Ухвала від 11.05.2019 по справі 320/2288/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

11 травня 2019 року м. Київ № 320/2288/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до комунального підприємства Білоцерківської міської ради Київської області по приватизації державного житлового фонду, третя особа: ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з вимогами до КП Білоцерківської міської ради по приватизації державного житлового фонду, третя особа ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, яка виразилась у відмові у видачі дублікату свідоцтва про право власності на квартиру та зобов'язання відповідача видати дублікат свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Обгрунтовуючи своє звернення, позивачі зазначили, що вони є співвласниками по 1/5 частини вищевказаної квартири та направили відповідачу заяву з проханням видати їм дублікат свідоцтва про право власності на це житло. Оскільки їм було відмовлено у видачі дубліката свідоцтва, вони вважають, що порушене їх право на володіння, розпорядження та користування майном.

Дослідивши доводи поданої заяви та приєднаних документів, суд приходить до висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі, з огляду на таке:

держава в особі відповідних органів, які діють у межах їхньої компетенції, встановленої законом, може брати участь у судових процесах, в тому числі як позивач, за правилами цивільного, господарського або адміністративного судочинства, виходячи передусім із суті правовідносин та з урахуванням, зокрема, суб'єктного складу сторін та інших чинників, які можуть впливати на визначення юрисдикції судів. У випадку, коли держава вступає у цивільні чи господарські правовідносини, вона має на меті задоволення приватного інтересу і цивільну правоздатність на рівні з іншими учасниками цих правовідносин. Метою участі держави в особі відповідних органів в адміністративних правовідносинах є публічний інтерес, тобто, вступаючи у такі відносини, держава захищає інтереси невизначеного кола осіб і діє через органи як суб'єкт владних повноважень. Поведінка органів, через які діє держава у цивільних або адміністративних відносинах, розглядається як поведінка держави у цивільних або адміністративних відносинах. Як у цивільних, так і в адміністративних відносинах органи, через які діє держава, не мають власних прав і обов'язків, але наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних відносинах.

Комунальним підприємством в Україні є самостійний господарюючий статутний суб'єкт, що може здійснювати виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність із метою одержання відповідного прибутку (доходу). Органи місцевого самоврядування можуть утворювати, реорганізовувати та ліквідовувати комунальні підприємства (заклади, установи). Відносини цих органів з комунальними підприємствами будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. До відання виконкомів органів сільських, селищних і міських рад згідно з їх повноваженнями по управлінню комунальною власністю належить встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків комунальних підприємств, а також заслуховування звітів про роботу їхніх керівників.

Як слідує із змісту позовної заяви відповідачем у справі є комунальне підприємство, яке згідно із його статутом є комунальним підприємством та господарюючим суб'єктом, який здійснює комерційну діяльність з метою одержання прибутку.

Предметом діяльності підприємства є оформлення у спільну та приватну власність квартир багатоквартирних будинків, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, які використовуються громадянами на умовах найму; ведення обліку приватизованого житла; підготовка рішення виконавчого комітету з питань реприватизації житла; видача довідок власникам приватизованих квартир /будинків/; оформлення та видача дублікатів свідоцтв на право власності на квартиру /будинок/.

Підставою звернення до суду стало, як зазначено у позовній заяві, стало захист права власника на вільне володіння, розпорядження та користування майном, що за відсутності дубліката свідоцтва про таке право, є його обмеженням.

Таким чином, у даному спорі відсутній публічно-правовий характер, який передбачає не тільки обов'язку наявність у складі учасників суб'єкта владних повноважень, а й здійснення ним владно-управлінських функції, в тому числі, і на виконання делегованих повноважень.

Відповідач як комерційне підприємство, що надає послуги у сфері приватизації майна, в тому числі і шляхом видачі дублікатів документів на комерційних засадах не може розглядатися як суб'єкт владних повноважень, тим більше, що захисту підлягає право власності на житло, тобто приватне-правове право.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАСУ, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 170, 171, 248, 243, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до комунального підприємства Білоцерківської місіької ради по приватизації державного житлового фонду (код 20579025, м. Біла Церква, вул. Торгова площа, 11) про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії.

2. Копію ухвали направити заявникам для відома.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Брагіна О.Є.