Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 7-44-62
Іменем України
"19" липня 2007 р. Справа № 18/265
За позовом Відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області
14017, м. Чернігів, вул. Комінтерну, 14
До Приватного сільськогосподарського підприємства «Злагода»
15314, с. Наумівка Корюківського району
про стягнення 18420 грн. 10 коп.
Суддя А.С.Сидоренко Секретар судового засідання І.В.Морська
Представники сторін:
Від позивача: Асаулко О.О. -нач. від., дов. від 06.03.2007р. № 03-395/844
Від відповідача: Корінь Н.С. -гол. економіст, дор. від 19.07.2007р. № 64
В судовому засіданні 19.07.2007р., на підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у Чернігівській області (далі -Позивач) заявлено адміністративний позов до приватного сільськогосподарського підприємства «Злагода» (далі -Відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 18054,28 грн. за недотримання у 2006 році передбаченого законодавством нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та 365,82 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій.
Відповідач, у письмових запереченнях проти позову, посилається на створення 10 робочих місць для інвалідів. Про наявність вільних робочих місць щомісячно повідомлявся Корюківський районний центр зайнятості та публікувалося оголошення в районній газеті. Однак, незважаючи на всі вжиті ним заходи, інваліди так і не були працевлаштовані по причині відсутності бажаючих працювати інвалідів.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд ВСТАНОВИВ:
Статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ (надалі -Закон № 875-ХІІ) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2006 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила у Відповідача 199 осіб. Чисельність інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону № 875-ХІІ, становила 8 осіб.
Як вбачається із вищевказаного звіту в 2006 році у Відповідача працювали 5 інвалідів:
Хоптинський М.І. (ІІI група) -12 повних місяців;
Корінь Ю.В. (ІІI група) -12 повних місяців;
Куксенко Б.В. (ІІI група) -12 повних місяців;
Милютенко М.М. (ІІI група) -12 повних місяців;
Єсипенко Р.В. (ІІI група, інвалідність встановлена з 20.07.2006р.) -5 повних місяців.
У відповідності з пунктами 3.1, 3.2 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007р. за № 117/13384 (яка була введена, починаючи зі звіту за 2006 рік), у рядку 01 відображається середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік, яка визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005р. № 286 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 30.11.2005р. за № 1442/11722 (із змінами).
У рядку 02 відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.
Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Пунктом 3.4 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» визначено, що дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила в 2006 році у Відповідача 4 особи. Таким чином, невиконання нормативу, на думку Позивача, становить 4 робочих місця.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Середньорічна заробітна плата штатного працівника Відповідача обчислена шляхом ділення фонду оплати праці на середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, становила в 2006 році 4513,57 грн., таким чином сума адміністративно -господарських санкцій, яку має сплатити Відповідач, становить 18054,28 грн.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України (ч. 4 ст. 20 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Дані вимоги відповідач не виконав та адміністративно -господарські санкції в установлений строк не сплатив.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства, відповідачу була нарахована пеня в сумі 365,82 грн., яка на момент розгляду справи не сплачена.
Разом з тим, приймаючи постанову, суд враховує наступне:
У відповідності зі ст. 17 Закону № 875-ХІІ, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціальної захищеності інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок своїх коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Статтею 18 Закону № 875-ХІІ встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.
Інваліди можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їх згодою.
У відповідності з ст. 181 Закону № 875-ХІІ, інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний.
Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, як випливає зі змісту ч. 1 ст. 18 та ч. 3 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, працевлаштуванню інвалідів передує їх звернення безпосередньо до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. На державну службу зайнятості покладені обов'язки по реєстрації бажаючих працювати інвалідів як безробітних та здійсненню пошуку підходящої роботи для них (ст. 181 Закону № 875-ХІІ).
Вищевказані положення Закону № 875-ХІІ кореспондуються з нормами ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» у відповідності з частиною другою якої державна служба зайнятості має право:
одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані по наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників;
розробляти і вносити на розгляд місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів відповідних рад пропозиції про встановлення для підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, квоти прийняття на роботу осіб, які потребують соціального захисту і нездатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, та направляти таких громадян для їх працевлаштування;
направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
Як вбачається з матеріалів справи (штатний розклад), відповідачем були створені 10 робочих місць для працевлаштування інвалідів: денний сторож машино -тракторного парку -1 робоче місце, денний сторож скляної теплиці -1 робоче місце, денний сторож цегельного заводу -1 робоче місце, сторож зерно току -1 робоче місце, сторож складу мін. добрив -1 робоче місце, техпрацівник адмін. приміщення -1 робоче місце, денний сторож СТФ -1 робоче місце, сторож МТФ відділення № 1 -1 робоче місце, сторож ферми ВРХ відділення № 2 -1 робоче місце, сторож ферми ВРХ відділення № 3 -1 робоче місце. Обов'язок адміністрації створювати робочі місця для інвалідів, передбачений п. 4.20 р. 4 Колективного договору ПСП «Злагода на 2006 -2010 р.р.», схваленого протоколом зборів трудового колективу (співвласників ПСП «Злагода») від 16.02.2006р. № 1 та зареєстрованого Корюківським управлінням праці та соціального захисту населення 22.06.2006р. за № 24.
