Постанова від 23.04.2019 по справі 344/14701/17

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2019 року№ 857/1050/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Хобор Р.Б.

за участю секретаря судового засідання Гром І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2018 року, ухвалене суддею Остроським Л.Є., м. Івано-Франківськ, у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

07.11.2017 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить:

визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови внесення змін у довідку від 13.06.2017 року №1859/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за формою, встановленою додатком 2 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2008р. №45, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби, премії та додаткових видів грошового забезпечення;

зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення шляхом закріплення у довідці надбавки за особливі важливі завдання - 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; премії - 94,458 % з урахуванням загальної суми нарахувань; 10% - надбавка за науковий ступінь, кандидата наук, 10% - доплата за вчене звання та додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням виплаченої йому грошової допомоги на оздоровлення в сумі 4254,11 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 3890,31 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні - 47821,48 грн.

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2018 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, щодо відмови внесення змін у довідку від 13.06.2016 року №1859/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою встановленою додатком 2 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2008р. №45, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби, премії та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення шляхом закріплення у довідці надбавки за особливі важливі завдання - 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; премії - 94,458 % з урахуванням загальної суми нарахувань; 15% - надбавка за науковий ступінь, кандидата наук, 25% - доплата за вчене звання та додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням виплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення в сумі 4254,11 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 3890,31 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні - 7821,48 грн.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що голова ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області допустив неправомірність щодо відмови внесення зміни у довідку від 13.06.2016р. №1859/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за формою встановленою додатком 2 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2008р. №45, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби, премії та додаткових видів грошового забезпечення.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його винесеним з порушенням норм матеріального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2018 року та прийняти нове рішення, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) не передбачений такий вид надбавки, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно, не може включатися в грошове забезпечення для проведення перерахунку.

Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, відповідно, зобов'язання щодо включення в грошове забезпечення при проведенні перерахунку пенсії премії в розмірі 94,458 %, яку враховано позивачу в грошове забезпечення при призначенні пенсії, є безпідставним.

Апелянт посилається на те, що відповідно до п.5 ч.5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, виплачується у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем. Відповідно, в грошове забезпечення для перерахунку пенсії включено доплату за науковий ступінь кандидата наук в розмірі 5%. Згідно п.6 ч.5 вказаної постанови № 988 доплата за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника) виплачується в розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. Оскільки, ОСОБА_1 має вчене звання старшого наукового співробітника, відповідно, йому нараховано доплату в розмірі 5 %, як це передбачено Постановою № 988.

Таким чином, судом першої інстанції безпідставно зобов'язано включити в довідку для перерахунку пенсії надбавку за науковий ступінь кандидата наук в розмірі 15% та доплату за вчене звання старшого наукового співробітника в розмірі 25%, оскільки такі розміри були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Дані зобов'язання суду суперечать нормам Постанови № 103.

Щодо включення в грошове забезпечення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, апелянт стверджує, що дані виплати є разовими компенсаційними та заохочувальними платежами та за своєю суттю є державними соціальними гарантіями для осіб, які мають право на пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому такі не входять до додаткового грошового забезпечення з якого обчислюється (перераховується) пенсія. Крім того, одноразова грошова допомога при звільненні, хоча й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволеннюз наступних підстав:

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 06.11.2015р. згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» та пунктом 64 «Г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженою постановою Кабінету Міністрів від 29.07.1991р. №14, був звільнений зі служби в ОВС. 27 січня 2016року рішенням Івано-Франківської обласної медико-соціальної експертної комісії позивачу було надано статус інваліда армії ІІІ групи, про що свідчить довідка до акту огляду серії АВ, №0629573 від 27.01.2016р., має статус пенсіонера МВС.

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 24.10.2017 №ПУ-56 з 07.11.2015 ОСОБА_1 отримуєте пенсію по III групі інвалідності (внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах МВС) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», і її основний розмір обчислено 40% від сум грошового забезпечення 3806,70 грн., враховуючи: посадовий оклад - 1100 грн., оклад за військове звання - 130 грн., 30% надбавку за вислугу років - 369 грн., 30% надбавку за особливо важливі завдання, 25% доплату за вчене звання, 15% надбавку за науковий ступінь кандидата наук та 94,458% премію.

Також, у зазначеному листі зазначено, що на підставі виданої ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області довідки, на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2017 р., ОСОБА_1 з 07.11.2015 р. здійснено перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988. Пенсію обчислено в розмірі 40% від 7430 грн., тобто від сум грошового забезпечення, визначеного відомством відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок).

