06 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/531/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Гринчук Я.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьк, за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів,
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснював митне оформлення транспортного засобу - легкового автомобіля марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2014, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, тип двигуна - CRKB, колісна формула - 4/2, загальна кількість місць, включаючи місце водія за документами виробника - 5, категорія транспортного засобу - М1, призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування - виготовлено на базі кузова легкового автомобіля. У зв'язку із цим, декларантом було подано до Волинської митниці ДФС митну декларацію №UA205090/2019/024385 та передбачений МК України перелік документів, де в графі 42 вказано ціну товару в сумі 4 500, 00 Євро.
Однак, Волинська митниця ДФС не погодилася із вищезазначеною декларантом митною вартістю та прийняла 12 лютого 2019 року оскаржуване рішення №UA205110/2019/000132/2 про коригування митної вартості товарів, яким визначила митну вартість товару за резервним методом у сумі 9 900, 00 Євро з тих підстав, що митна вартість зазначеного товару не може бути визнана, оскільки подані для підтвердження митної вартості документи не містять усіх даних, необхідних для визначення митної вартості за методом, обраним декларантом.
Позивач з таким рішенням не погоджується та вважає його протиправним, посилаючись на те, що ним було надано документи, які дають можливість митному органу визначити митну вартість задекларованого товару за основним методом - за ціною контракту. При цьому, позивач зазначає, що у рішенні про коригування митної вартості товару орган доходів і зборів повинен навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися органом доходів і зборів при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу. При обґрунтуванні неможливості застосування певних другорядних методів орган доходів і зборів повинен конкретизувати підстави незастосування цих методів. Орган доходів і зборів зобов'язаний навести у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за такими другорядними методами, як за ціною договору щодо ідентичних товарів, за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, на основі віднімання вартості, резервний метод.
Жодних належних обґрунтувань неможливості застосування попередніх методів визначення митної вартості, відповідач в оскаржуваному рішенні не наводить, обмежуючись загальними формулюваннями.
Виходячи із вищевикладеного, позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у визнанні заявленої митної вартості імпортованого автомобіля, а тому просить визнати протиправним та скасувати рішення Волинської митниці ДФС №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019 про коригування митної вартості товарів.
Ухвалою суду від 21.03.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У відзиві на позовну заяву від 10.04.2019 року представник відповідача позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні з наступних підстав.
Вказує на те, що під час опрацювання документів, поданих декларантом разом з митною декларацією №UA205090/2019/022139 від 11.02.2019 року документів та здійснення перевірки числового значення заявленої декларантом митної вартості товару відбулось автоматичне спрацювання профілів ризику Автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР). Так, за результатом опрацювання запиту та документів поданих до митного оформлення встановлено, що дані документи містять розбіжності, а саме: в рахунку фактурі №СА613 від 16.01.2019 продавцем товару зазначено "АL-WA GmbH", а в технічному паспорті №FN541853 від 17.01.2019 зазначений інший учасник комерційної операції: продавець - "Landkeis Gralschalt Beniheim".
У зв'язку з тим, що документи, які подані для підтвердження митної вартості товарів не містять усіх відомостей, що підтверджують усі числові значення складових митної вартості товарів, містили розбіжності, а також у зв'язку із спрацюванням АСАУР "Митна вартість нижча митної вартості ідентичних товарів. Обов'язкове направлення запиту до спеціалізованого підрозділу, а також звернення до підрозділу ДФС для визначення MB за VIN - кодом НОМЕР_2, ВАЛЮТА - EUR, вартість товару - 9 900".
З огляду на вказане, а також із врахуванням згенерованих АСАУР ризиків, декларанту направлено повідомлення з вимогою про надання додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товару.
Декларантом не надано додаткових документів для підтвердження митної вартості, про що повідомив орган доходів і зборів листом від 11.02.2019 №12/02.
Таким чином, за результатом проведеної письмової консультації щодо вибору методу визначення митної вартості товару, а також враховуючи відмову декларанта подавати інші документи, митницею прийняте рішення про коригування митної вартості товару від 12.02.2019 року №UA205110/2019/000132/2 та митну вартість товару визначено на рівні 9 900 EUR.
