Рішення від 16.04.2019 по справі 826/11793/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16 квітня 2019 року № 826/11793/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "АЛЬКОР ІНВЕСТ" до Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 ., ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «АЛЬКОР ІНВЕСТ» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 .), ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 .) з квартири АДРЕСА_1 , яка належить ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» на праві приватної власності за заявою нового власника;

- зобов'язати Дарницьку районну в місті Києві державну адміністрацію зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 .) з квартири АДРЕСА_2 .

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що являється власником житлового приміщення (квартири), а тому відмова відповідача щодо зняття з реєстрації місця проживання осіб, що не являються власниками нерухомого майна, є протиправною.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2017 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляну в судовому засіданні.

В судових засіданнях представником позивача позовні вимоги підтримано у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представником відповідача щодо задоволення позову заперечено з підстав, викладених у запереченнях на позов.

Третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, надано заперечення щодо задоволення позову.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, за письмовим клопотанням представників позивача, судом ухвалено продовжувати розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті. Окружним адміністративним судом м. Києва встановлено наступне.

Між АКБ «Інтербанк» та ОСОБА_2 укладено іпотечний договір № 89/05-1 від 06.10.2005 року, відповідно до умов якого ОСОБА_2 . надано ІЗ 000,00 доларів США зі сплатою 12,5 річних відсотків, із терміном погашення боргу - не пізніше 05.10.2010 року.

В забезпечення умов кредитного договору, між АКБ «Інтербанк» та ОСОБА_2 06.10.2005 року укладено іпотечний договір, відповідно до умов якого забезпечено вимоги іпотекодержателя за кредитним договором. Предметом іпотеки, згідно умов договору, є нерухоме майно - квартира АДРЕСА_1 .

В подальшому, сторонами внесено зміни, на підставі додаткової угоди №1 від 10.12.2007 року та договору про внесення змін до іпотечного договору від 10.12.2007 року. Зокрема, сторонами збільшено суми кредиту до 37 570,00 доларів США та процентів до 13 річних відсотків.

Відповідно до копії витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.03.2017 року, ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» 27.03.2017 року зареєстровано за собою право власності на предмет іпотеки. Відповідно до змісту витягу, право власності виникло на підставі договору про відступлення права вимоги за іпотечним договором і договором застави, серія та номер: 18879, виданий 21.10.2016; лист-вимога, серія та номер: 16/01/2017, видавник: ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АЛЬКОР ІНВЕСТ»; протокол зборів учасників, серія та номер: 09032017, виданий 09.03.2017, виданий: ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «АЛЬКОР ІНВЕСТ»; іпотечний договір, серія та номер: 3805, виданий 06.10.2005; договір про внесення змін до іпотечного договору, серія та номер: 3400, виданий 10.12.2007.

Вважаючи себе власником нерухомого майна, ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» 29.08.2017 року звернулося до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації із заявами про зняття з реєстрації місця проживання у вказаній квартирі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 .

Відповідно до рішень Дарницької РДА від 30.08.2017року позивачу відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання вказаних осіб, у зв'язку із неподанням представником всіх необхідних документів, а саме: рішення суду, яке набрало законної сили про позбавлення права власності на житлове приміщення, права користування тощо.

ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» вважає вказану відмову протиправною і такою, що порушує права позивача.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про свободу пересування га вільний вибір місця проживання», а також Правилами реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 року № 1077 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин) розроблений відповідно до Законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Відповідно до ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

Відповідно до ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів. до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Пунктом 8 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила реєстрації місця проживання) документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України ''Про адміністративні послуги''.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть;

- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.

З аналізу наведених норм вбачається, що зняття з реєстрації місця проживання особи, окрім власного бажання, можливо виключно на підставі рішення суду або ж смерті такої особи.

Вичерпний перелік підстав, за яких Орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначено статтею 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», зокрема це:

- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Аналогічні вимоги щодо існування підстав для зняття з реєстрації місця проживання особи викладено і в п. 26 Правила реєстрації місця проживання.

Відповідно до наданих доказів, позивачем до Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації 29.08.2017 року подано заяви про зняття з реєстрації місця проживання у квартирі АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , що зареєстровані та проживають за вказаною адресою, однак спірними рішеннями відповідача у задоволенні заяв відмовлено.

Як вбачається із змісту оскаржуваних рішень, а також відзиву на позов, наданого Дарницькою районною в місті Києві державною адміністрацією, у знятті з реєстрації з місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 відмовлено, оскільки заявником не подано усіх передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця І/ проживання» документів, необхідних для задоволення заяви про зняття з реєстрації місця проживання особи.

Так, зокрема, позивачем не подано рішення суду, яким ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 позбавлено права користування житловим приміщенням.

Відповідно до наданих представником позивача доказів, до кожної із заяв, позивачем додано копію довіреності на представництво інтересів ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» у будь- яких державних органах, установах та організаціях, копію паспорта представника товариства та квитанцію про оплату адміністративних послуг, що підтверджується копіями Опису документів що подано до ЦНАП суб'єктом господарювання, громадянином для виконання адміністративної послуги.

При цьому, із змісту зазначених описів вбачається, що представником позивача не подано жодного документа на підтвердження втрати права користування житловим приміщенням зазначеними особам.

З аналізу наведених обставин справи та норм чинного законодавства вбачається, що представником ТОВ «ФК «АЛЬКОР ІНВЕСТ» до заяв про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 не надано усіх передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» документів, необхідних для вирішення питання про зняття з реєстрації місця проживання особи, а відтак, спірні рішення прийнято відповідачем правомірно та у спосіб, передбачений Законом. )

При цьому, безпідставними є посилання позивача на прийняття відповідачем позитивного рішення щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , на факт протиправності рішень про відмову з знятті з реєстрації місця проживання, оскільки рішення про зняття з реєстрації місця проживання приймається на підставі поданих заявником документів, а ніяк не на підставі прийнятих раніше суб'єктом владних повноважень рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись вимогами сг.ст. 2, 5 - 11. 19. 72 - 77, 90, 139. 241 - 246. 250. 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІ III И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "АЛЬКОР ІНВЕСТ"( 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1-Б офіс 207) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими cm. ст. 293. 295 - 297 КАС України.

Суддя Н.М. Клименчук