19.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із заявою щодо видачі нової довідки, із зазначенням розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення та відсоткових надбавок, встановлених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року№45.

Листом від 25.10.2017 р.№Г-128/108/05/8-17 УМВС України в Івано-Франківській області повідомило позивача про те, що на адресу ПФУ в Івано-Франківській області направлено на ім'я ОСОБА_1 довідку №1859/108/05/8-17 від 13.06.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовлену згідно Додатку №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням: постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції;наказу МВС від 06.04.2016р.№260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання;наказу МВС від 17.02.2017р. №138; інформації НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015р. за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ від 11.11.2015р. №988. До довідки включені всі види грошового забезпечення, що передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», зокрема: посадовий оклад - 2900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2040,00 грн., доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 145,00 грн., доплата за вчене звання (5%) - 145,00 грн.

Проте, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області вказаним вище листом вимоги позивача щодо внесення у довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 13.06.2016р. № 1859/108/05/8-17 таких фінансових показників, як надбавка за специфічні умови проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії було відмовлено.

Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

1) посадовий оклад;

2) оклад за військовим званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеногостаттею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другоюстатті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Закономстаттю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим,відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.Цяпостанованабрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другоїстатті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимогстатті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинностіЗаконом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (в редакції, чмнній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого-шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, щов межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Згідно пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпеченні особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499 (чинна на час виникнення спірних правовідносин), якою установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1.15 Інструкції від 31.12.2017 № 499, передбачено, що виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється щомісяця з 20 до 25 числа за поточний місяць.

Одноразові види грошового забезпечення виплачуються після виникнення права на їх отримання одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Положеннями пункту 2.16.1. Інструкції визначено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Індивідуальні розміри премії не обмежуються максимальними розмірами та встановлюються за рішенням керівника підрозділу в межах фонду преміювання (2.15.1 Інструкції).

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими додатковими виплатами, мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту, відносяться до заохочувальних виплат, не входять до переліку додаткових видів грошового забезпечення, та не входять до складових грошового забезпечення, визначених статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з яких обчислюється пенсія.

Отже, частина 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ не містять положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія таких виплат як одноразова премія, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Наведені висновки суду відповідають правовій позиції, висловленій Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 з розгляду зразкової справи №802/2196/17-а та у постанові від 06.02.2019 з розгляду зразкової справи №522/2738/17.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що із матеріалів справи вбачається, що Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області направлено до управління довідку від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення позивача. Згідно наданої довідки в розмір грошового забезпечення позивача включено: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2040 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (5%) - 145 грн.; доплата за вчене звання (5%) - 145 грн.

Відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення від 13.06.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу набуття ним права на пенсійне забезпечення (07.11.2015). Вказане підтверджується наявним в матеріалах справи протоколом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 25.01.2017. (а.с.34).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутній такий вид надбавки як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції). Відповідно, надбавка за виконання особливо важливих завдань не може включатися до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку їхніх пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п.п. 5.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, виплачується у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем. Тобто, за науковий ступінь кандидата наук, який і має позивач, виплачується доплата 5 % посадового окладу.

Відповідно до п.п. 5.6 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 доплата за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), виплачується у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

Враховуючи, що ОСОБА_1 має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), то доплата йому за вчене звання становить відповідно 5% посадового окладу, що правомірно було включено Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області у довідку від 13.06.2017року №1859/108/05/8-17.

З аналізу вказаних норм та обставин справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови внесення змін у довідку від 13.06.2017 року №1859/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за формою, встановленою додатком 2 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2008р. №45, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби, премії та додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення шляхом закріплення у довідці надбавки за особливі важливі завдання - 30% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; премії - 94,458 % з урахуванням загальної суми нарахувань; 10% - надбавка за науковий ступінь, кандидата наук, 10% - доплата за вчене звання та додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням виплаченої йому грошової допомоги на оздоровлення в сумі 4254,11 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 3890,31 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні - 47821,48 грн., а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.

Отже, оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та прийняття постанови.

Керуючись ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити.

Рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26 лютого 2018 року у справі №344/14701/17 скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених в статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя ОСОБА_2

судді ОСОБА_3

ОСОБА_4

Повне судове рішення складено 24.04.2019.