про залишення заяви без руху
15 травня 2019 року
м. Рівне
№460/1132/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозуля Д.П., перевіривши виконання вимог статтей 160, 161, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою
Головного управління ДФС у Рівненській області
до ОСОБА_2
про підтвердження обгрунтованості повного адміністративного арешту майна платника податків,-
Головне управління ДФС у Рівненській області звернулося до суду з заявою про підтвердження обґрунтованості повного адміністративного арешту майна платника податків ОСОБА_2.
Згідно із п.2 ч.1 ст.283 Кодексу адміністративного судочинства, провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Частиною 2 ст.283 цього Кодексу визначено перелік особливих вимог, що встановлюються для подання заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків. Водночас у частині, що не врегульована ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина перша статті 4 Закону).
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII, установлено з 01.01.2019 прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 1921,00 грн., на одну особу.
За змістом п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову немайнового характеру, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак, суддею встановлено, що заявником Головним управлінням ДФС у Рівненській області при поданні заяви не додано суду доказів сплати судового збору у розмірі 1921,00грн., за позовні вимоги немайнового характеру.
Разом з тим, заявником подано клопотання про відстрочення від сплати судового збору до прийняття рішення. Вказане клопотання мотивоване тим, що законодавцем визначено невідкладність звернення до суду у разі настання обставин, що зумовлюють звернення. Водночас, контролюючий орган немає можливості провести розрахунки, у зв'язку із відсутністю коштів на сплату судового збору.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті(ч.2 ст.8 Закону України "Про судовий збір").
Аналогічна норма права також викладена в частині 1 статті 133 КАС України, де зазначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведених норм вбачається, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан позивача. При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Право на звільнення від сплати судового збору мають у тому числі і бюджетні установи, однак, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не може слугувати підставою для звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати. Зазначена позиція також збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України” від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).
Таким чином, вказане клопотання про відстрочення від сплати судового збору, з підстав відсутності коштів на сплату судового збору - не підлягає задоволенню.
Так, суд звертає увагу на ч.3 т.283 КАС України, де зазначено, що у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
За таких обставин, заявнику слід надати строк для усунення недоліків заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, у спосіб, який передбачає подання до суду документа про сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн., із зазначенням реквізитів відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням вимоги немайнового характеру.
Вказаний судовий збір слід перераховувати на наступні платіжні реквізити: Отримувач коштів УК у м.Рiвному/м.Рiвне/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012714; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача 34311206084031; Код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу "Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Рівненський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)".
Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 10:00год. 16 травня 2018 року..
Керуючись статтею 160, 161, 283 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління ДФС у Рівненській області до ОСОБА_2 про підтвердження обгрунтованості повного адміністративного арешту майна платника податків залишити без руху.
Встановити Головному управлінню ДФС у Рівненській області для усунення недоліків заяви, строк до 10:00год. 16 травня 2018 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Зозуля Д.П.