19.04.2019 Справа №607/3590/19
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суд Тернопільської області Сливка Л. М. ., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції у місті Тернополі Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, з вищою освітою, жителя АДРЕСА_1 працює на посаді начальника філії «Тернопільська дорожня експлуатаційна дільниця» ДП «Тернопільський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України « ,
за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №239880 від 04 лютого 2019 року слідує, що 30 грудня 2018 року о 00 год. 14 хв. на 142 км +560 м автодороги АДМ 12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам»янка ( с. Підгороднє) , ОСОБА_2, будучи посадовою особою, порушив правила норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження транспортного засобу марки «Мерседес Бенз», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_3 внаслідок наїзду на перешкоду (вибоїну ) на дорожньому покритті, що стало супутньою причиною ДТП, чим порушив п.п. 1.5 Правил дорожнього руху України, п.п. 3.1.1, 3.1.2 ДСТУ 3587-97 Автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_2 та його адвокат Цимбалюк О. Є. подали письмові пояснення, згідно із якими просять провадження у справі закрити з підстав відсутності у діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Таку свою позицію вмотивовують тим, що організацією,яка здійснює функції з управління автомобільним дорогами загального користування у Тернопільській області є Служба автомобільних доріг у Тернопільській області, якою виділяються кошти на проведення ремонт по утриманню доріг і саме Службою автомобільних доріг у Тернопільській області укладаються відповідні договори на експлуатаційне утримання та ремонт ділянок доріг. Згідно із Положенням про філію «Тернопільська ДЕД» , філія на замовлення і згідно доведених обсягів робіт власником автодоріг - Службою автомобільних доріг у Тернопільській області, виконує роботи пов»язані з ремонтом та утримання автомобільних доріг. Натомість, ОСОБА_2 , працюючи на посаді начальника філії «Тернопільська ДЕД» , згідно своїх посадових обов»язиків виконує доведені керівником Служби та керівництвом облавтодору завдання та не несе відповідальності за стан доріг. Так само, ОСОБА_2 не є посадовою особою організації власника автомобільних доріг, до його компетенції не входить виділення коштів для ремонту доріг, ліквідації ямковості, тощо.
Суд , дослідивши подані пояснення , матеріали адміністративної справи, встановив : 30 грудня 2018 року сталася дорожньо-транспортна пригода з причин неналежного експлуатаційного утримання вулично-шляхової мережі , що підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії БД №239880 від 04 лютого 2019 року; схемою місця ДТП від 30 грудня 2018 року; поясненнями ОСОБА_3 та від 30 грудня 2019 року; актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 30 грудня 2018 року .
Закон України «Про дорожній рух» регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).
Відповідно до приписів ст. 10 цього Закону - державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України.
Абзацом 10 ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги « визначено, що органом управління є орган, призначений для управління автомобільними дорогами (вулицями ) , забезпечення їх функціонування, розвитку та фінансування.
Відповідно до організаційної структури Державної служби автомобільних доріг у Тернопільській області органом управління автомобільними дорогами у Тернопільській області є Служба автомобільних доріг у Тернопільській області.
Згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожньою руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджу вальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про дорожній рух» - орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає : за стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції , ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у визначеному законом, тощо.
Приписами ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст.ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у ст.ст. 251, 252 КУпАП, зобов'язані з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом і правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.
Частиною 4 ст.140 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, передбачені частинами першою, другою або третьої цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Суб'єктом даного правопорушення може бути особа, до обов'язків якої входить контроль за дотриманням правил, норм, стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць. Водночас, матеріали справи не містять достатніх доказів на підтвердження, вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, зокрема, доказів перебування останнього на посаді, яка визначає коло обов'язків, невиконання яких може тягнути за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 4 ст. 140 КУпАП. Виникнення зобов'язань на підставі цивільно-правових угод, їх неналежне виконання, передбачає відповідальність за іншими нормами матеріального права та процесуального закону.
У відповідності до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку про відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та вважає, що в діях останннього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що в силу вимог ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення є підставою для закриття провадження по справі.
Керуючись статтями 7, 9, 140, 245, 247, 251, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,суд, -
Справу про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадженням закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Головуючий суддяЛ. М. Сливка