26.01.18
Провадження № 2а/200/388/18 Справа № 200/1238/18
26 січня 2018 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровськ Яковлев Д. О., вирішуючи питання про відкриття провадження за позовом ОСОБА_1 до Інспектора Управління патрульної поліції у м. Дніпрі лейтенанта поліції ОСОБА_2 про визнання дій інспектора протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
До Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровськ надійшов вищезазначений позов ОСОБА_1 в якому позивач просить суд: скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАА №263013 від 13 січня 2018 року та провадження у справі закрити.
Частиною 2 статті 171 КАС України, визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, вважаю за необхідне залишити позов без руху з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Стаття 43 КАС України через поняття адміністративної процесуальної правосуб'єктності встановлює, хто в адміністративному процесі може мати статус особи, яка бере участь у справі і має матеріальний інтерес у результатах її вирішення, - сторони чи третьої особи, а через поняття адміністративної процесуальної дієздатності визначає, хто з осіб, наділених адміністративною процесуальною правоздатністю, може самостійно реалізувати свої процесуальні права та обов'язки в суді.
Враховуючи, що спірні правовідносини виникли, у зв'язку з притягненням позивача, до адміністративної відповідальності, за порушення правил дорожнього руху під час керування транспортним засобом, вважаю за потрібне зазначити наступне.
Згідно Закону України «Про дорожній рух» єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлюють Правила дорожнього руху України.
Відповідно до визначення термінів, наведених у п. 1.10 Правил дорожнього руху України, водієм є особа, яка не тільки керує транспортним засобом, а також має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.
Таким чином, при вирішенні питання про відкриття провадження в адміністративних справах щодо оскарження рішень прийнятих у зв'язку з порушенням пунктів ПДР, дотримання яких обумовлено наявність у порушника спеціального права, з метою з'ясування, чи має позивач адміністративно процесуальну дієздатність, визначену КАС України, для подання адміністративного позову, судді, крім іншого, потрібно перевірити документ який це право посвідчує. У даному випадку - посвідчення водія.
Положенням ст.ст.160 - 161 КАС України визначено вимоги до позовної заяви та перелік документів, що додаються до позовної заяви, згідно якого, суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
Оскільки до позову, у якості доказу в обґрунтування вимоги про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, як такої, що порушує права саме позивача, не надано копію посвідчення водія, позовна заява є такою, що не відповідає вимогам КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 43, 160-161, 169КАС України,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспектора Управління патрульної поліції у м. Дніпрі лейтенанта поліції ОСОБА_2 про визнання дій інспектора протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, - залишити без руху.
Запропонувати позивачу у п'ятиденний строк (п'ять календарні дні) з дня вручення копії ухвали про залишення позову без руху подати до канцелярії суду посвідчення водія.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Ухвала суду у відповідності до ст.294 КАС України оскарженню не підлягає.
Суддя Д. О. Яковлев