Одночасно відповідачем була проведена атестація створених робочих місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом головного державного санітарного лікаря Корюківського району від 02.09.2005р. № 589, а також актом обстеження робочих місць, створених для інвалідів по ПСП «Злагода», затвердженим наказом директора ПСП «Злагода» Топтун В.С. від 12.01.2005р.
24.03.2006р. публікувалося оголошення в районній газеті «Маяк» про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Також відповідач звертався до начальника Корюківського управління праці та соціального захисту населення з проханням допомогти у працевлаштуванні інвалідів (лист від 01.12.2005р. № 116).
Однак, незважаючи на всі вжиті відповідачем заходи, жодний інвалід не виявив бажання працювати у ПСП «Злагода» (даний факт підтверджується наданими відповідачем заявами деяких інвалідів, що проживають на території Наумівської сільської ради, про відмову працювати у ПСП «Злагода»).
Відповідно до інформації Корюківського районного центру зайнятості (лист від 16.07.2007р. № 684) в 2006 році до центру зайнятості звернулися 5 інвалідів, бажаючих працювати. Від ПСП «Злагода» за 2006 рік надходила щомісячна інформація про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів, але бажаючих працевлаштуватися на дане підприємство не виявилось.
Згідно інформації Корюківського районного управління праці та соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації (лист від 17.07.2007р. № 01-25/1505) на території Наумівської сільської ради проживають 10 інвалідів працездатного віку, але жоден з них не виявив бажання працювати у ПСП «Злагода».
В наданих Відповідачем та райцентром зайнятості копіях звітів по формі 3-ПН «Звіт про наявність вакансій» містяться відомості про наявність вільних робочих місць для інвалідів протягом 2006 року, а саме: станом на 28 січня -9 робочих місць, станом на 28 лютого -9 робочих місць, станом на 28 березня -9 робочих місць, станом на 28 квітня -9 робочих місць, станом на 28 травня -9 робочих місць, станом на 28 червня - 9 робочих місць, станом на 28 липня -9 робочих місць, станом на 28 серпня -9 робочих місць, станом на 28 вересня -9 робочих місць, станом на 28 жовтня -9 робочих місць, станом на 28 листопада -9 робочих місць, станом на 28 грудня -9 робочих місць.
Таким чином, Відповідач протягом 2006 року регулярно повідомляв про наявність вільних робочих місць для інвалідів в кількості, необхідній для виконання нормативу, передбаченого ст. 19 Закону № 875-ХІІ (з урахуванням працюючих на підприємстві інвалідів).
Згідно з Загальними положеннями Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. № 420 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005р. за № 1534/11814, форма використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців, для оцінки поточної потреби в кадрах та організації професійної підготовки населення відповідно до потреб ринку праці.
У разі необхідності підбору працівників за сприяння центрів зайнятості фізичні особи, у тому числі підприємці, також можуть інформувати центри зайнятості про наявність вакансій за цією формою.
Приписом ч. 3 ст. 43 Конституції України встановлено, що використання примусової праці забороняється.
Доказів звернення інвалідів до відповідача для працевлаштування та відмови відповідача у прийнятті на роботу інвалідів Позивачем надано не було.
За ч. ч. 1, 2 ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько -правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно -господарські санкції. Крім зазначених у частині другій цієї статті господарських санкцій, до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно -господарські санкції (ст. 217 Господарського кодексу України).
Одним із видів адміністративно -господарських санкцій є адміністративно -господарський штраф.
Згідно ст. 241 Господарського кодексу України, адміністративно -господарський штраф -це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Статтею 218 Господарського кодексу України встановлено, що підставою господарсько -правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Оскільки Відповідачем доведено, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, він не може нести відповідальність за меншу кількість працюючих інвалідів, ніж установлено нормативом.
Посилання Позивача на ч. 5 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, відповідно до якої виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством інвалідів, для яких це місце роботи є основним, відхиляється судом, оскільки дана правова норма спрямована лише на недопущення зарахування до середньооблікової чисельності працюючих інвалідів, інвалідів, які працюють за сумісництвом.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 218 Господарського кодексу України, ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. ст. 71, 94, 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В позові відмовити повністю.
Дана постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в наступному порядку: про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Постанова складена у повному обсязі 23 липня 2007 року.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко