Іменем України
25 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1015/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого звернувся представник позивача - адвокат ОСОБА_2, до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в м. Сєвєродонецьку), в якій позивач просить:
- визнати неправомірними дії відповідача та скасувати рішення УПФУ в м. Сєвєродонецьку про відмову в призначення пенсії від 12.02.2019 №436/2019 позивачу пенсії на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» згідно заяви від 04.02.2019 про призначення пенсії;
- зобов'язати УПФУ в м. Сєвєродонецьку зарахувати період роботи позивача, а саме: з 23.07.1982 по 04.12.1984 період роботи на ТДВ «ПЕМЗ ім. К.Маркса» в якості слюсаря та водія до страхового стажу; з 26.01.1987 по 08.09.1988 період роботи на шахті «В.Р. Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем під землею; з 20.09.1991 по 31.08.1995 період роботи на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 11.09.1995 по 30.04.1997 період роботи на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 14.07.1997 по 03.04.2000 період роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею до пільгового стажу згідно Списку №1 та призначити позивачу пенсію на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» згідного заяви від 04.02.2019 про призначення пенсії.
Також просить допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач 04.02.2019 звернувся до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою про призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення».
Рішенням від 12.02.2019 №436/2019 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно статей 45, 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» в зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу за Списком №1 . Обґрунтуванням відмови в призначенні пенсії зазначено «Таким чином, довідку про підтвердження наявного пільгового Стажу за Списком №1, надані Державним унітарним підприємством ЛНР «Центрвугілля», за період роботи з 20.08.1991 по 31.08.1995 та довідку для підтвердження наявного загального страхового стажу від 16.10.2018 №3956, надану архівним відділом м. Первомайська ЛНР, за період роботи з 26.01.1987 по 08.09.1988 (на цей час розміщується на тимчасово окуповані території України) неможливо зарахувати до пільгового та загального страхового стажу. До пільгового стажу відповідачем зараховано тільки періоди роботи за Списком №1 на ДП «Первомайськвугілля» з 11.09.1995 по 30.04.1997, на ДП «Первомайськвугілля» відокремлений підрозділ шахта «Золоте» з 14.07.1997 по 03.04.2000, що становить 4 роки 1 місяць 7 днів. Згідно трудової книжки страховий стаж ОСОБА_1 складає 20 років 10 місяців 23 дні.
Позивач вважає, що на момент подачі заяви про призначення пенсії позивач надав всі документи для призначення пенсії на пільгових умовах та відповідав критеріям статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії, а саме: досяг пенсійного віку - 54 роки, та мав стаж необхідний для призначення пенсії, а саме: загального стажу - 24 роки 10 місяці 23 днів, з них пільговий стаж роботи за списком №1 - 9 років 11 місяців 7 днів без врахування підвищення за відпрацьований час.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови та винесення рішення щодо відмови в призначення пенсії на пільгових умовах є незаконними у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом.
Позивач та його представник у судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляд справи повідомлені належним чином, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача надіслав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке (арк. спр. 64-66).
04.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За наслідками розгляду заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 12.02.2019 № 436/2019 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 23.07.1982 по 04.12.1984 на ОДО «ПЕМЗ ім. К.Маркса» в якості слюсаря та водія.
Даний період відповідачем враховано до загального страхового стажу, що підтверджується розрахунком стажу позивача. Трудова книжка ОСОБА_1 не містить записів, які б свідчили про пільговий характер роботи у цей період. Довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи 23.07.1982 по 04.12.1984 позивач не надавав. Тому, вимога зарахувати до страхового стажу період роботи з 23.07.1982 по 04.12.1984 на ОДО «ПЕМЗ ім. К.Маркса» в якості слюсаря та водія є незрозумілою.
Щодо зарахування періоду з 26.01.1987 по 08.09.1988 на шахті «В.Р.Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» у якості машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем піл землею:
Згідно запису № 5 у трудовій книжці ОСОБА_1, з 26.01.1987 його було прийнято учнем електрослюсаря підземного та направлено на курси з відривом від виробництва. Тому, незрозумілою є вимога зарахувати з 26.01.1987 період роботи у якості машиніста підземних установок електровоза підземного. Також, трудова книжка позивача за цей період не містить жодного запису для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи з 26.01.1987 по 08.09.1988 позивач також не надавав, про що свідчить лист ДП «Первомайськвугілля» від 21.02.2019 № 01/1-125, у якому вказано, що підприємство не має можливості надати документи про підтвердження стажу роботи позивача на шахті ОСОБА_3. Враховуючи, що трудова книжка позивача не містить записів про пільговий характер роботи у період з 26.01.1987 по 08.09.1988 та уточнюючу довідку не було надано, ця вимога є необґрунтованою.
Щодо зарахування періоду з 20.09.1991 по 31.08.1995 на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею:
Трудова книжка позивача не містить усі необхідні записи про стаж роботи позивача у цей період для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тому як у трудовій книжці не зазначено розділ, найменування списків або їх номери, куди включається певний період роботи, не можливо зробити висновок чи знаходився позивач у відпустках без збереження заробітної плати та відсутні відомості про проведення атестації робочих місць у період з 22.08.1992. Надана позивачем довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 485 від 15.06.2018, яка видана державним унітарним підприємством луганської народної республіки „Центруголь” не може бути врахована, тому як усі первинні документи вказаного підприємства знаходяться у м. Луганську (згідно штампу на довідці), які відносяться до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р.
Також, відповідно до статті 2 Закону України „Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Тому, враховуючи, що пільгова довідка видана підприємством Луганської народної республіки, то вона не має юридичної сили та не може бути врахована для обчислення стажу роботи позивача.
Щодо зарахування періоду з 11.09.1995 по 30.04.1997 на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею та з 14.07.1997 по 03.04.2000 періоду роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» горно робочим очисного забою з повним робочим днем під землею до пільгового стажу згідно Списку № 1:
Зазначені періоди відповідачем було зараховано до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Список №1), що підтверджується розрахунком стажу позивача та вказано у рішенні про відмову в призначенні пенсії від 12.02.2019 №436/2019. Період з 11.09.1995 по 30.04.1997 на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» було враховано на підставі довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.08.2018 № 737, виданої Державним підприємством «Первомайськвугілля». Період з 14.07.1997 по 03.04.2000 на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» було враховано на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 18.08.2018 №№ 821, 822, виданих Державним підприємством «Первомайськвугілля» ВП «Золоте».
Згідно наданих позивачем документів, стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 складає 04 роки 01 місяць 07 днів, загальний стаж роботи складає 20 років 10 місяців 23 дні, що недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на наведене, УПФУ в м. Сєвєродонецьку правомірно прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 12.02.2019 № 436/2019 та підстави для його скасування відсутні.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання призначити пенсію.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
З огляду на встановлені обставини та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень територіального орану Пенсійного фонду на прийняття рішення в питаннях призначення та перерахунку пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), відповідач вважає, що вимога зобов'язати призначити пенсію задоволенню не підлягає.
З огляду на вищенаведене, УПФУ в м. Сєвєродонецьку вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Представником позивача надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що згідно рішення №436/2019 від 12.02.2019 станом на 04.02.2019 відповідач зарахував позивачу наступний трудовий стаж: робота за списком №1, яка може бути зарахована - 4 роки 1 місяць 7 днів; страховий стаж - 20 років 10 місяців 23 днів.
Позивач не згодний з розрахунком стажу роботи за списком №1 та загальним стажем, оскільки відповідачем не зараховано, а вказано лише, що може бути зараховано тільки 4 роки 1 місяць 7 днів за період за період роботи тільки за списком №1 на ДП «Первомайськвугілля» з 11.09.1995 по 30.04.1997, на ДП «Первомайськвугілля» відокремлений підрозділ шахта «Золоте» з 14.07.1997 по 03.04.2000, що становить 4 роки 1 місяць 7 днів.
