Справа № 446/293/19
20.03.2019 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Бакай І. А.
за участі:секретаря судового засідання Михайлишин О.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Камянка-Бузька Львівської області в залі суду справу за позовом ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області про визнання права на отримання середньої земельної частки (паю),-
Позивач звернувся із позовом, у якому зазначає, що проживає у сільській місцевості. Будучи працівником соціальної сфери сільськогосподарського підприємства набув право на отримання права на земельний пай. Зазначає, що не включення його у списки пайовиків є неправомірним та порушено його право. Вказує, що своєю працею сприяв збільшенню майна в сільськогосподарському підприємстві. Заробітну плату нараховувало і виплачувало йому сільськогосподарське підприємство. Я неодноразово звертався і до керівництва реорганізованого сільськогосподарського підприємства де працював, а також до сільської ради з проханнями надати мені земельний пай. Просить ухвалити рішення, яким визнати за ним право право на перебування у списках осіб, як члена колгоспу імені Івана Франка, які мають право на отримання земельної частки (паю) із запасу на території Батятицького старостинського округу Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області та право на отримання земельної частки (паю) із земель запасу на території Батятицького старостинського округу Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області як члена колишнього сільськогосподарського підприємства імені Ів. Франка в умовних кадастрових гектарах в розмірі 3, 20 га, з яких 2,50 га рілля, та 0,70 га -кормові угіддя.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить проводити розгляд справи у його відсутності, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить позов задоволити за наявності законних підстав.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Судом встановлено, що згідно записів в трудовій книжці позивача, виданої 20.10.1977 року, вбачається що з 1986 року згідно наказу №2 від.10.02.1986 ОСОБА_2 був прийнятий в члени колгоспу та на роботу в підсобний цех майстром в колгосп імені Івана Франка та в подальшому у зв'язку із проведенням реорганізації, та у зв'язку із ліквідацією підприємства був звільнений із займаної посади.Крім того, відповідно до даних відображених у довідці від 06.08.2018 року № 571 - дійсно отримував заробітну плату з фонду с/г ТзОВ ім. І.Франка, опис № 1 книги нарахування заробітної плати і вихододнів за 1986, 1988 р.р.
ОСОБА_2 будучи працівником соціальної сфери сільськогосподарського підприємства набув право на отримання права на земельний пай, проте його не включили у списки пайовиків та йому не видано сертифікату на середню земельну частку (пай).
Право власності на земельну ділянку виникає тільки після одержання її власником відповідно зареєстрованого документа, яким є державний акт.
На підставі розпорядження голови Кам'янка-Бузької РДА №47 від 30.01.2004 року було затверджено проектну документацію по передачі земельних часток (паїв) у власність та викреслення державних актів на право власності на землю громадянам Батятицької сільської ради в кількості 947 чоловік.
Згідно ст.118 Земельного кодексу України на земельну ділянку, яка перебуває у фактичному користуванні фізичної особи, зацікавленої у її приватизації, виготовляється технічна документація із землеустрою для складання документу (державного акту), що посвідчує право власності на земельну ділянку.
Відповідно до Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, яка затверджена наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999;року №43, яка діяла на момент формування списків і видачі державних актів - державні акти заповнювалися і видавалися в двох примірниках - один видавався землевласнику а інший з відміткою «архівний» та відповідною документацією із землеустрою залишався на зберіганні у районному відділі (управлінні) Держкомзему (на сьогоднішній день Держземагенства).
Відповідно до п. 2 розділу 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року - вважаються сформованими незалежно від присвоєння кадастрового номера.
Згідно наказу №168 від 15 липня 2008 року «Про внесення змін та доповнень до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації, зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі» встановлено, що заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою покладається на Центр державного земельного кадастру та його структурні підрозділи.
Згідно з п. 9 Порядку ведення Державного земельного кадастру здійснення державної реєстрації земельних ділянок, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам та проведення перевірки відповідності поданих документів вимогам законодавства віднесено до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства у районах та містах обласного значення.
Згідно земельного кодексу України в редакції 1990 року, з часу коли виникло право на земельну ділянку, передбачено, що суб'єктом права на земельну частку (пай) є громадяни України і право на одержання у власність земельної ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства, яка передається безкоштовно в межах середньої земельної частки. Загальний розмір обчисленої площі поділяється на кількість осіб, які працюють у сільському господарстві, пенсіонерів, які раніше працювали у сільському господарстві і проживають у сільській місцевості, а також осіб зайнятих у соціальній сфері на селі. До числа осіб, які працюють у сільському господарстві, належать усі працівники колективних сільськогосподарських підприємств, підсобних сільськогосподарських підприємств, підсобних сільських господарств, селянських (фермерських) господарств, інших сільськогосподарських підприємств, установ і організацій.
