Іменем України
13 травня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1245/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Чернявської Т.І., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, про скасування постанови від 24 жовтня 2018 року ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває адміністративна справа за позовом адвоката Ракицької Ірини Миколаївни (далі - представник) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - третя особа), в якому представник позивача з урахуванням позовної заяви від 12 квітня 2019 року б/н (арк. спр. 27-29) просить скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 57206386, винесену відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області щодо виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18 за виконавчим листом, виданим Луганським окружним адміністративним судом 23 серпня 2018 року у адміністративній справі № 812/1341/18.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 16 травня 2018 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не здійснення позивачу перерахунку його пенсії по інвалідності за заявою від 06 квітня 2018 року та зобов'язання провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії позивачу, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у справі № 812/1341/18 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;
- в решті позовних вимог відмовлено.
По вказаній справі виданий виконавчий лист, який направлено на примусове виконання. Однак, вказане рішення суду не було виконано.
З огляду на викладене представник позивача звернулася до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з запитом щодо виконання рішення суду. З відповіді на запит представником позивача встановлено, що рішенням від 03 вересня 2018 року № 13 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу.
За результатами пошуку виконавчих проваджень в Автоматизованій системі виконавчих проваджень представнику позивача стало відомо, що виконавче провадження завершене.
Як слідує з резолютивної частини рішення апеляційного суду Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зобов'язано розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Правова оцінка суду полягала в такому: «Враховуючи вищевикладене, та те, що позивач є громадянином із числа військовозобов'язаних, якій проходив збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважається таким, що проходив військову службу та користується гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями, відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи такі висновки суду, постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18 виконана неналежним чином, а отже, виконавче провадження закінчено незаконно.
З урахуванням викладеного представник позивача вважає, що постанова від 24 жовтня 2018 року ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження підлягає скасуванню.
Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 13 травня 2019 року за № 2366, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити за необґрунтованістю (арк. спр. 76-77). Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 23 серпня 2018 року у справі № 812/1341/18, про зобов'язання Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
13 вересня 2018 року державним виконавцем, керуючись вимогами Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
На адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від боржника, з якої встановлено, що Старобільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області розглянуто заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року, за наслідками якої 03 вересня 2018 року прийнято рішення за № 13 про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
24 жовтня 2018 року, керуючись вимогами пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Копію постанови направлено сторонам виконавчого провадження, виконавчий документ - до суду.
Згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім; постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням.
Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналися або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що жодних законних підстав для задоволення позову не існує.
13 травня 2019 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 26242/2019 від третьої особи надійшов відзив на адміністративний позов від 06 травня 2019 року № 7229/08 (арк. спр. 93).
Третя особа зазначила, що 07 червня 2018 року Луганським окружним адміністративним судом винесено рішення по справі № 812/1341/18 за позовом адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії, яким у задоволенні вимог відмовлено в повному обсязі.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18 постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову, якою визнано протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви позивача від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18 Старобільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області 03 вересня 2018 року вдруге було розглянуто заяву позивача від 17 квітня 2018 року та прийнято рішення за № 13 про відмову в перерахунку пенсії, як військовослужбовцю за нормами абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами згідно з Законом № 2148-VІІІ.
25 вересня 2018 року за вих. № 12869/02-07 на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження управлінням надано відповідь щодо повного виконання ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18 в добровільному порядку.
06 листопада 2018 року за вх. № 932-07 до управління надійшла постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 24 жовтня 2018 року про закінчення виконавчого провадження.
Пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено закінчення виконавчого провадження на підставі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, що і відбулося в цьому випадку.
На підставі викладеного Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Ухвалою від 01 квітня 2019 року позову заяву адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 24-25).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2019 року відкрито провадження у справі за позовною заявою адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови від 24 жовтня 2018 року ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні на 10 травня 2019 року о 10 год. 00 хв. (арк. спр. 1-3).
Судове засідання, призначене на 10 травня 2019 року о 10 год. 00 хв., через ненадання відповідачем витребуваних ухвалою від 02 травня 2019 року матеріалів виконавчого провадження ВП 57206386, в рамках якого винесено постанову від 24 жовтня 2018 року про закриття виконавчого провадження, відкладено до 13 травня 2019 року до 15 год. 00 хв. (арк. спр. 71).
Представники сторін та третя особа у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (арк. спр. 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 70, 72, 73, 74, 75, 98). В позовній заяві від 12 квітня 2019 року представник позивача просила розглянути справу за її відсутності та відсутності позивача (арк. спр. 27-29), відповідач у відзиві на позовну заяву від 13 травня 2019 року № 2366 просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 76-77).