Водночас вказує на те, що декларанта було повідомлено, що у разі його незгоди з прийнятим рішенням про можливість випуску задекларованого товару у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу X Митного кодексу України.
Товар було випущено у вільний обіг за МД №UA205090/2019/024385 від 13.02.2019 року з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України.
З огляду на вищевикладене, вважає, що рішення про коригування митної вартості товарів від 12.02.2019 року №UA205110/2019/000132/2 є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю. (а.с.47-51)
17.04.2019 позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог та зменшення розміру позовних вимог, у якій виключає зі змісту позовної заяви вимогу про стягнення з Волинської митниці ДФС на його користь 50 704, 11 грн. та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17.04.2019, підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просили у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що 11.02.2019 декларантом ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_3 подано для митного оформлення в режимі імпорту митну декларацію (МД) №UA205090/2019/022139 з метою декларування товару "легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2014, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, тип двигуна - CRKB, колісна формула - 4/2, загальна кількість місць, включаючи місце водія за документами виробника - 5, категорія транспортного засобу - М1, призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування - виготовлено на базі кузова легкового автомобіля", де в графі 42 (МД) №UA205090/2019/022139 вказано ціну товару в сумі 4 500, 00 Євро та зазначено в графі 45 митну вартість в сумі 137 343, 29 грн. (а.с.52)
На підтвердження обґрунтованості заявленої в МД митної вартості товару та обраного методу її визначення декларант надав митному органу разом з декларацією такі документи: копія технічного паспорту на автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, купчу від 16.01.2019, контракт (купчу) №СА613 від 16.01.2019 року, копію довіреності ОСОБА_3 на ім'я ОСОБА_4 від 02.03.2018 року, міжнародну товарно-транспортну накладну (MRN) №19NLJQYY10ACFWWD55 від 16.01.2019 року, копії паспортів ОСОБА_3 та ОСОБА_4
У зв'язку зі спрацюванням ризиків АСАУР митницею встановлено, що митна вартість товару нижча митної вартості ідентичних товарів, а також враховуючи розбіжності у доданих до митної декларації документах, відповідачем надіслано декларанту електронне повідомлення про надання додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товару, а саме:
банківські платіжні документи (банківські платіжні доручення, чеки), що підтверджують оплату за товар та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару (п.2.4, 2.5 ст.53 МКУ);
транспортні (перевізні) документи, що містять відомості про вартість перевезення (п.2.6 ст.53 МКУ);
договір (угоду, контракт) із третіми особами, зазначеними в технічному паспорті №FN541853 від 17.01.2019 (п.1 ч.3 ст.53 МК України);
рахунки про здійснення платежів третім особам (п.2 ч.3 ст.53 МК України);
за наявності інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару (п.2.4, 2.5 ст.53 МКУ);
висновки про якісні та вартісні характеристики оцінюваного товару, підготовлені спеціалізованими експертними установами (п.3.8 ст.53 МКУ);
якщо здійснювалось страхування - страхові документи (п.2.8 ст.53 МК України);
інші документи, що містять відомості про вартість страхування (п.2.8 ст.53 МК України);
інші додаткові наявні документи для підтвердження заявленої митної вартості товару (за бажанням).
У відповідь на вказану вимогу позивачем не надано додаткових документів.
Декларантом не надано додаткових документів, про що останній повідомив орган доходів і зборів листом від 11.02.2019 №12/02. (а.с.60)
12.02.2019 року відповідач прийняв рішення №UA205110/2019/000132/2 про коригування митної вартості товарів. (а.с.12)
Згідно з графою 30 вказаного рішення митним органом було визначено митну вартість товару "легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2014, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, тип двигуна - CRKB, колісна формула - 4/2, загальна кількість місць, включаючи місце водія за документами виробника - 5, категорія транспортного засобу - М1, призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування - виготовлено на базі кузова легкового автомобіля" за ціною 9 900, 00 Євро (замість 4 500, 00 Євро, що була заявлена декларантом).