Вважає, що відповідач грубо порушив діюче законодавство України в частині не призначення пенсії мені та не зарахування стажу роботи за списком №1 в період роботи під землею з повним робочим днем , а саме: з 26.01.1987 по 08.09.1988 період роботи на шахті «В.Р. Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем під землею; з 20.09.1991 по 31.08.1995 період роботи на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 11.09.1995 по 30.04.1997 період роботи на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 14.07.1997 по 03.04.2000 період роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею.
Отже, згідно трудової книжки та уточнюючих довідок стаж позивача за списком №1 складає 9 років 11 місяців 7 днів , який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач також грубо порушив діюче законодавство України в частині не призначення пенсії та не зарахування стажу роботи за період з 23.07.1982 по 04.12.1984 період роботи на ТДВ «ПЕМЗ ім. К.Маркса» на посаді слюсаря та водія до страхового стажу що дає право на пенсію .
Згідно розпорядження, яке отримав 11.03.2019, страховий стаж позивача складає 24 роки 10 місяців 23 дні.
Отже, на момент подачі заяви про призначення пенсії позивач надав всі документи для призначення пенсії на пільгових умовах та відповідав критеріям статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії, а саме: досяг пенсійного віку - позивачу 54 роки, та мав стаж необхідний для призначення пенсії, а саме: загального стажу - 24 роки 10 місяці 23 днів, з них пільговий стаж роботи за списком №1 - 9 років 11 місяців 7 днів без врахування підвищення за відпрацьований час (а.с. 82-85).
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, справа призначена на 09.04.2019 (а.с. 1-3).
09.04.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 25.04.2019 (а.с. 80).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: Луганська область, м. Первомайськ, вул. Советська, буд. 14, місце проживання/перебування: АДРЕСА_1, про що свідчить довідка від 19.04.2017 № 000182822, видана управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (а.с. 15).
04.02.2019 позивач звернувся до УПФУ в м. Сєвєродонецьку із заявою щодо призначення пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 25).
До заяви було надано: військовий квиток, диплом, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідки, що визначають право на пільги відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», паспорт, трудова книжка, довідки про заробітну плату до 01.07.2000 (а.с. 26-52).
Рішенням УПФУ в м. Сєвєродонецьку від 12.02.2019 №436/2019 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно статей 45, 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» в зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу за списком №1, посилаючись на те, що довідку про підтвердження наявного пільгового стажу за списком №1, надані Державним унітарним підприємством ЛНР «Центрвугілля», за період роботи з 20.08.1991 по 31.08.1995 та довідку для підтвердження наявного загального страхового стажу від 16.10.2018 №3956, надану архівним відділом м.Первомайська ЛНР, за період роботи з 26.01.1987 по 08.09.1988 (на цей час розміщується на тимчасово окуповані території України) неможливо зарахувати до пільгового та загального страхового стажу. До пільгового стажу відповідачем зараховано тільки періоди роботи за Списком №1 на ДП «Первомайськвугілля» з 11.09.1995 по 30.04.1997, на ДП «Первомайськвугілля» відокремлений підрозділ шахта «Золоте» з 14.07.1997 по 03.04.2000, що становить 4 роки 1 місяць 7 днів. Згідно трудової книжки страховий стаж ОСОБА_1 складає 20 років 10 місяців 23 дні. (арк. спр. 16-17).
Позивач працював з 23.07.1982 по 04.12.1984 період роботи на ТДВ «ПЕМЗ ім. К.Маркса» в якості слюсаря та водія; з 26.01.1987 по 08.09.1988 період роботи на шахті «В.Р. Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем під землею; з 20.09.1991 по 31.08.1995 період роботи на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 11.09.1995 по 30.04.1997 період роботи на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 14.07.1997 по 03.04.2000 період роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею, що підтверджується архівними довідками та трудовою книжкою від 26.07.1982 БТ-І № 8374605 (а.с. 20-29, 18-20).
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. ОСОБА_1 вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).
Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз'яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).
Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу позивача з 26.01.1987 по 08.09.1988, період роботи на шахті «В.Р. Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» на посаді машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем під землею; з 20.09.1991 по 31.08.1995 період роботи на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 11.09.1995 по 30.04.1997 період роботи на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 14.07.1997 по 03.04.2000 період роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем під землею, що також підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які зроблені з порушенням визначеної процедури.
При цьому згідно законодавства, яке діяло станом на час внесення відповідних записів в трудову книжку позивача, проведення атестації робочих місць та внесення відповідних записів у трудову книжку працівника відносилося до повноважень та обов'язків роботодавця, а не позивача.
З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Згідно з частинами третьою, п'ятою статті 45 вказаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними.
Відповідно, суд не повноважний зобов'язувати відповідача стосовно тих обставин, відносно яких останнім не робились конкретні висновки та не приймалось рішення.
Стосовно наявності чи відсутності підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (абзац 1).
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; (абзац 15)
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок. (23 абзац)
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Аналіз матеріалів справи дають підстави суду для висновку стосовно того, що відносно позивача на підставі його заяви від 04.02.2019 відповідачу необхідно перевірити наявність чи відсутність підстав для застосування відносно ОСОБА_1 положень абзацу 24 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стосовно можливого призначення йому пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону (тобто 60 років для чоловіків), на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Як позивач та його представник, так і відповідач зовсім не аналізували та не робили висновків стосовно можливого застосування відносно ОСОБА_1 положень абзацу 24 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із наведенням конкретних розрахунків страхового стажу позивача, в тому числі пільгового стажу з урахуванням правової позиції суду по даній адміністративній справі.
Як наслідок, суд позбавлений за даних обставин робити висновок стосовно можливого зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відносно позивача.
За наслідками аналізу можливого застосування відносно позивача положень абзацу 24 пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової позиції суду по даній адміністративній справі відповідач повинен прийняти рішення або про відсутність підстав для перегляду свого рішення від 12.02.2019 про відмову в призначенні пенсії, або дійти висновку про наявність підстав для самостійного скасування свого рішення від 12.02.2019 та призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, суд вважає, що в наявності підстави для зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи ОСОБА_1, а саме: з 26.01.1987 по 08.09.1988; з 20.09.1991 по 31.08.1995; з 11.09.1995 по 30.04.1997; з 14.07.1997 по 03.04.2000 до пільгового стажу згідно списку №1.
Решта позовних вимог не підлягають задоволенню, оскільки заявлені передчасно та підлягають розгляду та оцінюванню після всебічного та повного розгляду відповідачем усіх документів відносно позивача та його висновків стосовно відповідності чи невідповідності нормам пенсійного законодавства.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Оскільки у даній справі позов задовольняється частково, відповідно до приписів частини другої статті 133 КАС України судовий збір у розмірі 384,20 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з УПФУ в м. Сєвєродонецьку на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій неправомірними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1, а саме: з 26.01.1987 по 08.09.1988 період роботи на шахті «В.Р. Менжинського» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» на посаді машиніста підземних установок електровоза підземного з повним робочим днем під землею; з 20.09.1991 по 31.08.1995 період роботи на шахті XXII з'їзду КПСС виробничого об'єднання «Стахановвугілля» на посаді гірничого робітника очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 11.09.1995 по 30.04.1997 період роботи на шахті «Родіна» виробничого об'єднання «Первомайськвугілля» на посаді гірничого робітника очисного вибою з повним робочим днем під землею; з 14.07.1997 по 03.04.2000 період роботи на шахті «Золоте» ДП ДХК «Первомайськвугілля» на посаді гірничого робітника очисного вибою з повним робочим днем під землею, до пільгового стажу згідно списку №1.
У задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про відмову в призначення пенсії від 12.02.2019 №436/2019 ОСОБА_1 на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» з 04.02.2019; зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» з 04.02.2019 та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 23.07.1982 по 04.12.1984 на ТДВ «ПЕМЗ ім. К.Маркса» на посадах слюсаря та водія, до загального страхового стажу - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 21792459) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання/перебування: АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384,20 грн (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 02 травня 2019 року.
Суддя ОСОБА_4