Згідно з частиною третьою статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, судом встановлено таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у задоволенні позовних вимог адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії відмовлено повністю (арк. спр. 61-62).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у справі № 812/1341/18 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково (арк. спр. 9-12, 63-66):
- визнано протиправними дії Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду відповідно до вимог пенсійного законодавства заяви ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року на підставі абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;
- в решті позовних вимог відмовлено.
23 серпня 2018 року ОСОБА_1 за постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі № 812/1341/18, яка набрала законної сили 18 липня 2018 року та підлягає примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», видано виконавчий лист (арк. спр. 9-12, 20, 90-91).
13 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області з заявою від 30 серпня 2018 року про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа у справі № 812/1341/18, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції № 3088 (арк. спр. 79).
Рішенням Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 03 вересня 2019 року № 13 про розгляд заяви ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18, ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії як військовослужбовцю за нормами абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами згідно з Законом № 2148-VIII, оскільки на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу (арк. спр. 15-17, 83-84, 94-96).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 13 вересня 2018 року ВП № 57206386 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом 23 серпня 2018 року у справі № 812/1341/18, про зобов'язання Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року про перерахунок пенсії як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та згідно норм пенсійного законодавства з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні; стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 14892,00 грн (арк. спр. 67-69, 81).
Листом від 26 вересня 2018 року № 9629/08-08 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило державного виконавця про добровільне виконання рішення суду у справі № 812/1341/18 та прийняття рішення від 03 вересня 2018 року № 13 із занесенням його до журналу обліку пенсійних справ, по яких винесено рішення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсій за 2018 рік (арк. спр. 82, 85-87).
24 жовтня 2018 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області винесено постанову ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним повним виконанням рішення суду (арк. спр. 67-69, 89).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначає стаття 287 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 02 лютого 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404, у відповідній редакції).
За визначенням статті 1 Закону № 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 13 Закону № 1404).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 Закону № 1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання (пункти 1, 3 частини другої статті 18 Закону № 1404).
Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 визначено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону № 1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Згідно з абзацом першим частини четвертої статті 27 Закону № 1404 державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону № 1404 у разі закінчення виконавчого провадження (крім офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження. Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що 03 вересня 2018 року Старобільським об'єднаними управлінням Пенсійного фонду України Луганської області прийнято рішення за № 13 про розгляд заяви ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії як військовослужбовцю за нормами абзацу третього статті 59 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі змінами згідно з Законом № 2148-VIII, оскільки на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу.
Оскільки до повноважень державного виконавця не входить перевірка правильності прийнятого Старобільським об'єднаними управлінням Пенсійного фонду України Луганської області рішення від 03 вересня 2018 року за № 13 про розгляд заяви ОСОБА_1 від 06 квітня 2018 року на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2018 року по справі № 812/1341/18, постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 24 жовтня 2018 року ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження винесена правомірно.
У разі незгоди з рішенням Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 03 вересня 2018 року за № 13 позивач має право оскаржити зазначений правовий акт індивідуальної дії в судовому порядку.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді даної справи суд враховує висновки щодо застосування норм права у відносинах, пов'язаних зі здійсненням перерахунку пенсії із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладені у постанові Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі № 822/1346/18 (№ рішення в ЄДРСР 78528310).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові Верховного Суду від 11 грудня 2018 року у справі № 822/1346/18, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає окрему категорію військовослужбовців, які: брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, об'єднаних фактом того, що відповідна участь здійснювалась у період проходження строкової військової служби.
Частину третю статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідно застосовувати з урахуванням її синтаксичного аналізу та контекстного зв'язку з іншими її положеннями та положеннями статті 10 цього Закону, а також з урахуванням попередньої редакції вказаної статті, яка передбачала лише одну категорію військовослужбовців, що мали право обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Враховуючи те, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, позивач не має права на перерахунок пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 06 березня 2019 року у справі № 2540/2495/18 (№ рішення в ЄДРСР 80269550), від 26 березня 2019 року у справі № 816/99/18 (№ рішення в ЄДРСР 80699169) та від 23 квітня 2019 року у справі № 822/1311/18 (№ рішення в ЄДРСР 81399058).
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 10 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Ракицької Ірини Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, буд. 22), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92704, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1 А) про скасування постанови від 24 жовтня 2018 року ВП № 57206386 про закінчення виконавчого провадження відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 287 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.І. Чернявська