Постанова від 23.04.2019 по справі 376/149/18

ф

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 квітня 2019 року

Київ

справа №376/149/18

адміністративне провадження №К/9901/63575/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Стародуба О.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду в складі судді Лапій С.М. від 02.04.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Шелест С.Б., Мєзєнцева Є.І., Кучми А.Ю. від 11.09.2018 у справі №376/149/18 за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку йому пенсії згідно довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 24.08.2003 року № 35 протиправною та зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок йому пенсії та подальше нарахування пенсії з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 745, 51 руб., на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 24.08.2003 року № 35 відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11.07.2017 з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2018, адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у сумі 745,51 руб. на підставі довідки ВАТ «Сквира-Авто» про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС від 24.08.03р. № 35 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.12.17, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що відсутні дані щодо первинних документів та докази фактичного отримання позивачем вказаної в довідці заробітної плати, а тому довідка не може враховуватися для перерахунку пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

20.11.2017 позивач звернувся до управління ПФУ із заявою від № 776 про перерахунок та виплати йому пенсії відповідно до довідки, виданої на підставі первинних документів та з урахуванням рішення Сквирського районного суду Київської області.

Листом від 04.12.2017 № 108/Щ-01 року відповідачем відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, оскільки заробітна плата, вказана у довідці, не підтверджена проведеною спеціалістами управління перевіркою.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся в казаним позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач набув право на перерахунок пенсії на підставі статті 54 Закону № 796-XII.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п.1 Порядку).

Відповідно до п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.

Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Як на підставу для задоволення позовних вимог, суди покликалися на те, що Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 11.12.2002 року у справі №2-1054/2002 було встановлено факт перебування позивача з 06.08.1986 по 12.08.1986 включно у відрядженні у м. Прип'ять Київської області, і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 17 годину у зоні відчуження.

На підставі вказаного рішення суду ВАТ "Сквира Авто" видано відповідну довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

Однак, судовим рішенням лише встановлено факт перебування позивача в зоні відчуження, а не розмір отримуваної заробітної плати, тощо.

При видачі довідки № 35 від 24.08.2003 ВАТ "Сквира Авто" відсутні будь які посилання на первинні документи, з чого обчислена відповідна заробітна плата.

Судами попередніх інстанцій не надано оцінки відсутності у справі первинних документів, на підставі яких визначена заробітна плата за роботу в зоні відчуження та не досліджено відповідності зазначеної суми заробітної плати в довідці із її фактично отриманим розміром.

Відповідно до ч. 2 ст. 353 КАС України, підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо: суд не дослідив зібрані у справі докази; або суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів, або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи; суд встановив обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів.

Враховуючи те, що суд апеляційної інстанції не дослідив зібрані у справі докази та не встановив обставини, які мають значення для вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 343, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

О.П. Стародуб ,

Судді Верховного Суду