У графі 33 вказаного рішення було зазначено, що митна вартість товарів, які ввозяться на митну територію України, не може бути визнана у зв'язку з тим, що документи, які подані для підтвердження митної вартості, не містять усіх даних, необхідних для визначення митної вартості за методом обраним декларантом. Під час здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості було встановлено, що декларантом заявлено митну вартість за резервним методом визначення митної вартості на рівні 4 500 Євро. Під час опрацювання документів, поданих для підтвердження митної вартості товару, встановлено, що подані документи містять розбіжності, а саме: в рахунку фактурі №СА613 від 16.01.2019 продавцем товару зазначено "АL-WA GmbH", а в технічному паспорті №FN541853 від 17.01.2019 зазначений інший учасник комерційної операції: продавець - "Landkeis Gralschalt Beniheim".
Згідно ст.54 МКУ митниця ДФС під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару зобов'язана здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товару шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів. Декларант не надав інших додаткових документів для підтвердження митної вартості. У зв'язку з тим, що документи подані для підтвердження митної вартості товарів не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, а також в зв'язку з спрацюванням ризиків АСАУР, а саме: "Митна вартість нижча митної вартості ідентичних товарів. Обов'язкове направлення запиту до спеціалізованого підрозділу, а також звернення до підрозділу ДФС для визначення MB за VIN - кодом НОМЕР_2, ВАЛЮТА - EUR, вартість товару - 9 900" та згідно наказу ДФС України №780 від 28.11.2018 "Про забезпечення моніторингу за митним оформленням транспортних засобів, бувших у використанні" та в зв'язку з неможливістю застосування наступних методів визначення митної вартості, а саме методу 2а (ст.59 МКУ) та методу 2б (ст.60 МКУ) з причини відсутності у митного органу та декларанта інформації про ідентичні та подібні (аналогічні) товари, методу 2в (ст.62 МКУ) та методу 2г (ст.63 МКУ) з причини відсутності вартісної основи для розрахунку митної вартості в митного органу та декларанта, митну вартість також визначено за резервним методом згідно зі статтею 64 Митного кодексу України на підставі цінової інформації ЄАІС ДФС, відповідно до наказу ДФС №780 від 28.11.2018 року "Про забезпечення моніторингу за митними оформленнями транспортних засобів, бувших у вжитку", та спрацюванням системи ризиків АСАУР: "Митна вартість нижча митної вартості ідентичних товарів. Обов'язкове направлення запиту до спеціалізованого підрозділу, а також звернення до підрозділу ДФС для визначення MB за VIN - кодом НОМЕР_2, ВАЛЮТА - EUR, вартість товару - 9 900".
Митницею відповідно до положень ст.55 та ст.57 МКУ з декларантом проведена письмова консультація щодо вибору методу визначення митної вартості товару. Рівень митної вартості становить 9 900, 00 Євро. Декларанту запропоновано звернутися до митного органу з проханням випустити товари, що декларуються, у вільний обіг за умови надання гарантій відповідно до розділу Х Митного кодексу.
Коригування митної вартості слугувало підставою для видання картки відмови у прийнятті митних декларацій, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205110/2019/00131. У цій же картці відмови митний орган роз'яснив можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення після приведення рівня митної вартості відповідно до рішення про коригування митної вартості №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019. (а.с.13)
В подальшому, товар було випущено у вільний обіг за МД №UA205090/2019/024385 від 13.02.2019 року з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. (а.с.53)
Позивач, не погоджуючись із рішенням Волинської митниці ДФС від 12.02.2019 року №UA205110/2019/000132/2 про коригування митної вартості товарів, оскаржив його до суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.
Розділ ІІІ МК України регулює питання митної вартості товарів та методи її визначення.
Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 МК України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно із частиною першою статті 51 МК України митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Статтею 57 МК України встановлено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню (частина друга статті 52 МК України).
Відповідно до статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (частина друга статті 53 МК України).