Згідно Земельного кодексу України передбачено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, земельного кодексу України.
Згідно п.г. ст. 81 ЗКУ громадянин України набув права власності на земельну ділянку на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної її земельної частки (паю).
Згідно постанови Верховної Ради України №563-12 від 18.12.1990 року «Про земельну реформу» п.1 оголошено всі землі УРСР об'єктом земельної реформи з 15.03.1991 року. Відповідно до згаданої постанови здійснення земельної реформи покладено на сільські ради, які до 15.03.1991 року повинні були провести інвентаризацію земель всіх категорій, а також провести реєстрацію громадян, які бажають організувати селянське (фермерське) господарство, розширивши підсобне господарство.
Згідно постанови Верховної Ради України №563-12 від 18.12.1990 року «Про земельну реформу» п.1 оголошено всі землі УРСР об'єктом земельної реформи з 15.03.1991 року. Відповідно до згаданої постанови, здійснення земельної реформи покладено на сільські ради, які до 15.03.1991 року повинні були провести інвентаризацію земель всіх категорій, а також провести реєстрацію громадян, які бажають організувати селянське (фермерське) господарство, розширивши підсобне господарство.
Згідно постанови Верховної Ради України №2200-12 від 13.03.1992 року «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі» зобов'язано сільські ради до 01.05.1992 року визначити програму жителів села в земельних ділянках, а обласну раду зобов'язано до 01.06.1992 року розробити затвердити обласну програму земельної реформи на 1992 - 1995 роки. Крім цього, п.5 цієї постанови передбачено, що роздержавлення і приватизація земель сільськогосподарського призначення провадиться починаючи з 15.05.1992 року відповідно до проектів, які розрозбляються керівництвом господарства і затверджуються за поданням сільської ради районною радою.
На базі колишніх колгоспів, радгоспів, інших сільськогосподарських підприємств були створені КСП, яким землю передано на підставі державного акта на право колективної власності на неї. Таке право на землю отримали всі колишні працівники колгоспів, радгоспів, інших сільськогосподарських утворень, пенсіонери, які стали членами новостворених КСП. Кожному з них належала частка (пай), кожен набув право при бажанні отримати її для самостійного господарювання, створення селянського (фермерського) господарства, передачі в оренду або залишення своєї частки землі у колективній власності членів КСП на умовах оренди.
Право на земельну частку (пай) згідно з п.2 Указу Президента України "Про порядок паювання» мають члени КСП кооперативу, АТ відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списку доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнення і затвердження цих списків, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному КСП. До вручення зазначеного акта власником землі була держава, а після передачі його КСП у колективну власність земля стала належати на праві спільної часткової власності тим особам, що працювали на ній.
Оскільки згідно із проектом роздержавлення і приватизації земель спілки власників селянських господарств ім. І.Франка с. Батятичі, Батятицької сільської ради Кам'янка-Бузького району Львівської області від 1994 року відповідно до договору від 15.03.1994 року було передано державний акт про право колективної власності на землю в колгосп ім. І. Франка, то відповідно, до приведених вище нормативних актів, позивач має право на перебування у вказаних списках та на отримання середньої земельної частки (паю) із земель запасу.
Виходячи з наведеного суд вважає, що позивач ОСОБА_2 має право на середню земельну частку (пай) із земель запасу, яка розташована на території Батятицького старостинського округу Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, як члена колишнього сільськогосподарського підприємства імені Ів. Франка в умовних кадастрових гектарах в розмірі 3, 20 га, з яких 2,50 га рілля, та 0,70 га -кормові угіддя, а тому позов слід задовольнити,
Керуючись ст. 25 Земельного Кодексу України, ст.ст. 12,81, 263-265 ЦПК України, 1216, 1218, 1258, ЦК України, суд
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 право на перебування у списках осіб, як члена колгоспу імені Івана Франка, які мають право на отримання земельної частки (паю) із запасу на території Батятицького старостинського округу Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області.
Визнати за ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 право на отримання земельної частки (паю) із земель запасу на території Батятицького старостинського округу Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області як члена колишнього сільськогосподарського підприємства імені Ів. Франка в умовних кадастрових гектарах в розмірі 3, 20 га, з яких 2,50 га рілля, та 0,70 га - кормові угіддя.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області.
Суддя І.А.Бакай