ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"02" травня 2019 р. справа № 300/733/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 03.04.2019 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з грудня 2017 року, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначених у довідках від 25.03.2019 №45, від 26.03.2019 №28, з врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області під час призначення пенсії не включено щомісячну додаткову грошову винагороду, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Як наслідок, це призвело до невірного розрахунку відповідачем розміру пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.04.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання (23.04.2018) відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив (а.с. 24-30). У відзиві зазначив, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, такої виплати як щомісячна додаткова грошова винагорода. Також зазначив, що позивач звернувся до суду із пропуском шестимісячного строку звернення, оскільки при призначенні пенсії ознайомлений із списком документів, що додавалися для призначення пенсії, про що ним 09.01.2018 проставлено підпис. Просив відмовити у задоволенні позову.
Також у своєму відзиві відповідач просив розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Суд ухвалою від 26.04.2019 залишив дане клопотання без задоволення.
Позивач 26.04.2019 подав до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив позов задовольнити (а.с.47-49).
Відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. Враховуючи, що приписами частини 3 статті 263 КАС України позивач позбавлений права подання відповіді на відзив, пояснення, міркування та аргументи, викладені позивачем у відповіді на відзив не можуть бути предметом дослідження судом при розгляді та вирішенні даної справи.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України.
Позивач звільнений з військової служби в запас Збройних Сил України відповідно до п. “б” (за станом здоров'я) ч. 6 ст. 26 Закону України “Про військову службу і військовий обов'язок”. Вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні складає 25 років 05 місяців, у пільговому - 26 років (копія витягу з наказу від 15.11.2017 за № 468) (а.с. 44).
ОСОБА_1 з 16.12.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Як вбачається з протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за пенсійною справою №0901005814 (Міноборони) від 16.01.2018, при обчисленні пенсії відповідачем враховувалося грошове забезпечення ОСОБА_1 , а саме: посадовий оклад - 1190 грн., оклад за військове звання - 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 526 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5615,22 грн. ( а.с. 19).
Однак, до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої утримувався і був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Дана обставина підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідкою військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28 щодо додаткових видів грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії майору ОСОБА_1 (а.с. 12-13).
Позивач 27.03.2019 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідки військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28 (а.с. 10-11).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомлено ОСОБА_1 , що щомісячна додаткова грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, а є лише разовим платежем та за своєю суттю є державною соціальною гарантією для осіб, які мають право на пенсію (лист від 02.04.2019 за № 412/С-15 (а.с. 14-15).
Не погодившись із такою відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” .
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно частини 3 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (в редакції від 14.12.2017) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, який є вичерпним.
Таким чином, необхідними умовами для включення певного виду грошового забезпечення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, є регулярність його отримання та сплата з такого виду грошового забезпечення єдиного внеску
З довідки військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідки військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28 щодо додаткових видів грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вбачається, що щомісячна додаткова грошова винагорода виплачувалася позивачу щомісячно протягом періоду з січня 2016 року до грудня 2017 року. З такої грошової винагороди, як це зазначено в тих же довідках, сплачено єдиний соціальний внесок.
Відтак, з врахуванням ч.3 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, отримувану позивачем щомісячну додаткову грошову винагороду слід включити до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення його пенсії.
Суд зазначає, що позивач на час призначення йому пенсії за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди.
Що стосується доводів відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії у належному розмірі, отримавши відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, оформлену листом від 02.04.2019 за № 412/С-15, а 03.04.2019 звернувся з даним позовом до суду. Таким чином ОСОБА_1 не пропущено строк звернення до суду.
Водночас Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 цього Закону).
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення йому пенсії за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а управління ПФУ протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідки військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення підлягають задоволенню без обмеження строком.
Дана правова позиція узгоджується з позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 (справа №522/2738/17).
Таким чином бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачені страхові внески є протиправною. Як наслідок слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з грудня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , врахувавши у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, зазначену у довідці військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідці військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак суд зазначає, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, оскільки останній звільнений від його сплати згідно пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується матеріалами справи.
А тому враховуючи зазначене, підстави для стягнення судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідки військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити з грудня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ), врахувавши у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2019 за №45 та довідки військової частини НОМЕР_2 від 26.03.2019 за №28, з врахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Главач І.А.