Декларант позивача надав наявні у нього документи, що підтверджують митну вартість товарів і обраний ним метод її визначення згідно з частиною другою статті 53 МК України: копію технічного паспорту на автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, купчу від 16.01.2019, контракт (купчу) №СА613 від 16.01.2019 року, копію довіреності ОСОБА_3 на ім'я ОСОБА_4 від 02.03.2018 року, міжнародну товарно-транспортну накладну (MRN) №19NLJQYY10ACFWWD55 від 16.01.2019 року, копії паспортів ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Частинами першою, другою статті 54 МК України визначено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 54 МК України орган доходів і зборів під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
У частині третій статті 53 МК України визначено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Із наведених положень випливає, що орган доходів і зборів досліджує документи стосовно усіх товарів, які переміщуються через митний кордон, на предмет перевірки правильності визначення митної вартості. Виключно висновки, що ґрунтуються на дослідженні документів, доданих до митної декларації, можуть бути підставою для витребування додаткових документів. При цьому лише виявлення одного або декількох з фактів, зазначених у частині третій статті 53 МК України, є підставою для витребування додаткових документів, перелік яких наведений у цій нормі.
Як слідує із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу правильності визначення декларантом митної вартості імпортованого товару "легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2014, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см…" у розмірі 4 500, 00 Євро та ненадання відповідачу необхідних документів для підтвердження заявленої митної вартості товару.
При цьому, позиція відповідача полягає у тому, що подані до митного контролю та оформлення документи не містили усіх даних, необхідних для визначення митної вартості, а також містили розбіжності, у зв'язку із чим від декларанта витребовувалися додаткові документи та оскільки декларантом не надано витребуваних документів, тому митну вартість товару визначено відповідачем за резервним методом, на підставі цінової інформації, наявної в митниці, на рівні 9 900, 00 Євро.
В оскаржуваному рішенні відповідач поставив під сумнів достовірність наданих декларантом документів у зв'язку із наявністю розбіжностей, а саме: в рахунку фактурі №СА613 від 16.01.2019 продавцем товару зазначено "АL-WA GmbH", а в технічному паспорті №FN541853 від 17.01.2019 зазначений інший учасник комерційної операції: продавець - "Landkeis Gralschalt Beniheim".
Цією обставиною він обґрунтовує необхідність подання декларантом додаткових документів.
Однак, суд не погоджується з такою позицією відповідача з тих підстав, що визначення покупця (отримувача) товару чи власника товару не впливає на його митну вартість.
При цьому суд зазначає, що з інших документів, поданих при митному оформленні, зрозуміло, що покупцем товару є декларант позивача - ОСОБА_4, а продавцем товару - "АL-WA GmbH", зокрема згідно копії технічного паспорту на легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см, потужність двигуна - 81 кВт, тип палива - дизель, колір - чорний, де власником транспортного засобу зазначено "АL-WA GmbH", контракту (купча) №СА613 від 16.01.2019 року, міжнародної товарно-транспортної накладної (MRN) №19NLJQYY10ACFWWD55 від 16.01.2019 року.
Надані позивачем документи підтверджують те, що покупцем товару "легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, моделі GOLF, календарний рік виготовлення - 2013, модельний рік виготовлення - 2014, ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2, об'єм двигуна - 1598 куб.см..." є саме декларант позивача - ОСОБА_4, який наділений повноваженнями від імені ОСОБА_3 на купівлю за кордоном на ім'я позивача автомобіля будь-якої моделі, на його розсуд, та транспортувати цей автомобіль на територію України до місця його проживання.
Відтак, суд не вбачає розбіжностей у наданих позивачем під час декларування документах.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення необґрунтовано встановлено рівень митної вартості в розмірі 9 900, 00 Євро.
За змістом пункту 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 11 вересня 2015 року №689, під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися такі джерела інформації: спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДФС; спеціалізовані видання, які містять інформацію про ціни, сформовані на світовому ринку; інформація, отримана від ДФС, про ціни на товари та/або сировину, матеріали, комплектуючі, які входять до складу товарів; інформація, отримана від митних органів іноземних держав за результатами перевірки автентичності документів, які подавалися під час митного контролю та митного оформлення товару; інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю, в тому числі, за результатами проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи; інформація, отримана від державних органів, установ та організацій на запити територіальних органів та/або ДФС; цінова інформація, отримана в рамках домовленостей, укладених між ДФС та асоціаціями, спілками та іншими об'єднаннями імпортерів та виробників; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; інформація отримана з мережі Інтернет.
