з допущеними помилками в ПС та призначено пенсію з 01 вересня 2018 року у розмірі 3222 грн. (а.с. 123)

31.08.2018 року позивач звернувся до управління з заявою, відповідно до якої просив надати інформацію стосовно здійснення перерахунку, на яких підставах здійснений перегляд пенсійної справи, а також роз'яснити на яких підставах пенсія не відповідає прожитковому мінімуму пенсії по Україні (а.с. 63).

Листом від 14.09.2018 року № 173/П-02-01-01 Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивач про те, що 03.12.2009 року ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Добропільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. З 13.07.2017 року згідно особистої заяви ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до норм п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З дати призначення пенсії по теперішній час ОСОБА_1 має статус працюючої особи. Після перевірки пенсійної справи в серпні 2018 року пенсію перераховано відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також повідомлено, що до працівників, зайнятих повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» віднесені, зокрема, медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я. Оскільки мінімальний розмір пенсії згідно ст. 28 Закону встановлюється у відсотках до середньої заробітної плати шахтаря, а працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, то цим особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановленого до осі, які втратили працездатність. Згідно з ч. 3 статті42 Закону 1058 працюючим пенсіонерам розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 Закону № 1058, не перераховується у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тому, оскільки на момент переведення на пенсію за віком ОСОБА_1 була працюючою пенсіонеркою, розмір пенсії розрахований із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік», у розмірі 01.09.2015 року - 1074 грн. Враховуючи вищевикладене з 01.09.2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 пенсійні виплати як працюючої особи складає 3222 грн. (1074 грн.х3%). Пенсія призначена та виплачується згідно діючого пенсійного законодавства (а.с. 6).

З аналізу матеріалів справи, суд приходить висновку, що спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не обчислення/не перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі вимог Закону України “Про підвищення престижність шахтарської праці”.

З копії трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 встановлено, що остання 02.12.2009 року прийнята на роботу до ВП «Шахта «Алмазна» ДП «Добрпопіллявугілля» на посаду медичної сестри підземною вищої категорії; 01.05.2010 року переведена старшою медичною сестрою вищої категорії підземного медичного пункту; 29.12.2016 року звільнення, у зв'язку з переведенням до філії ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля»; 30.12.2016 року прийнята до філії ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» «Соцсервіс» по переводу з ШУ «Добропільске» на посаду сестри медичної підземної вищої категорії пункту здоров'я шахти «Алмазна» з повним робочим днем в шахті; станом на 13.07.2017 року продовжує працювати (а.с. 76-79)

Згідно довідки ДП “Вугільна компанія “Краснолиманська” від 26.10.2018 року № 277 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач працювала повний робочий день на “ДП “ВК “Краснолиманська” і за період з 10.07.1995 року по 02.09.1999 року, з 21.06.2006 року по 08.07.2014 року, та з 15.01.2015 року по 31.07.2018 року виконувала медичне обслуговування працівників на підземних роботах повний робочий день за професією фельдшер підземний, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділу, код КП 1.1е (а.с. 28).

Відповідно до довідка ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» № 374 від 13.07.2017 року про підтвердження наявного трудового стражу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлено, що ОСОБА_1 у період: з 02.12.2009 року по 30.04.2010 року виконували гірничі роботи за професією медична сестра підземного медпункту зайнята повний робочий день під землею, що передбачено списком 1 розділ І підрозділу 1 код КП 1.1е, затвердженого Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року; з 01.05.2010 року по 29.12.2016 року виконувала гірничі роботи за професією старша медична сестра підземного медпункту зайнята повний робочий день під землею, що передбачено списком 1 розділ І підрозділу 1 код КП 1.1е, затвердженого Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року; 29.12.2016 року звільнена по переводу на підставі наказу № 246 від 26.12.2016 року (а.с. 50, 81-82).

Згідно довідки ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» № 52 від 13.07.2017 року встановлено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день у філії ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» «Соцсервис» за період з 30.12.2016 року по теперішній час виконує гірничі роботи за професією медсестрою медпункту підземного, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1е, затвердженого Постановою КМУ № 36 від 16.01.2003 року (а.с. 49, 83).

Також, відповідно до архівної довідки про спуски в шахту від 09.04.2019 року № 180

позивача вбачається, що:

- у 2009 році було здійснено 18 спуск у грудні.

- у 2010 році було здійснено: 19 спусків - АДРЕСА_1 січні АДРЕСА_2 - АДРЕСА_1 лютому АДРЕСА_3 березні АДРЕСА_4 квітні АДРЕСА_2 у травні, 21 - у червні, 22 - у липні, АДРЕСА_5 .+19 АДРЕСА_6 серпні АДРЕСА_7 вересні АДРЕСА_3 - АДРЕСА_1 жовтні, 22 - у листопаді, 23 відп. - у грудні.

- у 2011 році було здійснено: 3 відп.+21 спуски - у січні, 20 - у лютому, 22 - у березні, 13+8відп. АДРЕСА_8 квітні АДРЕСА_4 травні АДРЕСА_4 червні АДРЕСА_7 - у липні, 22 - у серпні, 20+2відп. - у вересні, АДРЕСА_9 відп.+14 - жовтні, АДРЕСА_3 - у листопаді, 22 - у грудні.

