Справа № 420/2903/19
14 травня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання незаконними дій,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання незаконними дій Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області щоло невнесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №6107, складеного 11.07.2013р. Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, а саме у «відомостях про батька» у графі «громадянство» не зазначення «громадянин Російської Федерації».
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 1 ч.1 ст.4 визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, у свідоцтві про народження ОСОБА_2 (виданого повторно), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . серії НОМЕР_1 від 21.09.2019р., у «відомостях про батька» у графі «громадянство» відсутня інформація про громадянство батька.
Разом з тим, до позовної заяви додано висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, прийнятого відділом реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції 06.04.2019р., яким ОСОБА_1 повідомлено про неможливість внесення змін до актового запису про народження №6107 від 11.07.2013р., оскільки заявницею не надані документи, які підтверджують громадянство батька дитини на момент державної реєстрації народження-11.07.2013р.
Таким чином, предметом розгляду справи є внесення змін до актового запису про народження дитини позивача ОСОБА_2 .
Статтею 49 Цивільного кодексу України передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до п.п. 2.3.1 п. 2.3 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 N 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
Судом встановлено, що в рамках зазначеної справи позивач звернувся до суду за захистом права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права на відображення у актовому записі малолітньої дитини відомості про громадянство батька, а не для оскарження відмови органу державної реєтрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
При цьому, у позовній заяві відсутні доводи щодо неправомірності вказаної відмови відділу реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції від 06.04.2019р.
Натомість, позивач обгрунтовує свої вимоги тим, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, не зазначивши 11.07.2013р. у актовому записі про народження ОСОБА_2 №6107 відомостей про громадянство батька дитини, порушив постанову КМУ від 10.11.2010р. №1025.
Разом з тим, відмова відділу реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції у внесення змін до акту цивільного стану від 06.04.2019р., з дати прийняття якої, на думку позивача, відраховується строк на звернення до суду із цим позовом, позивачем не оскаржується.
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Таким чином, вказаний спір не має ознак публічно-правового та підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.01.2019р. по справі № 807/45/17.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 170 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4,19,170, 294-295, КАС України, суддя,-
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання незаконними дій,- відмовити, позовні матеріали повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню за правилами цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра