Ухвала від 02.05.2019 по справі 540/640/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

02 травня 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/640/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про поновлення порушеного права на пенсійне забезпечення,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 90% до 70% сум грошового забезпечення, просить суд зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах, визначених постановою Кабміну від 21.02.2018 року № 103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 02.07.2000 року позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Розмір призначеної пенсії становив 90 % сум грошового забезпечення. 01.03.2018 року набрала чинності Постанова КМУ № 704, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з чим ГУ ПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Проте при перерахунку пенсії його розмір було зменшено з 90% до 70% сум грошового забезпечення на підставі ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час перерахунку пенсії. Вказані дії позивач вважає неправомірним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 02.04.2019 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно пункту 21 ч. 1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною 3 ст. 291 КАС України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно частин 1 та 2 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.

Відповідно до положень ст. 290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи. З моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

Так, на офіційному веб-порталі судової влади України опублікована ухвала Верховного Суду від 10.01.2019 року у справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18) про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій адміністративній справі.

Зі змісту вказаної ухвали Верховного Суду вбачається, що ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, є такі:

- позивачами у них є особи, яким призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку зі зменшенням територіальним органом Пенсійного фонду України основного розміру пенсії до 70 відсотків відповідно до частини 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції чинній на момент здійснення перерахунку);

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які були визначені на момент призначення пенсії).

З наведеного вище вбачається, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відповідає ознакам типової справи, в якій може бути ухвалено рішення Верховним Судом у зразковій справі №240/5401/18.

04.02.2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалено рішення у справі № 240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18). Ухвалою Великої палати Верховного Суду від 13.03.2019 року відкрите апеляційне провадження у вказаній справі, її розгляд призначено в порядку письмового провадження без виклику учасників справи на 12.06.2019 року.

Таким чином, станом на 02.05.2019 року рішення у справі № 240/5401/18 не набрало законної сили.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).

Суд зауважує на тому, що посилання позивача у позовній заяві на постанови Верховного Суду від 03.04.2018 року, 24.04.2018 року по справах № 175/1665/17 та №686/12623/17 не можуть братися судом до уваги з огляду на те, що вказані справи розглядалися Верховним судом не як зразкові.

Таким чином, керуючись ст. 236, 243, 248 КАС України, суд

ухвалив:

Зупинити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про поновлення порушеного права на пенсійне забезпечення, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.

У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Гомельчук С.В.