Суд погоджується, що наявність у митного органу інформації про ціну подібних чи аналогічних товарів може призвести до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товарів та ініціювання повної її перевірки, але така інформація аж ніяк не є підставою для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.
Як визначено частиною шостою статті 54 МК України, орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У рішенні про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019 вказано, що воно прийняте у зв'язку із неподанням декларантом інших додаткових документів для підтвердження митної вартості, а документи, подані для підтвердження митної вартості товару не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, а також у зв'язку з спрацюванням ризиків АСАУР. Тобто, відповідач при прийнятті рішення застосував пункт 2 частини шостої статті 54 МК України). При цьому митну вартість він визначив також за другорядним методом - резервним. Його застосування передбачене статтею 64 МК України, згідно з якою у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58-63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GAТТ). Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) органами доходів і зборів митних вартостях.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Згідно з пунктом 2.1 Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 2012 року №598, … посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень статей 59, 60 та 64 Кодексу з обов'язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо. У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 Кодексу) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні. Зазначається послідовність застосування методів визначення митної вартості та причин, через які не був застосований кожний з методів, що передує методу, обраному митним органом.
Таким чином, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, орган доходів і зборів повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.
Згідно з пунктом 2 параграфу (а) статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито або аналогічного товару і не повинна базуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості. Відповідно до пункту 2 параграфу (b) статті VII цієї угоди під "дійсною вартістю" слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи аналогічний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Згідно з пунктом 2 параграфу (с) статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року якщо дійсна вартість не може бути визначена відповідно до параграфу (b) цього параграфа, оцінка для митних цілей повинна базуватися на найближчому еквіваленті такої вартості, який можна визначити.
Між тим, як вбачається з рішення про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019, у ньому зазначено про неможливість застосування другого-п'ятого методів визначення митної вартості у зв'язку з відсутністю інформації щодо угод на ідентичні та подібні (аналогічні) товари та даних, на підставі яких можливе визначення митної вартості згідно з методами четвертим та п'ятим. При прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем використано виключно інформацію, надану у зв'язку зі спрацюванням ризиків АСАУР "Митна вартість товару нижча митної вартості ідентичних товарів... вартість - 9 900, 00 Євро".
На думку суду, відповідач не виконав обов'язку щодо наведення у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом, а тому суду не наведено достатніх підстав правомірності проведеного відповідачем розрахунку митної вартості у такий спосіб та за довільною методикою.
Відтак, оскаржуване рішення не містить числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товару, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом, та у ньому відсутнє належне обґрунтування числового значення митної вартості товару, скоригованої відповідачем, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Наведене не дає підстав вважати таке рішення обґрунтованим та мотивованим у контексті норм пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України.
В адміністративних процедурах із митного контролю та митного оформлення орган доходів і зборів повинен обґрунтувати (довести) законність свого рішення; відповідно рішення органу доходів і зборів не може ґрунтуватися на припущеннях, на сумнівах про повноту і достовірність відомостей про заявлену митну вартість товару; висновки цього органу повинні ґрунтуватися на достовірних і вичерпних доказах.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано ціну товару, яка визначена ним у розмірі 9 900, 00 Євро внаслідок проведеного коригування митної вартості за резервним методом; відповідач не довів того, що товар за такою митною вартістю дійсно був увезений до України.
Тому, з огляду на приписи частини другої статті 77 КАС України, оскільки рішення відповідача про коригування митної вартості товарів №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019 не ґрунтується на нормах чинного законодавства, його слід визнати протиправним та скасувати, у зв'язку із чим позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Як визначено частинами першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 768, 40 грн., що підтверджуються квитанцією від 28 лютого 2019 року №25. (а.с.2)
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Митного кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Волинської митниці ДФС України №UA205110/2019/000132/2 від 12.02.2019 про коригування митної вартості товарів.
Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Волинської митниці ДФС України судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_3: ідентифікаційний код: НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1.
Відповідач: Волинська митниця ДФС України, адреса: 44350, Волинська область, Любомльський район, село Римачі, вулиця Призалізнична, будинок 13, код ЄДРПОУ 39472698.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 06.05.2019.