Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"08" травня 2019 р.Справа № 5023/9139/11
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Савченко А.А.
розглянувши матеріали
по справі за заявою ТОВ "Еллакс", м. Харків
до ТОВ "Еллакс", м. Харків
про визнання банкрутом
Постановою господарського суду Харківської області від 11.04.2012 ТОВ "Еллакс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Безпалого С.О.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.12.2012 припинено обов'язки арбітражного керуючого Безпалого С.О. як ліквідатора ТОВ "Еллакс", призначено ліквідатором у справі арбітражного керуючого Погорілу О.І.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.06.2017 усунуто арбітражного керуючого Погорілу О.І. від обов'язків ліквідатора ТОВ "Еллакс" та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Безпалого С.О.
22 квітня 2019 року до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. №9916), в якому заявник просить суд замінити кредитора по справі №5023/9139/11 з ДПІ у Київському районі м. Харкова на Головне управління ДФС у Харківській області.
08 травня 2019 року ГУ ДФС у Харківській області надано до суду уточнене клопотання про заміну кредитора правонаступником (вх. №11161), в якому заявник просить суд замінити кредиторів по справі №5023/9139/11 з ДПІ у Київському районі м. Харкова та ДПІ у Московському районі м. Харкова на Головне управління ДФС у Харківській області.
Розглянувши матеріали справи, клопотання Головного управління ДФС у Харківській області та уточнення до нього, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Харківської області від 11.04.2012 ТОВ "Еллакс" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 20.02.2012 затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Еллакс", до складу якого увійшли, зокрема, вимоги ДПІ у Московському районі м. Харкова та ДПІ у Київському районі м. Харкова.
З огляду на вищевикладене судом встановлено, що ДПІ у Московському районі м. Харкова та ДПІ у Київському районі м. Харкова є кредиторами у справі про банкрутство ТОВ "Еллакс".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції Закону України №2343-ХІІ від 14.05.1992р. (далі - Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно п.19-1.1.22 статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
Отже, з внесенням змін до ПК України повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства, перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 №981 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, реорганізувавши шляхом злиття, перетворення і приєднання державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, державні податкові інспекції у районах, містах (крім мм. Києва та Севастополя), районах у містах, спеціалізовані державні податкові інспекції, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції, за переліком згідно з додатками 1-3. Установлено, що зазначені органи державної податкової служби, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з цією постановою.
Згідно з Додатком 2 до постанови КМУ №981 від 21.09.11 було утворено шляхом перетворення Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Державної податкової служби та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Державної податкової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №229 "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів згідно з додатком 1. Реорганізовано шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Міністерства доходів і зборів територіальні органи Державної податкової служби та Державної митної служби згідно з додатком 2. Визначено територіальні органи Міністерства доходів і зборів правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Згідно з додатком 1 постанови КМУ №229 від 30.03.2013 було утворено Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Згідно з додатком 2 постанови КМУ №229 від 30.03.2013 Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова ДПС реорганізовано в Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова ДПС реорганізовано в Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізувати територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2, за наслідками чого було утворено Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, а також Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано в Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області та Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області реорганізовано в Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 № 892 "Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено перейменувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1.
На підставі вищезазначеної постанови Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області було перейменовано на Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 №892 Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області було реорганізовано шляхом приєднання до Київської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Харківській області.
Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає вимоги Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредиторів обґрунтованими.
Крім того, суд зазначає, що в цій справі має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції), в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. №9916), з урахуванням наданих уточнень (вх. №11161), та здійснити заміну кредиторів ТОВ "Еллакс" - ДПІ у Київському районі м. Харкова та ДПІ у Московському районі м. Харкова на їх правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Керуючись ст.ст. 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 52, 232-235, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Задовольнити клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. №9916), з урахуванням наданих уточнень (вх. №11161).
Здійснити заміну у справі №5023/9139/11 кредиторів ТОВ "Еллакс" - ДПІ у Київському районі м. Харкова та ДПІ у Московському районі м. Харкова на їх правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.
Зобов'язати ліквідатора врахувати відповідну заміну кредитора в реєстрі вимог кредиторів.
Ухвалу направити ліквідатору, кредиторам, банкруту, ГУ ДФС у Харківській області, прокуратурі.
Ухвала набирає законної сили 08.05.2019р. та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256 ГПК України.
Суддя Савченко А.А.