- у 2012 році було здійснено: 23 спуски - АДРЕСА_1 січні АДРЕСА_4 лютому АДРЕСА_3 березні АДРЕСА_2 - у квітні, 21 - у травні, 11+8відп. - червні, 3 відп.+17 - у липні, 21 АДРЕСА_6 серпні АДРЕСА_3 вересні АДРЕСА_10 жовтні, 22 - у листопаді, 12+9відп. - у грудні (а.с. 54).

Згідно довідки ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» від 09.04.2019 року № 181 наявні такі відомості про спуски в шахту ОСОБА_1 :

- у 2013 році: січень - 21, лютий - 20, березень - АДРЕСА_2 , квітень - 22, травень - АДРЕСА_11 , червень - 18, липень - 23, серпень - 13відп.+8, вересень - 5відп. + 9, жовтень - 21, листопад - 21, грудень - 14 + 6відп.

- у 2014 році: січень - 5відп.+16, лютий - 20, березень - 20, квітень - 21, травень - 18, червень - 4відп.+16, липень - 18, серпень - 19, вересень - 22, жовтень - 23, листопад - 20, грудень - 19+4відп. (а.с. 30).

у 2015 році: січень - 5відп.+15, лютий - 20, березень - 19, квітень - 21, травень - 18, червень - 4відп. + 16, липень - 18, серпень - 19, вересень - 16 + 4відп., жовтень - 4відп. + 16, листопад - 19+2 відп. б/зб., грудень - 21 + 2відп.б/зб.

- у 2016 році: січень - 19, лютий - 21, березень - 22, квітень - 20, травень - 7відп. + 12, червень - 7 + 13відп., липень - 1відп. + 20, серпень - 21, вересень - 22, жовтень - 20, листопад - 17+5відп, грудень - АДРЕСА_11 (а.с. 55).

Згідно довідки ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» від 09.04.2019 року № 182 наявні такі відомості про спуски в шахту ОСОБА_1 :

- у 2017 році: січень - 20, лютий - 20, березень - 22, квітень - 19, травень - 18, червень - 9, липень - 19, серпень - АДРЕСА_4 , вересень - АДРЕСА_12 , жовтень - АДРЕСА_2 листопад - АДРЕСА_13 , грудень - 19.

- у 2018 році: січень - 21, лютий - 20, березень - 21, квітень - 20, травень - 13, червень - 18, липень - 23, серпень - 22, вересень - 19, жовтень - АДРЕСА_3 , листопад - АДРЕСА_12 , грудень - 17.

- у 2019 році: січень - 21, лютий - АДРЕСА_13 , березень АДРЕСА_14 20 (а.с. 56).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 13 зазначеного закону, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (надалі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону № 345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.

Пунктом 2 “Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.112005 р. № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Як встановлено судом вище, виконувана позивачем робота у спірний період згідно довідки ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» від 13.07.2017 року № 374, від 13.07.2017 рокук № 52 передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, код КП 1.1 е, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Нормами зазначеної постанови (яка була чинна на час виконуваної позивачем роботи) затверджений список виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умова, та передбачає, зокрема:

п. 1.1е - е) всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

З аналізу вищезазначених положень суд приходить до висновку, що положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розповсюджуються на професію позивача, а саме медсестри, оскільки остання була зайнята повний робочий день під землею.

Водночас, суд вважає за доцільне зазначити, що здійснивши перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з допущенням помилки в ПС з 01 вересня 2018 року (а.с. 123) без врахування положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” відповідачем не було взято до уваги зокрема довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також архівних довідок про кількість підземних спусків позивача (що підтверджують роботу саме під землею) та кількість/відсотків часу, достатнього для призначення пенсії саме згідно Закону України “Про престижність шахтарської праці”.

З огляду на вищевикладене, суд вважає протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.09.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 3918,77 грн. до 3222 грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням зазначених положень законодавства, враховуючи дискрецію повноважень пенсійного органу щодо обчислення страхового (пільгового) стажу, призначення/перерахунку пенсії суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити розрахунок і сплатити пенсію.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про визнання протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.09.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 3918,77 грн. до 3222 грн., зобов'язання Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2018 року відповідно до перерахунку пенсії від 01.10.2017 року в розмірі 3918,77 грн. з подальшим перерахунком пенсії відповідно до законодавства України.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, оскільки підставою звернення до суду стали протиправні дії відповідача, суд приходить висновку про стягнення судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних відшкодувань Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в розмірі 704,80 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.09.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 3918,77 грн. до 3222 грн., зобов'язання Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2018 року відповідно до перерахунку пенсії від 01.10.2017 року в розмірі 3918,77 грн. з подальшим перерахунком пенсії відповідно до законодавства України - задовольнити.

Визнати протиправними дії Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.09.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 3918,77 грн. до 3222 грн.

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 01 вересня 2018 року відповідно до перерахунку пенсії від 01.10.2017 року в розмірі 3918,77 грн. з подальшим перерахунком пенсії відповідно до законодавства України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_15 ) за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А, код ЄДРПОУ 37755477) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривні 40 копійок.

Повний текст постанови складено та підписано 06 травня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська В.В.